şükela:  tümü | bugün
 • almanya'da her malın üzerine vurulması gelenek haline gelmiş bir damga.

  "mal testi vakfı" anlamına gelir. bu vakıf her türlü malı test eder ve kalitesine göre bir not (iyi, çok iyi gibi) verir.
 • bu vakfın çıkardığı dergide her ay envai çeşit eşyada çeşitli markalar birbirleriyle karşılaştırılarak notlandırılır. bu notlamadan "gut" ya da "sehr gut" alan mallar, hemen bunu kamuoyuyla paylaşmak için etiketlerinin üzerine ilgili damgayı ekleyiverirler. alman markaları için olağanüstü bir prestij meselesidir, en azından "gut" notu almak, zira alman milleti, 100 yıllık geçmişi olan bu vakfın değerlendirmelerine inanılmaz ölçüde güvenir, bir anda coşturur satışları...
 • test sonuçlarına internet üzerinden ulaşılabilmektedir.

  http://service.warentest.de/online/
 • finansmanini "test", "finanztest" gibi dergilerin gelirinden saglayan vakif.

  stiftung warentest her yil 200 ün üzerinde her türlü alandan ürünü kullanim degeri, fiyat gibi kriterler üzerinden degerlendirir, ortak özelliklere sahip ürünleri karsilastirilir ve not verir.

  dergi satislarindan elde ettigi gelir 2006 yili icin 40 milyon euro nun üzerindedir, vakfa, bundesministerium für ernährung, landwirtschaft und verbraucherschutz* tarafindan da vakif olmanin gelir acisindan bazi hukuki dezavantajlari dolayisiyla finansman saglanir.