şükela:  tümü | bugün
  • i love you phillip morris filmiyle birlikte öğrendiğimiz müthiş bir dolandırıcı. neden pek medyada görünmedi bilmiyorum, ama tarihin en büyük dolandırıcılarından biri olabilir. adeta bir yalan makinesi. hayat hikayesinin ayrıntıları wiki'de de yazmakta.
  • ortalara doğru sıkan, hatta '' ben bu filmi niye izliyorum ki?'' dedirten, ama sonradan zekasına hayran bırakan karakter. amerikan hukuk ve bürokrasi sistemini çözmüş, defalarca hapisten kaçmış, savcıların karşısına avukat olarak çıkmış, şirketlere ceo olup dolandırmış, aids'e yakalandığına inandırıp ölü numarası bile yapmıştır. zeka fışkırmasına rağmen bunu bir kere olsun legal kullanmayan biri. kaldığı hücreden de kaçarsa şaşılmaması gerek, hatta artık ''helal olsun baba, biz pes ediyoruz al istediğin yerde koştur atını'' diyip yol verilmeli.
  • eski abd başkanı george w. bush'un da girişimleriyle, dünya tarihinde görülmemiş bir hapis cezasına çarptırılmış kişi. tam 144 yıl hücre cezası! günde sadece bir saat gözetim altında banyo ve egzersiz yapmak için hücresinden çıkabiliyor.
  • serbest bırakılması için internet üzerinde kampanya başlatılmış şu ana kadar 1154 kişi imzalamıştır.
  • an itibarıyla 55 yaşında olan ve polk county, texas terrell unit' de life without possibility of parole ile ölümü beklemekte olan 163 iq ya sahip günlerini new york times, the wall street journal, scientific american, national geographic and the economist okuyarak geçiren abd tarihin büyük dolandırıcı ları arasında yerini almış renkli bir kişiliktir.
  • ıd extra kanalinda belgeseli yayinlanmis bir cesit deli. olayi bizzat savcilar ve onun pesinde olan polisler anlatiyor.
  • suç tarihinin en sempatik karakterlerinden biri; çünkü hiçbir zaman şiddet içeren metodlar kullanmadı. etrafına zarar vermediğini savunamam ama en büyük zararı kendine verdi. böyle parlak bir beyinden faydalanmak yerine onu hücreye tıkmak sistemin en büyük sorununu gösteriyor: akıllı olmak değil itaatkar olmak makbul.

daha yeni erkek arkadaşını intihara yönlendiren pis kaltak michelle carter 15 ay cezaya çarptırılmışken russel'a verilen ceza sistemin "güç bende" oynamasından başka bir şey değil. çocuk tacizcileri, katiller, tecavüzcüler daha az ceza alırken içinde şiddet içermeyen itaatsizlik eylemleri nedeniyle 144 yıl hapis cezası verip hücrede tutmanın mantıkla açıklanabilir bir tarafı yok.

bir röportajında bütün sistemlerin bir açığı olduğundan bahsetmişti. kaldığı hapishanenin açığının olup olmadığı sorusuna da "evet, buldum." cevabı vermişti. ama artık 60 yaşında bir adam ve 14 yılı içeride geçirdikten sonra bununla uğraşacağını sanmıyorum. esas cezayı ona federal hükümet değil de kendi verdi sanırım. eylemlerinin sevdiği insanlara daha fazla zarar vermemesi için eylemsiz kalmayı tercih etti.

insanlık için faydalı olabilecekken kendi deyimiyle "aşk için", bir hücrede ölümü bekliyor şimdi.
  • dorduncu kere kactigin hapiseneye sirf ibne sevgilini gormek icin geri gelip izini belli etmen neyin kafasidir diye sordurtan azili kacak.