şükela:  tümü | bugün
 • kenar uzunluklari a, b, c olan bir ucgen alalim. a kosesinden b-c kenarina bir cizgi cekelim, adi d olsun. d'nin b-c kenari ile kesistigi noktaya o diyelim. b-o kenarinin uzunlugu n, o-c kenarinin uzunlugu m olsun. o zaman asagidaki esitlik gerceklesecektir:
  na^2 + mb^2 = c(d^2+mn)
 • lisedeyken geometri yazılılarında hayat kurtaran tuvalet kağıdı rolüne bürünen ama öss stresiyle ota boka uygulanmaya çalışılıp sıçtıran uzun ve hatırlanması zor ama çok ekmeğini yediğim bir teorem.
 • bunu ezberlemek icin elin oglu süper bir yöntem gelistirmis. öncelikle teorideki denklem söyleymis: a, b ve c ücgenin kenarlari olsun. a kenari üzerindeki herhangi bir p noktasini a kösesi ile birlestirelim ve bu dogru parcasina d diyelim. bp dogru parcasina m ve cp dogru parcasina n diyelim. bu durumda:
  m.b^2 + n.c^2 = a.(d^2 + m.n) formülü elde ediliyormus. bundansa kolay hatirlanan
  bmb + cnc = dad + man. afiyet olsun.
 • aslında bu teorem, ana üçgeni iki ayrı üçgene bölen çizginin tabanı kestiği açılara iki cosinus teoremi uygulanıp, birinden çıkan cosinusu diğerinin içine yazarak ortaya çıkmış bir teoremdir. yani zamanınız varsa formül hatırlayamazsaniz, iki kere cosinus teoremi uygulayın. ha cosinus teoremi hatırlayamazsaniz. (bkz: göte gelmek)
 • cos teoremi ile naçizane ispatını yapabileceğim kimi zaman can kurtaran, kimi zaman da sinir hastası yapan teorem:

  hiç üşenmeden ve usanmadan yazdığım ispat: http://www.imgim.com/stw.jpg

  yanılmıyorsam stewart, üçgeni iki parçaya ayıran doğru parçasının tabanı kestiği iki açıya, ayrı ayrı cos teoremi uygulayarak çıkarmıştı bu formülü. yani burada bahsettiğim köşe resimdeki d köşesi. d köşesindeki sağa ve sola bakan iki açıya ayrı ayrı cos teoremi uyguluyordu ve formül tüm bu işlemlerin sadeleşmişi oluyor haliyle.