şükela:  tümü | bugün
  • stefan zweig son zamanlarda o kadar popüler oldu ki merak edip 10-12 kitabını aldım. okuduktan sonra fark ettiğim zweig’in tam bir ahlak ve namus bekçisi eril/erkil biri olduğu oldu. her kitabında kocasını aldatma, yasak aşk, evlilik dışı ilişki ve çocuk gibi toplum tarafından ahlaksızlık olarak görünen kadınların davranışlarını anlatıyor. işin ilginci ise erkekler olay örgüsünde ortadan kaybolarak sanki tek suçlu kadınmış gibi kurgulanması. kadına karşı şiddetin arttığı bu dönemlerde bu zweig denen adamın kitaplarının neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor. özellikle de kadınlar tarafından okunuyor. zweig’in kitapları kadına düşmanlığı arttırır.

şimdi bazılarınız kadının iç dünyasını anlatıyor vs. diyebilir fakat bunun yolu bu konuları işlemek midir ?

edit: imla
  • "hem beni düş sayıyor, hem üstüme bardak fırlatıyor. bu kadınca."
    dostoyevski, karamazov kardeşler

"ne kadar insanlıktan uzak mahluklardı bu kadınlar. onları anlamaya asla imkan yoktu. çünkü anlaşılacak tarafları yoktu. onlar kendileri de ne yaptıklarının farkında değillerdi ve sevkıtabiilerine tabi olarak akıllarına eseni yapıyorlardı. onların hareketlerinde sebep ve şuur arayan bizler, böyle bir şey bulamayınca, -kadın anlaşılmaz ve derin bir mahluktur!- diyoruz; şeytani bir kuvvetle bizim üzerimizde hüküm yürüten bu mahlukun boş, manasız ve basit bir -yarı hayvan- olduğunu kendimize itiraf etmek istemediğimiz için..."
    sabahattin ali, bir skandal

camus, schopenhauer, tolstoy, gogol, flaubert, kafka, hamsun...

ve daha niceleri kadın konusuna oldukça objektif eğilerek gereken noktalarda gerekeni çekinmeden söylemişlerdir.

hedef sadece zweig mı?
  • işlevsiz beyinlerde kitap okumanın ne denli gereksiz olduğunun ispatı olan varsayımdır.

stefan zweig, o kadar hassas ve narin bir kişiliğe sahipti ki dünyanın pisliğini ve ağırlığını kaldıramadığından dolayı, karısıyla beraber brezilya'da intihar etmiştir.

kadınlarla ilgili tek bir cümlesi kadınlar hakkında ufku genişletir aşağıya bırakıyorum:

"sebebi ne olursa olsun bir kadının duyguları gerçeği söyler."

instagram ve twitter aşklarına kıyasla kadının hissiyatına, konuştuklarından ve söylediklerinden daha çok önem atfetmiştir.