şükela:  tümü | bugün
 • kevlar adı verilen sert ve dayanıklı materyali bulan kadın mucid.
 • 31 temmuz 1923'te pennsylvania'da dünyaya gelen stephanie kwolek en sert zırh olan kurşun geçirmez yelek buluşuyla insanlık tarihine adını yazdırmış kadın bilim insanlarındandır.

  bugün askeri ve milli güvenliğin en çok ihtiyaç duyduğu şeyi, yani çelik yeleği buluşuna ne kadar minnet duysak azdır.. savunma sanayinin gelişiminin yanısıra, askeri alanda da bu buluş hayat kurtarmanın en vazgeçilmez icatlarındandır..

  çok sayıda sentetik malzeme üretmeyi başaran stephanie kwolek'in bu malzemeleri arasında en meşhur buluşu kevlar oldu. aslında kevların icadı biraz da tesadüfi. stephanie kwolek kevları başka bir malzeme üretmeye çalışırken icat etmiştir. kevların bulunmasının ardından da malzemenin sağlamlığı, kendisinden çelik yelek üretilmesini sağladı. kevları yelek haline getirip insanlığa sunmasinda, modacı olan annesinden de pay aldığı muhakkak..

  kwolek kimya'daki çalışmalarından dolayı 1959 yılında amerikan kimya derneği'nden ödül aldı. bundan sonra da kevlar'ı bulan bilim insanı olarak çok sayıda ödüle layık görüldü.

  bilim adına en güzel icatlardan birinin mucidi olan kwolek, 18 haziran 2014'te hayatını kaybetti..

  kevlar: polimer kimyasallar sınıfından bir maddedir. kumaş ya da plastikle karıştırıldığında onları çok sert ve sağlam bir kıvama getirir. ortaya çıkan nesneye bir şey çarptığında da çarpmanın etkisi kevlar sayesinde daha geniş bir alana yayılır. yani uygulanan kuvvet tek bir noktada olmadığı için kuvvetin şiddeti azalır. stephanie kwolek'in bulduğu çelik yelek malzemesi kevlar hafif, sağlam ve kesilmesi zor bir maddedir.

  ayrıntılı bilgi için ayrıca (bkz: kevlar)