şükela:  tümü | bugün
 • nihilistic software'in üretmi$ oldugu vampire the masquerade'in ilk bölümünde de görebilecegimiz,viyana'da bulunmakta olan,avusturya'nin en büyük katedrali.

  söylentilere göre bin yil önce yapiyi yapan mimar,$eytanla bir anla$ma içerisinde imi$,ancak bunun neresi söylencedir ben bilemem. tanidigim herkesin mutlaka $eytanla bir anla$masi oluyor. (bkz: ansiklopediye bireysellik kari$tirmak)

  ek olarak cheja hanimin,$u katedrallere dayali komplo teorilerini barindiran ilginç fikirlerinin içerisinde stephansdom'un nasil bir yer tuttugunu anlatmasini isterim.
 • bir ortodoks kilisesi. yani basinda st stephen school vardir.
 • "der stephans dom" die geçer.stephansplatz'dadır. 4.herzog rudolf tarafından inşa ettirilmiştir.yapımına 7 nisan 1359 da başlanmıştır.nisan 1945 te çıkan bir yangın sonucu, tadilatı 1952 ye kadar sürmüştür.boyu 73 metredir.viyanadaki ringstrasse nin(yuvarlak çizgiği için ring denilmiş) çevrelediği dairesel bölge içinde kalan görkemli tarihi eserlerden yalınızca biridir.bakarken bir süre sonra boynunuzun ağrımaya başladığını hissedersiniz.burayı gören yakınındaki heldenplatz'ı görmeden etmemelidir.
 • (bkz: o5)
 • herkesin gozunden kacabilir, ancak viyana'li biri genelde bu bilgiye sahiptir;

  katedralin girisinin ustunde, sagda ve solda iki tane garip heykelcik durur.
  bu heykelciklere dikkatlice bakarsaniz anlarsiniz ki, biri vajina'yi, oteki ise penis'i temsil eder. yani dogurganligi temsil eder.

  kilisenin bircok farkli ilginc yanlari vardir. mesela, halen daha gunumuzde de var olan, ortacag'da kullanilan bir ekmek olcme demiri, kilisenin yaninda cakili durur.

  kilisenin altinda, kara veba sirasinda olmus insanlarin gomuldugu toplu mezar kivaminda, gezilebilen bir mezarlik vardir (bkz: katakomp). ziyaret saatlerini yakalayip gezerseniz agziniz acik kalabilir.
 • ayrica kilisenin icindeki kabartma ve oymalardan bir tanesi, pencereden bakan bir adamdir. bu adam, mimarin otoportresi gorevini gorur.
 • bulundugu konum itibari ile viyana'nin heryerinden gorulebilen kilisenin kulelerinden birine ciktiginiz zaman, yine koca sehri etrafinizi cevirmis bir halde bulabilirsiniz. inanilmaz bir manzaradir.
 • katedralin güney kulesi (cepheden bakildiginda solda olan) tamamlanmadan bir çana dönüstürülmüstür. 1711 yilinda 2. viyana kusatmasi sonrasinda türk askerlerinin geride kalan demir silahlarinin eritilmesi ile insa edilmistir.
 • sarili yesilli bejli, kilim desenini andiran ve gotik bir katedrale hic yakismayan, alakasizlik ve zevksizlik ornegi bir catisi vardir.