• almost famousta bas karakterin beraber tura cıktıgı muzik grubunun ismi. allman brothers'tan esinlenildigi soylenir. oturup gercekten de bir album dolusu parca yapmıslardır, cogu dinlenesidir, guzeldir.. (bkz: fever dog)
  • arcanum'da kılıç ve zırhlarının kalitesiyle bilinen, karlı ve dağlık bir kasaba. tarant'ta da eşine rastlayabileceğiniz stillwater blade ile karakterinizin özelliklerine göer maksimum iki adet 40. seviye vorpal bunny summon edebilirsiniz.
  • oklahoma state university'nin bulundugu, oklahoma'nin birseye benzeyen nadir sehirlerinden (sehir denirse) biri
  • ayni zamanda polymorph ozelligine sahip bir gianti bulunan arcanum kasabasi.
  • (bkz: still life)
    (bkz: stillbirth)
  • efsaneleri ile ünlü arcanumşehri.. özellikle stillwater giant ile...
  • ekibin larry fellows'u bizim mark kozelek..
  • gerçek hayat gibi bir film.

--- spoiler ---

-gerçek hayat da filmin son 30 dakkasi gibidir. bir yanda beğendiğin kadın ve onun sevdiğin küçük kızıyla güzel bir hayat yaşarsın diğer yanda kızın için sonu felaketle sonuçlanabilecegini bildiğin hareketlere girersin. ve ya o ya bu derken bir yandan kalende gölü görürsün.

-bir hollywood filminde insan finalde fransız kadınla kızın oklahoma'da bill'in evine geleceğini veyahut bill'in ilk marsilya uçağına atlayıp fransa'ya döneceğini ümit ediyor ama gerçek hayatta kısa da olsa mazide kalmış güzel bir aşk ve anıların mutsuzluguyla finalde the end yazısını görüyorsunuz. fransa'da geride kalmış bir aşk ve araya giren 10.000'lerce kilometrelik mesafe.

-matt baba bu sefer 2 20 dakikalik uzun ve bir çoklarına göre baya sıkıcı gelecek bir filmi tercih etmiş. film tamamen saf dram. bu filme kim hangi kafayla polisiye suç filmi demiş hayret.

-o amerikali kizin ergen tripleri beni deli etti. matt baba yerinde olsam zaten aslında gerçekten de katile azmettirici olan kızının ota boka bu triplerini gördükten sonra ne halin varsa gör deyip ömür boyu fransa'da aktris sevgilimle kalmayı tercih ederdim.

-filmde bir yerde amerikalilarin meksikalilardan, fransizlarin afrikalı ve tunus/cezayir arap mültecilerden yaka bezdigini anlatan yerde herkesin aklına türklerin de suriyeli/afgan mültecilerden çektiği gelmiştir.

-fransa'yi sevmem ve marsilya sanırm dünyanın en kasvetli, sıkıcı, varoş ve iç bayiltici memleketi olsa gerek.

--- spoiler ---

ezcümle baya uzun süresi ve durağan haliyle çoğunluk bu filmi beğenmez.
  • stillboring
    fakat iyiydi be!
    süresi biraz daha kısa tutulabilinseymiş daha dinamik olabilirmiş.

--- spoiler ---

yönetmen bizi ortalara doğru ufaktan ufaktan işkillendirmeye başladığında; ulan yoksa?… olabilir mi? filan gibilerinden bir düşünceye kaptırmıyor değil.
    bu gizemi de finale kadar korumasını başarılı buldum. phill'in kızını eve götürüp stillwater kolyeyi sorduğunda kızın ağlaması (timsah gözyaşı) ile ağzına kürekle vurma isteği uyandı tabii o ayrı! mına kodumun yellozu!
    - ühüü ühhhüü, biz niye böyleyiz baba?
    - senin babayın amuğagoyaareahhh…
    dememe olgunluğunu (!) kaç baba gösterebilir a dostlar?
    hele adamın gurbet ellerde yaşadığı onca şeyden sonra…
    ben gösteremezdim billa…
    ama tabii diyeceksiniz ki; suçlular zaten yetersiz ana-baba. kız onların yüzünden böyle file fıstık… o yüzden yaptığına tepki vermedi/veremedi.
    ben anlamam aga, allah yarattı demezdim nokta!

ayrıca polislerin baskın yaptığı dakikalar beni gerdi
    --- spoiler ---
    8/10
hesabın var mı? giriş yap