şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isvec baskentinde bulunan en buyuk universite olan su, stockholm'un de en buyuk is veren kuruluslarindan biridir. nerdeyse her alan da bolumu olmasiyla bizdeki istanbul universitesini andirir. zaten 37000 ogrencisi olmasi da gosterir bunu.
  http://www.su.se/ ofisiyel sitesidir.

  metro ile sehir merkezindan yaklasik 10 dakika mesafede olan kampus gercekten dogal bir guzellikler butunudur *. isvec"in teknik alanda en saygin okullarindan biri olan kth ile de tam iki okulun kapmuslerinin ortasina albanova diye kocaman bir fizik, astrofizik, biyoloji merkezi kurmuslardir.
  (bkz: albanova)
  http://www.albanova.se/ adresinde bulunan resimler de oldukca $irindir.
 • (bkz: lappis)
 • (bkz: allhuset)
 • üniversitede kütüphane nedir bilmeyen bünyelere kütühaneye gitme ve hayatını orada geçirme alışkanlığı aşılamış üniversite. aslında bu bireysel çalışma üzerine kurulu isveç eğitim sisteminin bir parçası. sabah 9'da açılan dev kütüphanenin önünde kuyrukların oluşması insanı birden öss maratonundaki haline sokuveriyor. üniversitenin diğer özellikleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: metroda orasının teknik üniversitesi olan kth durağından bir sonraki durak olan üniversite durağından çıkıp kısa bir yürüyüşle kampüse varılır. yabancı öğrencilerin ilk uğrayacağı mekan ise aula magnadır. öğrenciler okulun ilk günü buradaki konferans salonuna doluşturulur ve okuldaki işleyiş hakkında bilgi verilir. sınıf arkadaşlarından oraya gitmeden önce facebook'ta tanışmış olunanlarla ilk olarak burada tanışma fırsatı yakalanır. sonradan üst kattaki bazı sınıflarda ders görülecek ve doğa manzaralı masalarda ders çalışılabilecektir. güzel yerdir. her çarşamba allhuset ve gula villanda öğrenci partileri yapılır. bunlar okulun ilk günleri güzel olmakla birlikte zaman içerisinde şehir merkezindeki mekanlara geçiş yaşanabilir. erasmus partileri ise ayrıca takip edilesidir. yaz gelince çimlerin üzerinde öğrenciler sere serpe güneşlenir. yok harbiden burda bikiniyle güneşlenen rüya gibi hatunlar olur, ama hatun konusu kitap olur burada girmiyorum. bu arada spor yapmak için kampüs içindeki frescatihallen'e gidilebilir. öğrenciler genelde 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan lappkärrsbergette kalır. kth yakınındaki körsbärsvägen bölgesinde de az olmakla birlikte öğrenci yurdu mevcuttur. yurt dediysek bizdeki gibi değil. evinize/odanıza elektronik kartla istediğniz zaman girip çıkabiliyorsunuz. şehir hakkındaki bilgiler ise kendi başlığından takip edilebilir.
 • kütüphanesi cello suite no. 1 in g major prelude** ile kapanır idi*.
 • suits adlı bir türkiye çalışmaları enstitüsü de mevcut olan isveç üniversitesi.

  http://www.suits.su.se/