şükela:  tümü | bugün
  • londra'da yaşayan bir illustrator. çizimlerinde genellikle modern zaman eleştirileri yapıyor. çalışma hayatı ve büyük paralar için herkesin birbiriyle mücadele etmesinden ve tüketicilikten dem vurur.

tüm bunların yanında sosyal medya'ya da giydirmeden edemiyor. çizimlerinde sosyal medyayı da zincir gibi görür ve bir nevi insanı tutsak olarak betimliyor.

popüler kültür ve tüketicilik üzerine yaptığı eleştirilerin yanında kendisi birçok büyük şirkette çalışmış buna çizimlerinde eleştiri konusu yaptığı coca cola da dahildir. bıkmış adam.
  • leş çağımızı sıçanları kullanarak anlattığı kısa filmi happiness
  • happiness adlı kısa filmiyle kapitalizmi yüzümüze vuran bir illüstratör. steve cutts filminde fareler üzerinden insanların içerisinde bulundukları tüketim çılgınlığını, tüketimin bize mutluluk olarak empoze edildiğini, bizi mutlu edeceğini sandığımız şeylerin aslında mutsuzluğa götürdüğünü kısır döngü biçiminde anlatmış.
  • modern dünyanın yaşayış düzeninin insan hayatına getirdiği olumsuzlukları kısa film veya çizimlerle yansıtan illüstratör. (sunduğu ürünlerin türü ve geçerliliği açısından sanatçı da denilmeli.)

çok yerinde saptamaları var ve bu yüzden duygularıma tamamen tercüman olunduğunu hissediyorum yaptığı kısa film veya çizimleri izlerken. içinde bulunduğumuz jenerasyon sebebiyle, başka coğrafyalarda olsa da aynı eleştirel gözlerle bu hayatın işleyiş düzenine baktığımıza eminim.

örneğin happiness;

tüketim düzenini ve insan doğasına aykırı yaşamı 4 dakikaya sığdırmış neredeyse bu kısa filmde steve cutts. üst üste yaşayan farelerden, böceklerden farklı olmadığımızı vurgular.

kısa filme adını verdiği "happiness" adı son derece yerindedir, çünkü günlük yaşamımızda etrafımızda bize sunulan hemen her şey "mutluluk" adı altında verilir. fast food yemelisiniz çünkü mutlu olursunuz, iyi bir telefon almalısınız çünkü bu size mutluluk sağlar. kapitalizmin içini boşalttığı onlarca kavramdan biridir mutluluk. insana; tüketmenin ve tüketim sonunda edineceği şeyin -o şey ne olursa olsun- ona mutluluk vereceğini empoze eder.

kısa filmde de başlarda gördüğünüz olağanüstü iç bayacak derecede sık döşenmiş mağaza reklamları "mutluluk" mottosu altında sunulur fareciklerimize.* dolayısıyla mutluluğa ulaşmak için, yani indirimde olan tüketim ürününü almak için birbirini yiyen canlılar sürüsü gözünüzün önündedir.

insanın* kendi kendine yarattığı düzen, başının belası olmaktadır. yorgunluk sonucu işten kendini dışarı atan faremiz, ona "mutluluk" sağlayan aracına binmektedir. kısa süren bir mutluluğun ardından o da ne? ilerleyemediği bir trafik. üstelik orayı işgal ettiği için de ücret ödemelidir.

oradan kurtulup ferahlamak ve mutluluğa ulaşmak adına, içecek bir şeylerin reklamlarına koşar. içer, içer... nihayetinde baygınlık geçirir. bu da kısa sürelidir. ardından mutluluk için bir "reçete" görür ve onun yolundan gider. insan, kendi yarattığı dünyasının garabetinden yine kendi yapay üretimleriyle çıkmaya çalışır, psikiyatra düşer.

ilaçların etkisinde bu sefer doğasına en yakın olduğu bir yerde gibidir. yeşillik, orman, göl, kırlarda koşuşturan kendisi ve başka şeyler... ancak bu da kısa sürelidir, çünkü yapaydır. ardından her tarafın "bina" olduğu karanlık yaşamına tekrar uyanır insan faremiz.

hem yaşamak için, hem de mutluluğu için anahtar olan paranın peşinden koşmak zorundadır. onun peşinde ilerler. tam ulaşmışken... henüz ay sonu gelmemiştir ve ona bir atm yolu kadar yakınmış gibi duran kağıttan parayı edinmek adına, patronuna vermesi gereken onlarca saat mesai vardır; tıpkı diğerleri gibi. *

ek; dikkatli izlerseniz birçok detay farkedebilirsiniz, ben yazmadım. örneğin psikaytr "kuyruğu"nda ilerlerken(ki bu bile detay), diğer farelerin tek odağı ellerindeki akıllı telefonlardır. bir tanesi fast food gömmektedir. gibi.
  • yeni animasyon filmini yayınlayan sanatçı.

the turning point
  • cem dinlenmiş kömür gözlü çizimlerini bu ağbimizden esinlenmiş olabilir. güzeldir. steve ağbimizse, cem'de içimizdendir, bizdir, bendir, kardeşimizdir.
  • son yayınladığı the turning point videosunda kullandığı perspektif tekniği ile yaptığı işlerde zirveye çıkmıştır, harika bir adam. yıllardır beğenerek takip ediyorum.
    https://youtu.be/p7ldk4d3q3u
  • kah happiness aklıma düşer, sayfasına girer izlerim. kah are you lost in the world like me çalışmasına aklım kayar. hepsini ayrı ayrı seviyorum.
  • the turning point isimli çalışmasıyla ağzıma sıçmış illüstratör, sanatçı.