şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bülent somay tarafından çevrilip metis yayınlarınca basılmış minnoş (yani incecik) john berger kitabı. pek faydalı.
 • saçlarımı okşasın john.. okuyan herkes oradaydı ve oradaki kimse orada değildi. 1984'te yazdığı şu anlatılamazla biter kısa ve dev rüyası:

  belki en başta
  zaman ve görünür,
  iki mimarı felsefenin,
  birlikte geldiler,
  zilzurna sarhoş
  kapıyı yumruklayarak
  tam şafaktan önce

  ilk ışık ayılttı onları
  ve günü inceleyip
  konuştular
  uzaktan, geçmişten ve görünmezden,
  henüz kaybolmamış olan
  her şeyi sarmalayan
  ufuklardan konuştular.
 • "eskiden görüntüler elle tutulur gövdelere ait olduklarından bunlara fiziksel görüntü derdik. teknolojik yenilikler görüneni varolandan ayırmayı kolaylaştırdı. ve bu tam da yürürlükteki sistemin efsanesinin sürekli olarak sömürmesi gereken şey. görünümleri kırılmalara dönüştürüyor, tıpkı bir serap gibi: ışık değil iştah kırılmaları, aslında tek bir iştahın kırılmaları, hep daha fazlasını isteyen iştahın.
  bu yüzden ( ve iştah kavramının fiziksel çağrışımları düşünülürse tuhaf bir biçimde) varolan, yani gövde, ortadan kayboluyor. bir içi boş elbiseler ve arkası boş maskeler seyirliğinde yaşıyoruz.
  herhangi bir ülkedeki haber spikerini düşünün. bu spikerler gövdesizleştirilmiş olanın mekanik zirvesidir. onları icat etmek ve onlara bugün yaptıkları gibi konuşmasını öğretmek sistemin yıllarını aldı."
 • bir kere altını çizmeye başlasam içinde çizilmedik cümle bırakmayacağım ufacık tefecik içi dolu turşucuk kitap. gönülden geçip dile dökülemeyen şeyler kitabı. john abi her şeyi söylemiş, bana da okurken evet işte bu diye çığlık atmak kaldı.