şükela:  tümü | bugün
 • bu adamın "yahudi soykırımına katılmadı hatta yahudileri örgütüne aldı" lafı kadar komik bir şey yok. bunun eşdeğeri şu: "tansu çiller kürtlere zulmetmedi, hatta sedat bucak'ı örgütüne aldı"... banderea, ukrayna'nın "yahudi-bolşevik işgali altında olduğunu" söylüyordu. bu yüzden de nazi işgaline destek attı.

  binlerce insanın ölümünden sorumlu adamı övüp "ama tabii ukraynalıları da anlamak lazım şimdi holodomor falan" demek insanlığınızın limitlerine dair fikir veriyor, bu da ayrıca belirtilmeli.

  neyse konumuza dönecek olursak torunları geçen ay kiev'de "devrim" yaptı. yersen!
 • ukraynada bazi kesimlerce "hero of ukraine" diye anilan kisi. polonya ve rusyadan nefret ettigi ve bu iki kesimi de ancak hitlerin yenebilecegini dusundugu icin alman gizli servisi ile temas kurmustur. 1936 yilinda polonya icisleri bakanina suikast duzenlemekten olum cezasina carptirilmistir. 1939 yilinda almanyanin polonyayi isgali sonrasi serbest birakilmistir. kgb tarafindan 1959 yilinda oldurulene kadar fasist ukraynayi kurmak icin mucadele etmistir.
 • bu adamı ukrayna özgürlük savaşçısı olarak anmak veya "nazilerle zorunlu olarak işbirliği yaptı, zaten yahudileri o katletmedi ki" gibi argümanlarla savunmak eğer kafayı sıyırmış ırkçı bir faşist değilseniz zır cahilliktir.

  ikinci dünya savaşı esnasında, bilhassa 1943-1944 yıllarında "ukrayna özgürlük savaşçısı" bu herifin kurduğu çeteler doğu polonya'da çoğunluğu kadın ve çocuk onbinlerce polak'ı en vahşice yöntemlerle katletmiş, bölgeyi gelecekte kurulacak olan "büyük ukrayna" için etnik temizliğe tabi tutmuştur. nazilerle işbirliği esnasında bandera ve diğer ukrayna milliyetçileri yahudi soykırımına doğrudan iştirak etmeseler de nazilerden soykırım metodlarını öğrenmiş ve bunları bölgedeki polak halkına karşı uygulamışlardır.

  kendisinin bugünlerde tüm dünyanın nefret kustuğu bosna kasapları ratko mladiç ve radovan karaciç'den hiç bir farkı yoktur.

  bölgedeki polak soykırımı ve banderistler hakkında daha fazla bilgi için kitap tavsiyesi: `genocide and rescue in wolyn: recollections of ethnic cleansing campaign against the poles during world war ii.`

  ve, dayanabilecek olanlar için, zira cidden insanı darmadağın ediyor, film tavsiyesi: wolyn.