• aslinda ilk me$hur olmasi ve dikkat cekmesi taaa eskiden, david lee roth van halen'dan ayrilip solo takilmaya ba$ladigi zamanlara rastlar. o zamanki dave albumleri "eat'em and smile" ve "skyscraper"da adamin aklini ba$indan alan sololar atmi$tir. ozellikle "skyscraper" ve "ladies nite in buffalo?" muhte$emdir. o zamanlar satriani ilk i$iklarini yayarken bu genc adamin da satrianinin ogrencisi oldugunu ogrenmek oldukca ilgi cekiciydi.

daha sonra, dave'den ayrilip ilk albumu "flexable"'i cikartmi$tir. rock'dan ziyade hafif deneysel olan bu albumde, vai'nin daha sonraki albumlerinde sik sik kullanacagi melodiler ilk filizleri vermi$tir. bu albumden sonra kariyerde iki onemli nokta gelir. birincisi david coverdalein rica minnet ikna etmesi uzerine whitesnakein "slip of the tongue" albumunde calar, hatta o vatanda$larla bir de turneye cikar, ve monsters of rockda calar. bu sahne $ovunda seyirci ile gitar vasitasi ile sohbet eder (hi crowd, how are ya?). ama imho, teker teker adrian vandenberg ile soloya ciktiklarinda vai biraz daha mekanik kalir. (bkz: steve vai\18).

ikinci ve $ahsimca en buyuk ilerleme, cikarttigi passion and warfare albumudur. album bir ba$yapittir ve dunyada gitar calip da adamin adini duymayan yoktur bu albumden sonra. arkasindan gelen sex & religion, alien love secrets, fire garden gibi albumler artik vai'nin olgunluk doneminin eserleridir.

gitar dunyasina katkilari ayni zamanda kendi adina uretilen iki gitar serisi ile de percinlenir. ibanez tarafindan uretilen ilk 7 telli gitar serisi olan universe, ve 6 telli jem 7 / 77 / 777 serileri, gercekten de muhte$em makinelerdir. ozellikle kendi kullandigim 10th anniversary jem inanilmaz.

son olarak bir interview sirasinda satriani tarafindan sarfedilen cumle, vatanda$in yeteneklerini aciklamakta yardimci olur:
    "benim gibi calabilirsiniz, pat (metheny) gibi calabilirsiniz, istediginiz herkes gibi calabilirsiniz, steve haric. o sizin gitarda hayal edebileceginizden de fazla numara bilir."

(bkz: essay tadinda entry girmek)
  • zamanında satrianiye ders almaya gider, satrinai ona parmak alıştırması verir, bir dahaki derse 'ben onu sevmedim bunu çalışıyorum' diyerek kendi buldugu alıştırmayı gösterir, satriani ilk kez bir öğrencisinden alıştırma öğrenmiş olur...
  • hangisi emin degilim ama bir albumunde gitari konusturan adam. ama harbiden gitardan bariz bir bicimde kelimeler cikiyordu.
    -do you like this my guitar.
    -yeees

felan gibi.
  • sahneye seyircisini çıkarıp, onların yardımı ile canlı canlı yeni şarkısını yapmış gitarist.
    video'su da şurda: http://www.youtube.com/…qqu5odhwy&feature=g-all-esi

işin güzelliği bir yana, ikinci bir güzellik sahneye çıkardığı adamın engelli olmasında.
    20 küsur yıllık tekerlekli sandalye kullanıcısıyım; bir defa böyle konser izleyemedim.
    (hatta "özel şartlarla" fırsatını bulduğum 1-2 bar konseri ve faith no more konseri hariç hiç konser izlemedim)

çünkü barlarda ya da büyük konser alanlarında hem tekerlekli sandalye için uygun şartlar yok, hem de büyük bir ulaşım sıkıntısı var. bazı konserlerde (mesela son rhcp istanbul konseri) gayet sağlıklı insanlar bile kalabalıktan, sahneyi görememekten vs. şikayet ediyor.
    ben şu halimle ola ki konser mekanına girme fırsatı bulsam, ezilerek ölme korkusuyla geri adım atabilirim.

bu video'da görüyoruz ki aslında bu şartlarda konser izlemek de son derece makulmüş.
    bizde değil!

bu konuda, video'daki ikinci detay ise steve adamı adeta rastgele seçiyor. sadece bir izleyici olarak seçiyor. o izleyici de engelli. tıpkı sarışın ya da esmer olmak, uzun ya da kısa olmak gibi.

malesef gözlemim o ki; (herkesi kapsamasa da çoğu için geçerli) "sanatçı"lar bu durumu kullanılacak malzeme haline getirebiliyor. sahnede türlü şaklabanlık yapılabiliyor. çirkin oluyor..
  • çok eskilerde, çiçek desenli ibanez gitarının aynısını bir gün alacağıma dair yemin ettiğim gitar virtüözüdür. aynı gitar cenk eroğlu'nda da vardı. şimdilerde ise çiçek desenli perdelerim ve yemek takımım var.

(bkz: çocuğum büyüyünce virtüöz olacak abisi)
  • tanışma fırsatı bulduğum ve performansını dünya gözüyle gördüğüm için kendimi çok şanslı hissettiğim gitarist.

bir jem olmasa da gitarımı imzaladı sağ olsun
    görsel
  • dünyada benden iyi gitar çalan bir kişi var onu da paris'te bir barda görmüştüm diyen mütevazi gitarist.
  • yurdum komiklerince hakkında vikipedide şöyle bir bilgi yazılmış gitar paşası. lan vikipedinin bile içine sıçan bir milletiz be, peh allah belamızı versin.

http://tr.wikipedia.org/…le=steve_vai&oldid=5765557
  • joe satriani'nin dogum gununu kutlamis:

"happy b-day to joe satch!
    i was 12 years old when ı walked up to the doorstep of joe satriani’s house in westbury long ısland, perhaps a 10 minute walk from where i lived.
    i had a guitar and a pack of strings and knew nothing about it, not even how to put the strings on. for 3-4 years after that, joe was my private teacher once a week, and from then on he has been my musical life mentor. ı meditated on my lessons. they were the most important thing in my world. joe was always completely selfless when it came to sharing his ideas. ın my mind through the years, joe always represented what was the finest and most exciting things about the guitar, and ı know ı’m not alone in feeling this way. he taught me the importance of finding my own musical voice on the instrument and whenever joe put his hands on the guitar, what comes out always sounds like beautiful music, even when he was 15! sitting and just improvising with joe are some of my fondest musical memories. but also, learning not to take yourself so seriously and keeping a sense of humor was also learned. ı am convinced that if not for him, there would be no steve vai the guitar player, or if there was, he would be very different.

but what ı treasure the most is our friendship. ı have learned so much more than just how to play the guitar from joe, and through the years we have had the great good fortune to record and tour together and engage in tremendously rewarding life experiences, and we continue to do so!
    how fortunate us guitar players are to have him in our life."
  • rock in rio usa 2015'te sepultura ile beraber roots bloody roots (evet, roots bloody roots) çalmış virtüöz. belki de 2015 yılının müzik olayını gerçekleştirmiştir kendisi. buyrun bu da videosu. gerçekten garip olay.
hesabın var mı? giriş yap