şükela:  tümü | bugün
 • zaman yolculuğu hakkında ve konusu baya ilginç olan visual novel adaptasyonu bir anime serisi. konusu ise geçmişe mesaj atarak geleceği değiştirmeyi çalışan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. gelecek tamamen distopya'dır ve %1 olasılık ile ırksama bariyerini aşıp gerçek özgürlüğe ulaşılmak isteniyorsa bunu ancak ana karakterimiz ve grubu tarafından geçmiş değiştirelerek mümkün kılınabilir.

  --- spoiler ---

  yedinci bölüm ile ortaya atılan mesih konusu gayet ilginç bir konsept bana göre. yani zaman yolcularını şöyle düşünmeden de edemedim; bir peygamber olarak. geçmişte yaşamış bütün büyük peygamberlerin hepsi kendilerine vahiy geldiğini söylüyor. ya bu vahiyler gelecekten size yollanan, yani geleceği değiştirmek için uğraşan bir grup insan tarafından bu kişilere yollansaydı ne olurdu? o zaman, zaman yolcularını mesih gibi görmek pekte yalnış bir fikir gibi gelmiyor açıkça konuşmak gerekirse. yani hz.isa ve hz.muhammed'i zaman yolcusu olarak düşünebiliriz burada. amaçları ise gelecekten mesajlar alarak insanlığın gelecekte var olan kötü kaderini yani geleceğini değiştirmek için geçmişi değiştirip insanlığı daha iyi bir geleceğe götürmek için uğraşan zaman yolcuları veya elçileri olarak düşünmek daha mantıklı.

  --- spoiler ---

  spoiler'de de belirttiğim üzere gayet insanı içersine çeken fantastik ve zaman yolculuğu üzerine yoğunlaşmış son zamanlarda yayınlanan en özgün hikayelerden birisi. bu tarz bilim kurgu ve zaman yolcuğulu üzerine ilginiz var ise itina ile tavsiye edilir bu seriyi izlemeniz.
 • bahar dönemi çıkan animeler arasında en dişe dokunanıdır. şu an gözümde sadece "ilgi çekici" kategorisinde bulunsa da içimde çok daha güzelleşeceğine dair bir his var. kısacası yeni bir animeye başlamak isteyenlere tavsiye edilebilecek bir anime.
 • game of thrones'la birlikte pazartesi günlerimi şenlendiren anime. konusu epey ilgi çekici ancak çok hızlı işlenmiyor ama bu kesinlikle rahatsız edici değil. özellikle mad scientist houin kyouma karakterinin tripleri falan süper, karakterler arasında dönen geyikler epey eğlenceli. şiddetle tavsiye edilir.
 • --- spoiler - bölüm 13 ---

  on üçüncü bölüm itibarı ile, aslen on ikinci bölüm yani first climax ile hikayenin gidişatı tamamen değişmeye başlamış ve okabe zaman tünelinde mayuri'yi kurtarmak için her şeyi yapmaktadır sonsuz döngü içersinde, her ne kadar bu gösterdiği çabalar tamamen beyhude bir çaba olsa da. ya arkadaş ben işte sevmiyorum böyle ya ama. böyle hikayelerde sükse yapmanın en iyi yolu seri boyunca, seriyi takip edenlerin en sevdiği, en korumasız, en sempatik ve en tatlı karakteri öldürmektir. oldu mu şimdi mayuri'yi öldürtmek bilemedim şimdi. ayrıca bu bölümlerden sonra moeka'ya inceden inceye acayip gıcık olmuşum. buradan doujin çizen arkadaşlara sesleniyorum. derhal kendisinin ana karakter olduğu sado mazo temalı doujinler çizsinler. zaten kendisi deri giysiler içindeydi o yüzden kendisini böyle doujinlerde yıldız olduğunu düşünmeden edemedim bir an için, öhöm her neyse.

  bu bölüm oldukça kısa geldi bana. artık bilemiyorum kendimi seriye çok kaptırdığımdan mıdır bilinmez ama göz açıp kapayıncaya kadar çabuk bitti. şimdi asıl konu okabe'nin bu sonsuz zaman döngü içersinden nasıl çıkacağı ve mayuri'yi nasıl kurtaracağı. zamanı etkileyip, geçmişi değiştirmeye çalışsa da bir şekilde buna engel olan güçler var. dikkat edildiyse her zaman mayuri'nin öleceği zaman, zaman duruyor. öncellikle bunun farkına varılıp buna önlem alınmalı. ayrıca suzuha kendisinin gelecekten geldiğini söylüyor. okabe'nin bu durumdan çıkmasını sağlayacak bir kişi varsa o da suzuha gibi duruyor. ayrıca mr.braun'un kızı da yalnışlıkla mayuri'yi öldürdü. umarım bu kaza zaman tünellerindeki* meydana gelen olayları etkilemez.

  --- spoiler - bölüm 13 ---

  mayushii'yi bu kadar sevimli kılan ve seyirci tarafından bu kadar sevilmesini sağlayan şey, duyulduğu zaman insanın yüzünde kocaman bir gülümseme oluşturan ve insanın içini ısıtan biricik sesi. bir tutturu deyişi vardır ki insan böyle gidip yanaklarından mıncıklayısı gelir, bir başka olur. konuştuğu zaman insan ister istemez hiç susmasını istemez. sonsuza konuşsa da dinlesek modunda izlerlerler kendisini. bu arada mayushii için yapılmış şu mad yani fan yapımı videolarını da paylaşmadan edemeyeceğim:

  http://youtu.be/t7luc7rbaeu
  http://youtu.be/tesdfzzmrh8
  http://youtu.be/1obr4izauam
  http://youtu.be/w83mkplgbdk
  http://youtu.be/w83mkplgbdk
  http://youtu.be/_edvxibfllk
 • --- spoiler - bölüm 14 ---

  suzuha zaman yolcusu, serinin başından beri adı geçen john titor çıktı vah serhat vay. açıkcası john titor'u daru gibi erkek birisi olarak bekliyordum ama kendisinin lab üyelerine bu kadar yakın olacağını hayatta kestiremezdim. valla o kadar teori üretmekten bıktım ve artık kendimi serinin akışına bırakmanın zamanı geldi hatta zamanı geçiyor bile. zaman demişken alpha ve beta dünyaları felan var işte böyle ondan sonra körfez savaşı gibi dünyanın world line, yani zaman çizgisini değiştiren önemli olaylar olduğu zaman bu iki dünyalar arasında geçiş olabiliyor. alpha ve beta dünyalar arasında geçiş yaparak zamanın akışı değiştirilip, her iki dünya da her sonuç bir kapıya çıksa da bu önemli olaylar sırasında geçiş yaparak sonucu yani, mayuri'nin ölümü engellenebiliyor. off off oldukça karışık bir seri.

  --- spoiler - bölüm 14 ---

  ayrıca oyunu diğer bir değiş ile görsel romanı ingilizce'ye çevrilmeye başlanmış bile: http://vn.shourai.net/ umarım en kısa zaman da, şu yaz tatili çıkmadan çeviri işi tamamlanır da romanı doya doya tüm detayları ile oynayabiliriz. romanı okuyanlar hikaye gidişatının romana nazaran on ikinci bölüm itibaren biraz değiştiğini söylüyor ama yine değişse bile şu an için seri oldukça heyecanlı ve harika gidiyor. umarım böyle karışık yani ilginç konusu ile bizi eğlendirmeye devam edip seri chaos; head'da olduğu gibi, bittiği zaman insan bünyesinde hoşnutsuzluk ve tatminsizlik bırakmaz. spoiler almadım kimseden ama ileride hikayenin daha da çığrından çıkacağını, şu anda olan olaylara bakınca söylemek pekte yalnış olmasa gerek. john titor, suzuha okabe'nin mesih olmasını istiyordu. vay anam, serhat, vay. ortalık iyice karışacak ve şenlenecek. gel de yeni bölümü bekle dur şimdik. her bölümü diğer bölümünden daha sürükleyici olan, bahar sezonun da başlamıi ve yaz ayı, on ikinci bölümünden itibaren, hikaye bazında yeni sezona girmiş, son zamanlarda zaman yolculuğu hakkında yazılmış en ilginç hikayelerden birisi. hikayenin nasıl biteceğine bağlı olarak, şu an için bile olsa ödülü hak eden bir seri.
 • (bkz: tuturu)
 • --- spoiler - bölüm 16 ---

  bu haftaki bölümü izler iken gözlerim doldu ve içim bir fena oldu doğruyu söylemek gerekirse. o kadar kişi arasında, suzuha'nın babasının daru olduğunu mayushii'nin söylemesi ayrıca bir güzel ayrıntıydı. baba ile kızın buluşma anı birazcık daru tarzında olsa da, sonradan suzuha'nın ona sarılıp daru'nun da ona sarılması en dokunaklı sahne idi.

  zaman makinası bir şekilde tamir ediliyor ve suzuha, ibn5100'ı geri almak için zamanda geriye doğru yolculuk yapıyor. lab üyeleri bekliyor ama suzuha yerine kapıda mr. braun beliriyor ve okari'nin eline suzuha'dan gelen mektubu iliştiriyor... ve görevinin başarısız olduğu yazıyor mektupta. suzuha hafızasını zaman makinesi güzel tamir edilmediği için kaza sırasında kaybediyor ve yirmi yıl sonra hafızası geri geliyor ve başarısızlığın getirdiği ümitsizlik duygusu onu intihara sevkediyor.

  okarin ise bunun kendi hatası olduğunu, geçmişe suzuha'yı durdurmak için yolladığı d-mail yüzünden olduğunu düşünüp tekrar geçmişe bir d-mail atıp bunun önüne geçmek istiyor ve bu da diverjans sayacının .33'ten 4'e çıkmasına neden oluyor.

  yine diverjans sayacı %1'i geçmese de, mayuri'nin kaderi bir şekilde bu olay sayesinde etkilenmiş oluyor. kum saati bozulmamış ve tren istasyonun da ise bir bomba tehtidi yok bu da mayushii'nin bir süre daha yaşayacağı ve şu anki ölüm tehlikesini atlattığı manasına geliyor. ama her şeyin burada bittiği anlamına gelmiyor çünkü halen lab üyeleri %1'i geçemedikleri için beta zaman çizelgesinde yaşıyorlar ve bu da demek oluyor ki mayushii için ölüm tehtidi halen devam ediyor. şimdi ölmese bile zaman çizelgesinin sonunda mayushii'yi yine ölüm bekliyor.

  suzuha için gerçekten üzüldüm. boku bokuna öldü kız veya geçmişe gitti işte. bu arada mr. braun'un kızı ortalarda yoktu. ayrıca yine mr. braun'un kızı suzuha ile çok yakın arkadaştı ve birbirlerini seviyorlardı. diyorum acaba mr. braun'un kızı suzuha'nın kızı olmasın. sonuçta bu bölümde onu hiç göremedik ortalarda ve mr. braun ise geçmişte suzuha sayesinde hayatta kalmış mr. braun'a evinin kapısını açarak. şimdi mr. braun'un kızı suzuha'nın kızı ise ve eğer annesinin lab üyeleri tarafından öldürüldüğünü düşünürse şimdi bu kız katliyam yaratmaz mı? acaba okarin'a felan saldırıp öldürmeye çalışır mı. her an her şey olabilir bu seri de o yüzden hastasıyım.

  --- spoiler - bölüm 16 ---

  bir an önce romanı çevrilse de tüm karakterlerin sonlarını okuyup şu hikayeyi doya doya okuyup evreni ile bütün olsam. bu arada eğer halen okumadıysanız ve eğer bu seriyi sevdiyseniz size mutlaka ama mutlaka chaos headı da okumanızı tavsiye ediyorum. burada olan heyecan ve güzel hikaye yine bu romanda da var. çünkü bu seri ile chaos head ne de olsa aynı yazarın ve stüdyonun elinden çıkma. bu da part taym savaşçısı suzuha için geliiiiyooooooooooooooooooooooooooooooooo-.

  bu da suzuha'nın, karakter şarkıları albümünde söylediği güzel bir parça: http://youtu.be/a0ksim32cmm
 • bu sene çıkan en iyi animelerden biri, belki de en iyisi. lakin ilk beş bölüm ne olup ne gittiği tam anlaşılamadığı için biraz sıkıcı olabilir. izlemeyi düşünenler için nacizane tavsiyem, beşinci bölüme kadar sıkılırlarsa bile sabretmeleridir.
 • anohana, tiger & bunny, usagi drop ve madoka ile birlikte 2011 döneminin en dikkat çekici animelerinden biri (en azından benim izlediklerim arasında, devam edenleri saymıyorum zaten). zaman yolcuğu temalı görsel eserler arasında izlediklerimin neredeyse en iyisi.

  --- 23. bölüm spoiler ---

  22. bölümün sonunda dünya yeniden beta çizgisine geri döndüğü için, 2. bölümden beri alpha çizgisinde olan animenin açılışı da beta çizgisine geçmiş gibi değişmiş. adamlar şarkının ikinci yarısını kullandılar ve çok ufak sahne değişimleri var. eğer gerçekten de bu nedenden dolayı yaptılarsa oldukça zekice.

  --- 23. bölüm spoiler ---
 • 23. bolumu taze taze torrentten indirip izleyen biri olarak soyleyebilirimki.olmuş bu!!
hesabın var mı? giriş yap