şükela:  tümü | bugün
837 entry daha
  • bill gates'in yanında counter strike oynayan bir ortaokul öğrencisi gibi kalan vasat bilgisayar tamircisi. bu adamı bill gates gibi, tamer şahin gibi, internet mahir gibi isimlerle karşılaştırmak bu adama hakettiğinden fazla değer verip diğer isimlerin yaptıklarına hakaret etmektir. şahsım adına bilgisayar tamiri işinde bu adamdan daha kötü olan tek adam sedat kapanoğludur.
  • stanford'da yaptığı konuşma gerektiği her zaman dinlenmeli, motivasyon amacıyla.
  • time'in hakkinda hazırladığı farklı bir bakış açısına sahip yazısı için bakınız: http://kclt.me/81

edit: daha kişisel bir bakış için steve "the other steve" wozniak'ın konuşması http://kclt.me/83
  • aramızdan ayrılsa da, son 20 yılda ağzından her çıkan lafı bir şekilde bulup dinlenesi, vizyoner insan... kendisine, özel bir yazıyla teşekkür etmeye çalıştım...

http://www.sihirlielma.com/…/07/steve-jobs-hakkinda
  • yaşasaydı;
    ''lan olm siktiredin 00:00'da entry girmek için beklemeyi, ilgi açlığınızı teknolojiye dönüştürün mesela ekşi'de bug-hata filan bulun aynı işi yapacak.'' derdi ve şu ortamda bile bu kadar konuşulduğuna da şaşırırdı eminim.
  • anısı için yazılan blog yazısında, apple'ın isminin nereden geldiğine dair bir hikâyeye de yer verilmiş:

http://www.icimdekiler.com/…sun-isirik-aldigi-elma/
  • kursta ders arasında çantamdan ipod touchımı çıkarıp oyun oynamaya başlamıştım ki yanımda oturan kız "biliyor musunuz steve jobs ölmüş" dedi yüksek sesle sınıfa. kimse de kim olduğunu sormadı; çünkü bugüne dek ismini bile duymadıkları adamın birkaç saat içinde medya sayesinde hayat hikayesini öğrenmiş bulunuyorlardı.
  • 30 yildir aktif olarak calisiyor olmasina ve bu zaman zarfinda bircok icatla karsimiza cikip hayatimizi degistirmis olmasina ragmen sanki daha yeni basladigi hissini veriyordu. sanirim ben de en cok bu yuzden uzuldum. "kim bilir daha neler yapacakti"sini hayal bile edemedigim ve yine de yasasaydi yapacagi seylerin inanilmaz olacagina inandigim bir ozel insan iste.

kamu nazarinda kesinlikle iyi bir insanmis gibi kendisini gostermeye calismamis, hastaligi dolayisiyla sempati kazanmaya ugrasmamis, hayir kuruluslarina gosteris icin bagislarda bulunup "bakin ben iyi bir insanim" diye kendisini lanse etmeye cabalamamis bile olmasina ragmen bu kadar sevilmesi ve arkasindan uzuleninin olmasi saniyorum her seyden once dehasinin gercek ve yaptiklarinin herkesin hayatini olumlu yonde degistirmis olmasi olsa gerek. yani kendisi "aynasi istir kisinin, lafa bakilmaz" sozunun yasayan prensip ornegiydi, ki o ne guzel prensiptir.

onun disinda yasam oykusunu cok etkileyici buluyorum. herkesin kendisine adamin hayat hikayesinden cikarabilecegi bir ders var. ben ki en son ne zaman bir kitabi bitirdigimi hatirlamiyorum ve unlu-insan-tapiniciligindan hic hazzetmem, biyografisi gelecek ay ciktigi zaman kesinlikle alip okuyacagim. herkese de tavsiye ederim. ornegin kendisi, biyolojik ebeveynleri tarafindan dusuk gelirli bir aileye birkac aylikken evlatlik olarak verilmis ve universiteden "ailemin butun hayatlari boyunca biriktirdigi parayi tuketiyordu ve buna izin veremezdim" diye 17 yasinda iken simarikliktan degil ama duyarliliktan ve genel amacsizliktan ayrilmaya karar vermis degisik bir insan.

bilenler belki vardir, buddist idi steve jobs. kendisi kendi olumune uzuluyor muydu acaba diye merak ediyorum, ancak buyuk ihtimalle buna bir olum olarak bakmiyordu eger oyleyse.

kim ne derse desin, ozel bir insani, bir dahiyi kaybettik. dunya sanki biraz daha azalmis bir yer bugun onun gibi bir insan artik aramizda olmadigi icin. zaten silikon vadisi-san francisco civarlarina bu sabah cok yogun yagmur yagiyordu--herkesin surati asik--steve jobs'dan bahsederken gozleri dolan bircok insanla karsilastim--sanki gokyuzu bile kanserin en iyilerimizden bir tanesini yine almis olmasina isyan ediyor. ne dense az.
  • bu adam yüzünden resmen an itibari ile hayattan soğudum, insanlığa olan umudum biraz daha yara aldı.

facebook status'lerini "ah steve, ne iyi adamdın sen steve" diye güncelleyenlerin çoğunu kişisel olarak tanıyorum, bu insanların hiçbiri hayatlarında bir apple ürünü kullanmamıştır biri dışında, o biri de daha geçen sene aldığı intel işlemcili (gerçi artık macbook da intel işlemcili), windows 7 kurulmuş bilgisayarını övüyordu. bu adam şu an 95 yılında aldığı macintosh'un fotografını çekmiş, bu makinanın üzerine gelmedi demektedir.

diğer bir konu ise, iyi hoş güzel ürünler çıkardı steve jobs ancak ne yaptı da hayatınızda böyle köklü bir değişikliğe neden oldu diye haykırmak istiyorum. benim gördüğüm smartphone kullanıcılarının çoğu (90% bir orandan bahsediyorum) bu makinaları yeryüzünün en aptalca application'larını kurarak ve bir kez kullanarak geçiriyordu. diğerleri ise mail bakmak için almıştı bu cihazları. bu adamın mac döneminde getirdiği yeniliklerden bihaber olup, bir iphone çıkardı diye bu kadar delirmek garibime gidiyor ister istemez.

ha, ama iphone güzel, ipad başarılı bunlara lafım yok ama iphone yada herhangi bir telefondaki multitouch screen'i bulan fizikçi, malzeme mühendisi ölse kimsenin umrunda olmaz.

zaten kendisine foxconn nedeni ile ezelden beridir baya bi gıcık olurum. hatta "stay hungry, stay foolish" lafına da "bunu sen mi diyorsun steve'ciğim, woz'a attığın kazık çok mu naifti" diyerek dellenirim.

bambaşka bir konu ise, ölmüş bir adamla "idead, icoffin " diyerek kafa bulan sempatikler, ölmeden önceki perişan fotografını çarşaf çarşaf basan medya. yahu yaşayan, ölen bir varlığa hiç mi saygısı kalmadı insanlığın? bir gün piyango vurur da zengin ve göz önünde bir adam olsak arkamızdan ne malzeme çıkacak allah bilir.

yani demem şudur: olm kafayı mı yediniz be? bilgisayarda kaligrafiyi icat etti diye deliriyorsunuz ya ben hiçbir şey diyemiyorum size. alan turing neciymiş mesela bi bakmanızı öneririm. noam chomsky'nin bilgisayar bilimleri ile ilişkisine bakıp bi kafayı yemenizi öneririm.

ha nedir, işinde başarılı bir adamdır. hayal gücü süperdir, akılldır, kurnazdır. yani çoğunuzun zengin yakını ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.
    bilgisayar bilimleri açısından düşünürseniz bit kadar yeri yoktur bu dayının.
  • apple dan falan haberi olmayan annemin benden iyi anladığı adam.
    aylar önce youtube da ünlü konuşmasını izlemiş o kadar etkilenmişti ki bana da izletmeye çalışmıştı.
    anlatırken de amerikalı ünlü bir işadamıymis falan dediği icin steve jobs dan bahsettigini hiç anlamamistim. sonra da zaten ilgilenmedim. bugün facebook da biri konuşmayı postlayinca izleyeyim dedim. izleyince annemin söylediklerini hatırladım. gece gece beni yıpratti bu konuşma, moralimi bozdu. dün de merkez bankası başkanının konuşmalarını dinledik mesela, turp gibi kendisi allah bozmasın ama steve jobs öldü.
    iyi yasamak böyle bir şey olmalı. başka bir kitada hic tanimadigin birilerinin senin icin dua etmesi iyi bir şeydir heralde, isini kolaylastiriyordur umarım.
799 entry daha