• şu ana kadar büyük beklentiyle çıkan bir çok oyunu alıp oynamış, ancak 100 saat barajını bile geçememiş biri olarak, tüm dlc lerine vereceğim para helal olsundur. çünkü paranızın karşılığını alacağınızı biliyorsunuz.

oyun europa universalis, civilizations ve total war serilerinden en güzel fikirleri alıp clausewitz motorunda birleştirmiş görünüyor. ancak çok tanıdık olan bu 3 oyunda da sayısız saat geçirmeme rağmen henüz stellaris'te bilmediğim tonlarca şey olduğunu hissedebiliyorum. üstelik bu sadece vanilla versiyonu. star wars ve battlestar galactica modlarını, firefly tasarımlarını düşünüp ağız sulandırıyorum, economic overhaul modlarnı düşünüp beyin yakıyorum şu an.

mesai bitse de akşam atmosfer dışına çıksam.
  • dlc'lerle düzelebilecek oyun.
    sorun neden eksik çıkartıyorsun oyunu? diplomasi herhangi bir paradox oyununa kıyasla yok sayılır, ticaret ve casusluk hiç yok. keşfetme olayı bitince oyun da bitiyor. ign'nin neden düşük not verdiğine şaşırmamak lazım.
  • ben hayatımda ilk kez bu tarz (4x deniliyormuş adına) bir oyun oynadım. çok basit geldi oynaması. ilk 1 saatten sonra oyunu tamamen öğreniyorsun; ama fazla tekrarlayıcı geldi. 2. oynayışımdan sonra bir daha açmayı düşünmüyorum.

uzay konseptinden tiksinirdim normalde; ama spore'da çok sevmiştim. bu da spore gibi geldi. işin komiği trade ve diplomacy spore'a kıyasla zayıf. oysa ben diplomasiyi çok önemli sanıyordum. belki kolay olduğundan belki de benim sabredebildiğim ilk oyun olduğundan dolayı biraz sevmiş bulunmaktayım.

son olarak oyunda çok fazla bug var. bugların yanı sıra bildiğin bazı noktalar eksik kalmış. arayüzde yeterli seçenekler yok vs. bitmemiş oyunu piyasaya sürmüşler gibi. normalde türünün en kötülerinden olan civilization'ın bile diplomasi seçeneği daha fazla.

research agreement ve star map haricinde işe yarayan bir diplomasi opsiyonu yok oyunda. mineral/enerji transferini hiç ama hiç kullanmadım. diğer uluslarla olan iletişimin tek yolu da insult. lol diye güldüm buna.

10 saatten fazla oynadım 2 günde, şimdilik izlenimlerim bu kadar. daha evvel denildiği gibi, oyuna sağlam bir eklenti gelmeli ki oynanabilirlik artsın. bu haliyle serinin fanları tarafından bile beğenilmeyeceğini düşünüyorum.
  • içinde tarrak, yarak, soyun gibi yıldız isimleri barındıran oyun.
  • ilk oynayışımda yaklaşık 18 saat oynadıktan sonra, unbidden'i yendikten sonra oyun sıkmaya başladı.

60k lık bi battle ship filosuna sahibim ancak savaş açmak oldukça sıkıntılı, sizin federasyon sadece filolarını sizin filonuza kilitlerken düşman filoları farklı kollardan gezegenlerinize girebiliyor.

harita sınırları imparatorluklar büyüdükten sonra sıkıntılı oluyor, rahat bi şekilde savaşamıyorsunuz veya araştırma yapamıyorsunuz, neutral imparatorluklara sınırınız yoksa siviller için sınırınızı açmıyor, askeri araçlar içinse aynı federasyonda, müttefiklikte olmanız lazım.

unbidden'i ise geç farkettim, normal imparatorluk sandım ilk başta, daha sonra kontak kurmaya çalışınca anladım değişik birşey olduklarını. ilk başta 45k'lık filo yolladım, yediler filomu. daha sonra gemilerine bakıp ona göre gemi hazırladım, defans olarak sadece kalkanları var, silahları ise %50 kalkan %50 zırh delici. yani hibrit defans lazım ve silah olarakta zırh olmadığı için, %100 kalkan delici proton,ion türü torpidolar işinizi görecektir.

oyunun büyük kısmını araştırmaları beklemekle geçirdim, güzel araştırmaları var ancak bazen boşa araştırıyo olabilirsiniz, çok çeşitli silahlar var, hepsini araştırmak zaman kaybı gibi ve bazen bi silahın 4. sınıfını araştırdıktan sonra 2. sınıf araştırmasını görebiliyorsunuz.

ırk meselesi ayrıca güzel, evrimleşerek sıkıntı çıkarmaları güzel olmuş, bu ırkların karışmaları melez oluşturmaları mümkün olsaydı daha güzel olurmuş. ayrıca aı araştırmaları tehlikeli olarak gösteriyor, en son çıkmadan önce bi kaç tane aı kaybolmuştu, mevzu çıkaracak gibiler.

son olarakta otomatik gemi dizaynına fazla güvenmeyin, özellikle defans istasyonları için, resmen 1. sınıf torpidolarla boş bi şekilde kuruyor.
  • arrakis ve giedi gezegenlerine ek olarak dune'a bir de "zro" ile selam çakmış oyun.
    "zro distillation" rare teknolojisi ile "zro" resource'u görünür oluyor, inşa edilebilen navigator's guild modülü gemilerin warp ve normal speedini artırıyor.
  • mükemmel olmuş oyundur. bana europa universalis'den daha çok ascendancy tadı verdi. hayatımda oynadığım ilk bilgisayar oyununun ascendancy olduğunu düşünürsek hafif de bir nostalji yaşatmadı değil.
  • ilk oyunumda baya ilerledim. bütün galaksi paylaşıldı federasyonlar ve birlikler kuruldu. ben galaksinin 4'de 1.5 2sine falan sahibim. bir de hatta ai baş kaldırdı istila başladı milleti kemiriyor ara ara filan.

neyse ben de bizim güce inanıp 4 5 ülkelikfederasyonuz ya 5 gezegeni olan bi ırk ai araştırmalarını durdur lan dedi bana tehlikeli diyerek. ben de ha siktir dedim. 4 ay sonra savaş açtılar. amk 5 gezegenlik adam bizim toplam 800 900 popluk federasyonu sikertti. benim klasik hıyarlığımdır ama civ'de de böle mal mal oynarım asker 0. sonra birisi dalar ardından tepem atar asker üretip sıcarım ağızlarına. gene aynısı oluyor ama biraz kastı tabi. o sırada diğer büyük komşu da daldı tabi ama onlar o kadar güçlü değil gibi. neyse ben ai derdinde değilim zaten ama barış imzalayamıom lider olmadığım iiçn asırlardır devam edior savaş mal mal. neyse bu böyle gidecek heralde.

tüm gezegen çeşitlerine göre uygun ırk ürettim öküz gibi koloni oldu her yer ama şimdi her bir research 24k puan istiyor. sektörler gerçekten bok gibi bu arada oyunun çoğu öyle sektör yönetiminde heba olmuş. gezegenler leş, starport yok gemi zaten üretmiyorlar. ne skime derman anlamadım. federasyon ordusu kuralım dedim tık yok gene. bir de sadece battleship kasıyorum ama pek mantıklı olmadı sanırım. bir battleship 1900 mp gücünde şu an.

araştırma populasyon ile ters orantılı bu arada. nüfus artınca gereken araştırma puanı da artıyor o yüzden geride kaldık 5 gezegenli denyolardan ama bir sürü yere starport kurup şimdi 4lü 5li battleship basıyorum. ibnelere çevirip geri sokacam. neyse bakalım son bölümlere doğru zevkli oldu oyun.
  • onceki oyun pic oldugu icin yarida birakip commonwealth ile yeniden basladim. su an tabii cok daha buyuk bir fark ile oynuyorum ilkj oyun sayesinde neyin ne oldugunu anlamis olmak fark yaratti. diger 4x uzay oyunlarinda daha en bastan hissettigim bikkinlik bunda yok. oyun cok daha akici bence. ama bu sefer deneb de basladigim icin kendimi eu4 avusturyasi gibi hissediyorum na bole tam ortada kabak gibi. o yuzden direkt sinirlari hizlica kapatip seri skis e gecmeyi deneyecem. bu arada ilk oyunu da aliskanlik ya da umursamazliktan artik bilmiyorum iron man gibi oynadigimdan bunu direkt oyle actim zaten.

199 259 tl gibi mal oyunlara karsin 59tl ile mis gibi olmustur. bu oyuna 200 tllik dlc gelse ne olur ki o kadar laf edilmis. 2 senede anca gelir o kadar dlc ve gelince de tam gelir. mod vs de ayri. bence gayet yerinde olmustur. 200tl ye cikip ustune dlc caksalar o zaman olmazdi tabi. 9/10
  • müzikleri hafiften muhteşem olan oyun. berlin school tandansı çok doğru tercih olmuş.
hesabın var mı? giriş yap