şükela:  tümü | bugün
  • daha önceden birçok yerde yapılan karşılaştırmanın, sözlükte de yapılması fena olmaz. kendi düşüncemden önce, ikisiyle ilgili bilgileri vereyim;

- gerrard, mayıs 1980 doğumlu. lampard ise haziran 1978.
    - gerrard, milli takım formasını 70 kez giymiş, 14 golü var. lampard ise 67 kez giymiş, 16 golü var.
    - gerrard, 17 yaşından beri liverpool'da oynuyor. lampard ise 7 yıl west ham'da oynadıktan sonra (bu süre içerisinde kiralık olarak swansea city'de de oynamış), 2001'de chelsea'ye transfer oldu ve hala londra ekibinde forma giymekte.
    - ikisinin de boyu 1.83 mt.
    - gerrard, liverpool formasıyla, premier lig'de 320 karşılaşmaya çıkmış ve 63 gol atmış. lampard ise west ham ve chelsea formalarıyla premier lig'de 416 karşılaşmada mücadele etmiş ve 103 golü var.
    - gerrard, avrupa kupalarında 98 maça çıkmış ve 30 golü var. lampard ise 81 maça çıkmış, attığı gol sayısı 22.
    - gerrard fa cup'da 23 maçta 8, lig kupası'nda 19 maçta 7 gol atmış. lampard ise fa cup'da 45 maçta 15, lig kupası'nda 44 maçta 20 gol atmış.
    - kazandıkları kupalara gelirsek, gerrard'ın 2 kez fa cup'ı, 2 kez lig kupası'nı, 2 kez charity shield'i, 2 kez süper kupa'yı, 1'er kez de, şampiyonlar ligi'ni ve uefa kupası'nı kazandığını görüyoruz. kısaca premier lig şampiyonluğu dışında bütün kupaları kaldırmış gerrard. lampard ise, 2 kez premier lig şampiyonluğu yaşadı chelsea'yle. bunun dışında, 2 kez lig kupası'nı, 1'er kez de fa cup ve charity chield'i kaldırmış.

bana göre, steven gerrard, frank lampard'dan daha üstün bir oyuncudur. fakat, takımları değişselerdi neler olurdu kimse bilemez. çünkü, abramovic chelsea'yi satın aldıktan sonra bilindiği gibi chelsea'ye transfer olmayan kalmadı ve frank lampard hiçbir zaman ezici bir üstünlükle takımın en iyi oyuncusu olarak gözükmedi. fakat liverpool aynı süre zarfında fernando torres dışında, büyük paralar vererek süperstar diye nitelendirilen bir oyuncu almadı. steven gerrard'ın yanında bir messi, bir henry olsaydı, yine steven gerrard der miydim, bilemiyorum... milli takım düzeyinde de beraber oynadıklarında birbirlerine bariz üstünlük sağlayamıyorlar.
  • henüz birbirlerinin eşlerine sulanmamış 2 ingiliz ortasaha oyuncusu.
  • gerrard ingiltere'nin en büyük takımında forma giyer, daha şimdiden efsane olmuştur. lampard ingiltere'nin trabzonspor'unda oynar.
    gerrard liverpool altyapısından yetişmiştir, lampard chelsea'ye sonradan gelmiştir.
    gerrard takımının her şeyidir, lampard değildir vs...
  • • gerrard kesinlikle daha güçlüdür ve defansı daha iyidir.
    • gerrard daha hızlıdır.
    • gerrard'ın kafa vuruşları biraz daha iyidir.
    • ikisinin de uzaktan şutları etkilidir ve bitiricilikleri yüksektir. ancak lampard daha golcüdür.
    • frikik özellikleri yakındır diyebilirim.
    • sonuncusu ve en önemlisi ise gerrard tüm kariyerini liverpool'da geçirmiştir ve şimdiden kulübün efsanelerinden biri olmuştur. lampard da uzun yıllardır chelsea'de forma giymesine ve harika bir kariyere sahip olmasına rağmen hiçbir zaman chelsea* efsanesi olarak hatırlanacağını sanmıyorum.
  • hangisi daha iyidir orasına karışmam da, en keyif veren şey bu iki efsaneyi ingiliz milli takımı'nda yanyana oynarken izleyebilmektir. gerisi laf-ü güzaf arkadaş....
  • ikisi de ikizler burcudur.
  • gerçekten cevaplaması çok zor olan bir kıyaslama. elmayla armudu bile kıyaslamaya bayılan sözlük yazarlarının dikkatini çekmemesi ise şaşırtıcı olmuştur. nitekim messi ve cristiano ronaldo gibi bambaşka tipte futbolcular değillerdir. bu yüzden lampard vs gerrard gerçek bir kıyaslama örneğidir.

bana kalırsa lampard hücumda, gerrard ise savunma konusunda bir adım daha öndedir. ama istatistik olarak lampardın bu kadar önde olmasını beraber oynadığı futbolcuların daha iyi olmasına bağlayabiliriz sanırım.

http://www.youtube.com/watch?v=utuqomhmljk
  • bir frank lampard fanatiği ve steven gerrard saygı duyucusu olarak çekildiğim kıyaslama.

edit: tercih yapmam gerekiyorsa super frankie diyorum.
  • esasında karar vermenin oldukça basit olduğu bir karşılaştırmadır.insanın aklına karıştıran durum ise son yıllarda ki chelsea ile liverpool arasında başarı farkıdır. olayı bu başarılardan soyutlayarak tamamen bireylere indirgediğimizde gerrard'ın açık ara üstün olduğu ortaya çıkar. gerrard sahanın her yerindedir, takımın herşeyidir. lampard gerrard kadar çift yönlü değildir. daha çok michael ballack a benzer gerrard ise effenberg gibidir. haliyle o kıyaslamada da effenberg sikertir.
  • ikisi de çok büyük oyuncudur. ikisinin de birbirine göre artıları ve eksileri var. steven gerrard'ı da çok sever sayarım ama lampard'ı izlemek bambaşka. fakat gerrard diyene de niye diye sormam, saygı duyarım. zaten bu ayrımı yetenek, mental zenginlik veya fiziksel güç gibi temel farklar belirlemez. ayrıntılara bakmanız gerekir. kimi ferrarinin motor sesini sever kimisi de lamborghininkini. bu kadar basit.