şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha detaylı bilgi ve ülkemizdeki durumu için
  http://www.stevya.com.tr/tr/
 • bazı eczanelerde toz halinde bulunabiliyor ama aslında bitkinin kendisini kaynatıp, suyunundan faydalanmak gerekiyor. yurt dışında sıvı halde, damlalıklı şişelerde satılıyor ve bir iki damlası bir çayı tatlandırmak için yeterli oluyor.
 • (bkz: greenlite)
 • cok tatli. cok az koymak gerekiyor. hele toz ise ayari kaciveriyor hemen.

  laptopumla entel dantel takildigim cay evinden bildirdim.
 • çayda değil de, kahve, süt veya sütlü çayda daha güzel gidiyor. hatta, normal şekerden daha iyi gidiyor.
 • hakkında okuduğum makale ve araştırmalar ne kadar tarafsız bilmiyorum ama sanırım şu an piyasadaki en doğal ve zararsız tatlandırıcı.. ayrıca çok ama çok güçlü.. çay kaşığının ucuyla koyduğunuz miktar bir bardak içecek için oldukça yeterli oluyor.. şekerin her türlüsüne tercih edilebilir sonuçta.. sanırım türkiye'de gnc mağazalarında satılıyor.. ben yurtdışından yarım kilodan biraz daha büyük kutuda aldım ve şeker kavonozunun yerine koydum..
 • çayın tadını fena bozuyor. bozmayanı ya da daha az bozanı için (bkz: splenda).

  hangisi daha sağlıklı, bir fikrim yok.
 • pek acımsı tadı yok üstüne tamamen doğal zararsız deniyor, şekeri bir şekilde hayatından çıkarmak isteyenler için nimet denebilir. fiyatı, aspartam ve sakkarine göre baya pahalı ama kanser etmiyor. splenda ya yakın bir fiyatı var, ülkemizde çok alternatifi yok ama hem türk hemde hızlı kargo yapan bir satıcı için;
  http://www.takitaonline.com/…path=21&products_id=62

  birde gnc nin ürünü var(bunun bir poşeti yukardakinin 2 tabletine denk);
  http://www.gnc.com.tr/nunaturals/nustevia/169.html

  canderel de satmaya başlamış fakat sadece 100 tabletlik olarak sattıkları için fiyatı pek cazip değil şimdilik.
 • öncelikle belirteyim; gnc'den alıp kullanmaya başladığım ürün. başka yerden de denemedim, o yüzden tek bir marka hakkında fikrim var.

  ilk olarak çayda denedim, tadı değişiyor. ayrıca bahsedildiği kadar çok şekerli gelmedi, çünkü şeker gibi gelmedi tadı. başka bir şey gibiydi. çok şekerli çay içen bir insan da değilim aslında, ajda çay bardağına bir şeker atarım. ama bu stevia'yı döküyorum durmadan, bir türlü anlamadım tadını. sonuç-1 çayı stevia ile içeceğime şekersiz içerim.

  bugün puding yaparken denedim. şunu anladım ki bu gerçekten çok güçlü bir "stevia" değil. iki bardak süte üç ya da dört poşet döktüm ama çok çok hafif şekerli oldu.

  bu aldığım 100lük paketi bitirebilirsem, başka markaların stevia'sını denemeyi düşünüyorum bakalım.