şükela:  tümü | bugün
 • tum nexus telefon ve tabletlerde bulunan saf android'dir. markalarin arayuzleri, suslemeleri bulunmaz. gorece daha stabillerdir tabi. ayrica htc one, galaxy s4 gibi bazi akilli telefonlar yurdisinda google edition tanimlamasiyla saf android isletim sistemiyle piyasaya surulmustur.
 • türkçe "çıplak android" denebilir.
 • artık geçerliliğini yitirdiği için herhangi bir çevirisine ihtiyaç olunmayan.

  özellikle nexus 5'te android 4.4 kitkat'a bakarsanız kamera, galeri, saat, email dışında açık kaynak kodlu uygulama kalmadığını görürsünüz.

  galeri de bundan sonra piyasaya çıkacak google play edition ve nexus'larda olmayacak, google+ photos olacak. email desen, hiçbir anlam ifade etmiyor, gmail var. diğer işe yarayan uygulamalar olan telefon, chrome, google now launcher ise artık google'ın lisansı altında. yani stock android bitmiş. google mobile services olmadığı sürece hiçbir anlamı yok. uygulamaları geçtim, google play services olmadığı sürece hiçbir anlamı yok çünkü en cool apiler gps'de.

  artık stock android diye bir şey kalmadı ama google experience ya da stock google deneyimi diye bir şey var. google'ın yeni çabası bu. google now launcher sadece gpe ve nexus'lar için, yeni telefon sadece gpe, nexus ve google tasarımıyla çıkan motorolalar için vb.

  (bkz: aosp)

  edit: bir de ui olmadığı için çok seri çalıştığı belirtilmiş, afedersiniz ama terminalle mi yönetiyorsunuz. nasıl ui yok?
 • ui olmadığı için seri çalışırdan kasıt; sense veya touchwiz gibi siktiri boktan arayüzler yok o yüzden seri çalışır yağ gibi akar olsa gerek.

  ya da benim beynim olduğu için ben böyle anladım diyelim.

  bir de stock android'in ne olduğu ile ilgili sıkıntı var sanıyorum. o da geçer zamanla diye umut ediyorum.

  bir sonraki eyyor eyyyor üstünede buluşmak dileğiyle, esen kalın.
 • gayet ui'li bir kardesimizdir, capsli http://imgur.com/betqzbk

  launcher kasti varsa, o da vardir (bkz: google now launcher)