şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'deki çatışmaların hamburg'a sıçramış halini gözler önüne seren karşılaştırmadır. ikisi de türklerin yoğun yaşadığı semtlerdir.

  steindamm: caddeki dükkanlar şu şekilde sıralanıyor: cep telefoncu-kebapçı-seksshop-cep telefoncu-kebapçı. aralarda ise bir milyoncu, japon pazarı, kumarhane var. dükkanların tamamının önünde lüks arabalar dizilmiş. mahallede'ki kadınların bir kısmı pörsümüş fahişe geri kalanı ise türbanlı. kebapçıya girdiğiniz zaman anında istanbul'daki urfa kebap salonlarına ışınlanıyorsunuz. mahallede genel bir muhafazakarlık hakim. her köşeden "zalım almanya" akıyor.

  dükkanların kapıların önlerinde pahalı arabalar var ancak iste mercedes beraberinde sosyal kabul getirmiyor. buraya kadar olan kısmı biraz laf salatası idi. önemli nokta, insanların yüzleri asık.

  sternschanze: beyoğlu'nun benzeri. solcuların eski mekanı. bohem'in dibi, multi kulti'nin vücut bulmuş hali. kebapçılar büyük ölçüde etnik restorana dönüşmüş.

  burada garsonluk yapan türk çocukları, kendilerine şekil yapmış. dövmeleri, küpeleri, keçi sakalları entel deri bileklikleri falan filan. işte izmir entel pazarında deri bileklik satan kürt delikanlılar gibi. iyi kötü sosyal çevreleri, alman kız arkadaşları falan var. bir de kocaman bir gülümsemeleri.

  öyle sokakta dolaşarak, ayak üstü sohbetlerle bu kadar malzeme çıkardım. bu kadar malzeme ile derin analize girmeye fularım yetmez.

  ama asık surat ile kocaman gülüşten yola çıkarak diyebileceğim şey şu ki:

  love makes the world go round

  ve artı

  yaşasın bohem

  not: her türlü katkıyı, atladığım noktayı ekleyecek olanı, yanlışımı düzeltecek olanı memnuniyetle karşılayacağım.