şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isveçli yazar. 1954 doğumlu ve 2004'te hayatını kaybetti. gazetecilik ve çeşitli dergilerde editörlük yaptı. aynı zamanda ırkçılık karşıtı eylemleriyle tanınan bir aktivist. mirasını komünist işçiler derneği'ne bırakmasına rağmen, bu durum kanunen geçerli sayılmadığı için babası ile erkek kardeşine geçmiş. en tanınmış kitapları milenyum serisi adı altında toplanan üç romandan oluşuyor. başta on kitap olarak düşünülen seri, yazar hayatını kaybedince the girl with the dragon tattoo, the girl who played with fire ve castles in the sky isimleriyle ingilizceye çevrilen üç kitapta kalmış. ölümünden önce bitmiş ilk üç roman ailesi tarafından ölümünden sonra bastırılmış. pek çok ödül alan seri, çok sayıda dile çevrilmiş ve pek çoğunda çok satanlar arasına girmiş.
 • kalp krizinden ölmüştür.
 • adamin biri, stockholm'de expo adinda anti-fasist bi dergi cikartiyordu. 9 kasim 2004'te 7 kattaki ofisine cikmak icin asansorun dugmesine basti. ne yazik ki o gun asansor bozuktu. merdivenleri kullanmaya karar verdi. 7. kata yeni varmisti ki kalbinin sikismaya basladigini hissetti. kalp krizi geciriyordu. hastaneye varamadan hayatini kaybetti.

  o adamin adi stieg larsson'du. daha yayinlayamadigi 3 kitabinin 6 senede 40 milyon satacagini hic bir zaman bilemeyecekti.
 • (bkz: #19611110)
 • çok satan bir yazar, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele vermiş bir gazeteci olmasının yanısıra genç yaşlarından itibaren dördüncü enternasyonal saflarında yer almış bir militan. isveç seksiyonu üyesi olan larsson, örgütün haftalık dergisinin editörlüğünü yürütmekte ve burada düzenli olarak yazmaktaydı. keza millenium trilogy'de yarattığı kahramanlara ve ele aldığı konulara bakıldığında, içinde bulunduğu siyasal akımın izlerini görmek mümkündür. dördüncü enternasyonal'in tarihsel önderlerinden ernest mandel'in polisiye romanlar üzerine marksist bir inceleme* kaleme aldığını da göz önünde bulundurursak larsson'un romanları ve siyasal yaklaşımı arasındaki bağı daha kolay kurabiliriz.

  konuyla ilgili bir makale için: http://www.guardian.co.uk/…stieg-larsson-nick-cohen
 • bu adamcağızın kitaplarındaki herkes 3 öğün kahve, sandviç ve pizzayla besleniyo. kahramanlarımız cinayet yüzünden değil, kolestrolden nalları dikecekler bu gidişle.
 • kitaplarının devamı gelmeyecegi için arkasından yas tuttugum yazar, buyuk insan..
 • gözlem, betimleme ve kurgulama yeteneği inanılmaz boyutlarda olan insan.
 • kisisel istatistik degerlerimin "saat basina okunulan sayfa" hanesinde yeni boyutlar acmama sebep olan yazar.
 • (bkz: man som hatar kvinnor) isimli kitabin yazarıdır. kalp krizinden ölmüştür. milenyum serisinin ilk kitabıdr bahsettiğim eser. ölüm olayı da gayet enteresandır.

  larsson ilk kitapta geçen milenyum dergisini gerçek hayatta da çikarıyordu. derginin sahip oldugu bina sanırım 7 katlı bir mekandı. kitap serisini yazan larrson kendisini feci şekilde yazmaya kaptırmıştı. neredeyse işyerinde yatıp kalkıyordu. en üst katta bulunan bürosunda kendine bir hayat kurmuştu yani. doğal olarak hep fast food, hazır yemek yiyordu. günlerden birgün yine öğle yemeğinden dönerken asansörün bozulduğunu farketti. sonra bürosuna merdivenlerden çıkmaya karar verdi. öylede yaptı. bürosuna gelince koltuğuna oturdu. ve kalbi bu tempoya dayanamadı. oracıkta öldü. kitabının basıldığını bile göremedi. belkide bu hazin hikaye kitaplarının çok satmasında etkili olmuştur. ama benim fikrim "adam yaziyor usta" şeklinde olur.