şükela:  tümü | bugün
 • paradox development studio'nun bugün 21.30'da başlayacak gamescom basın konferansında duyuracağı yeni oyunu.

  şuana kadar bilinenler

  - oyun bir tür space grand strategy game.
  - oyunda seçimler ve teknolojik gelişimin önemli yeri var.
  - oyunda arazi türünün önemli bir yeri var (muhtemelen bazı gezegenler terraform edilemeden kolonileştirilemeyecek)

  oyun henüz resmi olarak duyurulmadı ancak oyunun steam sayfasının anlık açılmasıyla bazı görseller sızmış durumda, sızan görsellere şuradan bakabilirsiniz.
 • texas instruments'ın ürettiği, mikrodenetleyici tabanlı bir geliştirme kiti.
 • oyunla ilgili strategyturk ön incelemesine şuradan ulaşılabilir.
 • alpha'dan gelen bilgiler doğrultusunda inanılmaz heyecan verici bir şey gibi gözüken oyun. cidden çok heyecanlandırdı, vaat ettiklerini sağlarsa hem evreni hem de stratejiyi birleştirerek benim gibi milyonları kendine bağımlı edebilir. haydi paradox gönlümüz seninle.
 • ne zaman çıkacağı merak konusu olan oyun. paradoxa güvenimiz tam bundan da alnının akıyla çıkarlarsa çok pis bağımlıları fanları olur bu oyunun.
 • oyunun tüm geliştirici günlüklerine buradan ulaşılabilir.
 • türk oyuncular için kurulmuş steam grubu bkz.
 • eu4 proje lideri görevinden stellaris yz kodlamasına geçen martin anward, oyunlarından birinde galaktik osmanlı imparatorluğu kurmayı ihmal etmemiş.
  galaktik osmanlı imparatorluğu
 • magicka dahil diğer oyunlarından çok farklı olacak zira magicka hariç paradox'un tüm oyunları tarih bazlı strateji oyunlarıyken (ha şehir yönettiğin cities de biraz farklı) bu sefer gelecekte geçen, evreni kapsayan, fantezi bir oyun yapacaklar ve magicka'nın aksine "grand strategy" oyunu olacakmış. yine de sevdiğimiz clausewitz motorunu kullanacaklarmış ve yine tur bazlı olmayacakmış oyun. yapan paradox olunca hayranları olarak heyecanlanmıyor değilim ama heyecandan çok merakla bekliyorum. nasıl bir şey ortaya çıkacak kestiremiyorum. uzayda geçen bir paradox grand strategy oyunu... insan işte heyecanlanıyor aklına geldikçe ama hemen sonra bir o kadar da merak ediyor.

  sengoku falan da dahil paradox'un yaptığı tüm strateji oyunlarını -pride of nations hariç*, sırf tarihi çok sevdiğim için de değil derinliklerinden, forumlarından, modlarından, rakipsiz gördüğümden vb. de sevdiğim için pozitif önyargıyla bekliyorum bu oyunu yapacak bir şey yok ama işte yine her şeyden çok merakla bekliyorum. paradox'un bunca birikimiyle uzayda geçen, tamamen fantezi bir grand strategy oyunu... nasıl yapacaklar bakalım. crusader kings 2'ye yaptığı amatör modla dikkat çekip europa universalis 4'ün "developer team"ine geçen wiz, geçen yazdan beri bu oyun üstünde çalışıyormuş... tek başına bu bile yeter ama işte bir yandan da temkinli olmak lazım. sonuçta bu kalp, hayal kırıklığı ile biten magna mundi macerasını da yaşamak zorunda kaldı ya da işte belki de tek kötü örnek olarak pride of nations'ı da... bilemiyorum, tarih bazlı stratejilerine kıyasla nasıl olacak... ah, bakalım, merakla bekliyorum işte... ama önce hearts of iron iv.

  bu entrynin anahtar sözcüğü: (bkz: merak)

  22 mart editi: şurada geliştiricileri oyunu oynuyorlar... mükemmel gözüküyor!

  27 nisan editi: geçenlerde ön sipariş çıkar çıkmaz nova edition seçeneğiyle oyunu aldım. gerek birinci bölümünü bir önceki editle paylaştığım blorg videoları gerekse forumları mükemmel bir oyun vaadediyor. yapan da paradox olunca oyunun çıktıktan sonra da ne kadar çok gelişeceğini biliyorum. 9 mayısı iple çekiyorum.
 • çıkış tarihi az önce açıklandı, 9 mayıs

  evet hearts of iron iv'den önce çıkıyor.