şükela:  tümü | bugün
 • stan lee ile birlikte spider man karakterini yaratmi$ marvel'in unlu eski toprak cizeri..
 • spider-man'in stan lee ile beraber yaratıcısı olmasına rağmen hep unutulmuş, yok sayılmıştır. elbette lee karakterin oluşturulmasında çok daha büyük bir paya sahip fakat ditko olmasa vücut bulamazdı.
  spidey tarihçesinde amazing fantasy #15 ile başlayan ortaklıkları amazing spider-man #38'e kadar sürdü. çizimleri çok başarılı değil fakat o oldschool havası ayrı bir tat veriyor.
  stan lee ile anlaşamamaları nedeniyle seriden ayrıldığı söyleniyor fakat çok kapalı ve röportajlardan kaçan biri olduğundan olayları sadece stan'den dinlemek zorunda kalıyoruz.
  bir süre dc için çalıştı ve ilerki yıllarda yine marvel'da farklı serilerde zaman zaman çizimlerine devam etti.
 • dünyanın en içine kapanık şahsiyeti. örümcek adamı çizdiği sıralar stan lee ile sadece yeni sayıları teslim edeceği zaman görüşüyormuş. 60'lı yıllardan sonra çekilmiş resmi dahi yok. hatta hakkında " in search of steve ditko " diye belgeseli bile yapılmış. sanırım yaşadığını vefat ettiğinde öğrenmiş olacağız.
 • 90 yaşında vefat etmiş. buradan da fantastik birli’nin kehaneti tutmuş oldu zira hala yaşadığını bilmiyordum. sağol koca yürekli adam.
 • bugün baktığımızda çoğu çizerin (dc’den olur marvel’dan olur) üzerinde derin bir etki bırakmış çizer. bugün timeline’da çoğunun steve ditko üzüntüsünü paylaştığını gördüm.
  emeklerin için teşekkürler.
 • bbc'nin ditko hakkında hakkında hazırladığı "in search of steve ditko" isimli belgesele şuradan ulaşabilirsiniz.

  *
 • sayesinde spider man fanı olduğumuz insan. rip
 • daha 2 gün önce wikipedia’da 90 yaşında olduğunu görüp sevindiğim 100’lü yaşlarını görmesini istediğim spider-man ve birçok marvel karekterlerinin yaratıcısı usta çizgi romancı maalesef bugün aramızdan ayrıldı allah rahmet eylesin (bkz: rip)
 • ilk spider-man çizgi romanının çizeri. kendisinden sonraki çizim yapanların yaptığı çizimlerde spidey çok daha detaylı çok daha fazla çizgili ve daha profesyonel renk tonlamalarına sahiptir, estetiktir.

  ama bugün sözlük'te kullanmak üzere profil resmi aradığım zaman onun sade ve nostaljik çizimlerini daha çok beğendim. bunun sebebi koymak istediğim çizimin abartısız olmasını istemem ve karakterin en klâsik hâlini insanlara göstermek istememdi. e durum bu olunca karakterin özünü en iyi yansıtabilecek şey steve ditko'nun hayal gücü oluyor. o yüzden spider-man her ne kadar evrimler geçirse de özünün ilk çizimlerde olduğuna inanıyorum. bu bir sanat eseri... iyileştirmiyor. gösteriyor ve var ediyor. bence bu varlığın ne olduğunu anlamak isteyenlerin yolu farklı versiyonlarindan hikâyeyi bilmelerine rağmen elbette kendisinin yaptığı çizimlerden geçecektir.

  bahsettiğim görseller: görsel görsel görsel