şükela:  tümü | bugün soru sor
 • texas instruments'ın ürettiği, mikrodenetleyici tabanlı bir geliştirme kiti.
 • alpha'dan gelen bilgiler doğrultusunda inanılmaz heyecan verici bir şey gibi gözüken oyun. cidden çok heyecanlandırdı, vaat ettiklerini sağlarsa hem evreni hem de stratejiyi birleştirerek benim gibi milyonları kendine bağımlı edebilir. haydi paradox gönlümüz seninle.
 • ne zaman çıkacağı merak konusu olan oyun. paradoxa güvenimiz tam bundan da alnının akıyla çıkarlarsa çok pis bağımlıları fanları olur bu oyunun.
 • magicka dahil diğer oyunlarından çok farklı olacak zira magicka hariç paradox'un tüm oyunları tarih bazlı strateji oyunlarıyken (ha şehir yönettiğin cities de biraz farklı) bu sefer gelecekte geçen, evreni kapsayan, fantezi bir oyun yapacaklar ve magicka'nın aksine "grand strategy" oyunu olacakmış. yine de sevdiğimiz clausewitz motorunu kullanacaklarmış ve yine tur bazlı olmayacakmış oyun. yapan paradox olunca hayranları olarak heyecanlanmıyor değilim ama heyecandan çok merakla bekliyorum. nasıl bir şey ortaya çıkacak kestiremiyorum. uzayda geçen bir paradox grand strategy oyunu... insan işte heyecanlanıyor aklına geldikçe ama hemen sonra bir o kadar da merak ediyor.

  sengoku falan da dahil paradox'un yaptığı tüm strateji oyunlarını -pride of nations hariç*, sırf tarihi çok sevdiğim için de değil derinliklerinden, forumlarından, modlarından, rakipsiz gördüğümden vb. de sevdiğim için pozitif önyargıyla bekliyorum bu oyunu yapacak bir şey yok ama işte yine her şeyden çok merakla bekliyorum. paradox'un bunca birikimiyle uzayda geçen, tamamen fantezi bir grand strategy oyunu... nasıl yapacaklar bakalım. crusader kings 2'ye yaptığı amatör modla dikkat çekip europa universalis 4'ün "developer team"ine geçen wiz, geçen yazdan beri bu oyun üstünde çalışıyormuş... tek başına bu bile yeter ama işte bir yandan da temkinli olmak lazım. sonuçta bu kalp, hayal kırıklığı ile biten magna mundi macerasını da yaşamak zorunda kaldı ya da işte belki de tek kötü örnek olarak pride of nations'ı da... bilemiyorum, tarih bazlı stratejilerine kıyasla nasıl olacak... ah, bakalım, merakla bekliyorum işte... ama önce hearts of iron iv.

  bu entrynin anahtar sözcüğü: (bkz: merak)

  22 mart editi: şurada geliştiricileri oyunu oynuyorlar... mükemmel gözüküyor!

  27 nisan editi: geçenlerde ön sipariş çıkar çıkmaz nova edition seçeneğiyle oyunu aldım. gerek birinci bölümünü bir önceki editle paylaştığım blorg videoları gerekse forumları mükemmel bir oyun vaadediyor. yapan da paradox olunca oyunun çıktıktan sonra da ne kadar çok gelişeceğini biliyorum. 9 mayısı iple çekiyorum.
 • oyunda bazı kararlar veya geliştirilecek teknolojilerin oyuncuya getiri getirebilecekken büyük bir faciaya dönüşüp bütün evrene musallat olabileceği açıklanan oyun. misal warp drive kullanmanın, içinde bulunulan evrende onarılamaz bir delik açılmasına sebebiyet verip başka bir evrenden konukların istilasına sebebiyet verebilmesi gibi... veya mass effectte veya battlestar galacticada incelenen ai nin kendi benliğine kavuşup kendi kararlarını vermesi gibi...

  bakalım zaman neler gösterecek.
 • 4x ve grand strategy türlerini harmanlaması beklenen oyun. izlediğim ve okuduğum kadarıyla oyun önce klasik bir 4x oyun gibi keşif ve genişlemeyle başlayacak. daha sonra imparatorluklar genişlediğindeyse paradox stili bir grand strategy'e dönüşecek. 4x oyunlarda işin diplomasi kısmı hafif tutulduğundan bir süre sonra oyunlar topyekün savaşa dönüşüyor, bakalım paradox'un sistemi bu durumu değiştirebilecek mi.
 • crusader kings ve europa universalis gibi efsane oyunların yapımcılarından, yine başlı başına bir efsane olması muhtemel yeni bir oyun.
 • ön siparişini verip beklemeye geçtiğim paradox oyunu.
 • abd'de 39 dolar ve avrupa'da 39 euro olarak belirlenen ön sipariş tutarı steam türkiye için 59 lira olarak belirlenmiştir ve oldukça uygundur. ayrıca ön sipariş verenlerin isimlerini usb'ye kaydedip balonla stratosfere, bir gün başka canlılar tarafından belki bulunur umuduyla göndereceklermiş. anlamadığım nokta stratosferde az da olsa yerçekimi olduğu ve isimlerimizin yazıldığı usb'nin dünyaya nasıl düşmeyeceği. ya da ben yanlış çevirdim.
 • mafia 3 ün pre order fiyatı tr store dan çekilince, bir an gabe girdi kanıma, maalesef az önce kolleksiyona eklemiş bulunuyorum. umarım paradox beni yanıltmaz.