şükela:  tümü | bugün
 • su an piyasada bulunabilecek en guclu acik kaynak satranc programi. dunya siralamasinda rybka 4'ten sonra ikinci sirada bulunuyor.
  http://www.stockfishchess.com/
 • bir (bkz: komodo) değil yine komodoya yenilmiş.
 • şu anda 8. sürümü mevcut olup , an itibariyle en güçlü satranç programıdır. hatta en iyi büyük ustalardan biri olan hikaru nakamura'ya karşı bir piyon eksik ve açılış kitabı olmaksızın oynayıp yenilmemektedir.
 • google'ın alphazero'su tarafından madara edilmiş.
 • 9. versiyonu tüm satranç motorlarının eline vermiştir. ccrl linki
 • ben şu an 9 versiyonunu kullanıyorum. müthiş bir satranç programı.
 • 3400 ratingi var ki zaten şu an en yüksek rating sahibi carlsen'in ratingi 2800 küsürattı yanlış hatırlamıyorsam.karşılıklı oynamak yerine oyun analizi amaçlı kullanmak daha mantıklı olur.gerçi aralık ayında en güçlü chess engine olarak gösterilen bu arkadaşa karşı alphazero 4 saatte satrancı tamamıyla kendi kendine öğrenerek 28 galibiyet 72 beraberlik aldı.
 • c++la nasıl yazıldığına hayret etdiğim open source dünyanın en iyi beleş satranç motorudur. ki bir çok grafiksel arayüze sahip satranç analiz programları tarafından da kullanılır. alphazeroyla oyuna rakı sofrasından mı kaldırıp soktunuz.
 • her sabah level 6 da elime vererek tum enerjimi alan, gune yenik ve geri zekali hissetmemi saglayarak baslama sebebim olan teknoloji seysi.
 • level 5’i zorlanmadan yenebildigim, level 6’e karsi cogu zaman beraberlikle yetindigim, level 7’a karsi bir defa beraberlik alabilmis olmaktan onur duydugum, level 8’e karsi oynarken kulagima birileri "resistance is futile" diye fisildiyormus gibi hissettigim ve hatta 40 hamleyi gordugum maclari buyuk basari saydigim (bu maclarin bazilarinda bilgisayar analizlerine gore hic mistake ve blunder yapmamis olmama ragmen maglubiyetten kacamamis oldugumu da belirteyim ki bu baligin nasil bir canavar oldugu daha iyi anlasilsin) dunyaca unlu, acik kaynak kodlu chess engine.

  bundan ote, level 9, level 10 ve level 11’i de var ama onlar ucretli (lichess, bilgisayar analizleri icin stockfish level 11'i kullaniyor ve bu sayede yukarida bahsettigim bazi maclarda level 8'in nadiren de olsa inaccurate hamleler yaptigini gormek mumkun oluyor).

  bu faninin henuz level 6’ten otesini yenemedigi, dunya satranc sampiyonu ve tarihteki en buyuk satranc dehasi olarak gosterilen carlsen’in bile level 8’le basa cikamadigi bu saldirgan baligin google deepmind alpha zero tarafindan rezil rusva edilmis olmasi ise insanin aklini basindan alan bir durum.

  bu kavgaya henuz kuantum bilgisayarlarin mudahil olmadigi hatirlanacak olursa, satranc ozelinde insan, klasik teknoloji, modern yazilimlar ve yarinlara hakim olacak it urunlerinin arasindaki acmaz daha kolay fark edilebilir.
hesabın var mı? giriş yap