• cindicator tarafindan gelistirilen ve https://cindicator.com/stoic adresinde bulunan, sizin yerinize tamamen otomatik bir sekilde binance uzerinden kripto alim/satim yapan bir bot. alıp satacağı coinlere, kaçtan alıp kaçtan satacağına, ne kadarini satacağına v.s her seye kendisi karar veriyor. daha dogru tabirle bir rebalance/rebalancing botu. amaci tabii ki size para kazandırmak. ne kadar etkili olduğu tartismali ki zaten internettede arastirip görebilirsiniz. her ay %50 kazananda var kaybedende.

sadece binance global hesabi ile calisiyor ve hesabınızdaki paranin %5'i kadar yıllık ücret vermeniz gerekiyor. botun calismasi icin minimum 1000 dolarinizin olması gerekiyor binance hesabında zira daha kucuk paralarla etkili al sat yapamayacağı icin boyle bir limit koymuşlar.

bot hemen hemen herkese ayni islemleri yapıyor ama tabii giriş tarihinize gore ufak farklılıklar olabiliyor. bu noktada neredeyse herkesin asagida belirteceğim kari etmiş olması gerekiyor.

bot mart 2020'den beri toplamda %2143 kar etmiş. bunun %1600 civarının gecen sene icinde oldugunuda belirteyim. yani bu sene henüz sadece %543 kar etmis.

botun herhangi bir acma kapama tuşu yok. binance hesabınıza bağlayıp %5 ücretide size verdikleri adrese gönderdiğiniz zaman bot direkt çalısmaya başlıyor ve hesabınızda ne kadar para varsa (hangi coinlerde olduğu farketmez) hepsiyle belli miktarlarda yüzlerce altcoin alıyor.

birde hedge fund diye bir özelliği bulunuyor. bununla hesabınızdaki paranin % kaciyla yatırım yapilacagini belirliyorsunuz. bu özelliğin amaci su tarz bir şey; ornegin piyasanın hızla düşüşe geçtiği donemde bu ayarı %100'e çekip butun paranizi usdt'ye çevirebilirsiniz ve piyasa düzelene kadar bu sekilde bekleyebilirsiniz. veya %50'ye çekip yarisini usdt'de bekletip yarisiyla yatırım yapmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. %10-%100 arası 10ar 10ar artışlarla bu ayar değiştirilebiliyor. ayda 5 kere değiştirme hakkiniz var.

tabii birde bu hedge fund ayarını otomatiğe alabiliyorsunuz. bu durumda stoic piyasanın risk durumuna gore paranizin % kaci ile alim satım yapacagını kendisi otomatik ayarlıyor ve gerekirse tum parayi usdt'ye çeviriyor deger kaybetmesini önlemek adına.

piyasada çeşitli online al-sat botları bulunuyor fakat stoic'i dünyada tek yapan özelliği tamamen otomatik ve hiç ayar gerektirmemesi. diger botlarda hangi coinleri alip satacagini, neye gore alip satacagini v.s her seyi siz belirlemek zorundasınız. stoicde ise hicbirseye karismiyorsunuz. sadece arkanıza yaslanıp, parmak bile oynatmadan para kazanıyorsunuz (veya kaybediyorsunuz :)).

surada 200 gun once stoic'e 5000 dolar yatiran bir youtuber var ve belli aralıklarla güncelleme videoları çekiyor. su anda 5000 doları yaklaşık 12bin dolar olmuş ve en yüksek 14bin dolari görmüş 200 gunde. ayrıca diger yatırım araclariylada kıyaslıyor kendisi bu kazancı. ornegin 200 gun once stoic'e yatırmak yerine ayni parayi ethereum'a yatirsaymis yine 12bin dolar kazanıyormuş. :d

soyle bir arastirdigimda henüz bu bottan düzgün kar eden bir insan olmamasına ragmen baya hypelanmis bir proje. bunun yani sira yakinda long-short ozelligide ekleyeceklerini duyurdular ki bu isin rengini değiştirebilir, gercekten çok güzel paralar kazandırabilir fakat şimdi ki haliyle kullanmasanizda olur. uzun vadeli yatırım icin ornegin 10bin dolarınız varsa 5bin stoic'e atıp kalan 5binide altcoinlere dağıtabilirsiniz.

ayrica stoic'in yaptigi ozel anlasma sayesinde normalde binance'in sadece hesabında 500 bnb olan ve 50 btc al-sat hacmi olan üyelerine actigi sub-account ozelliginide eğer bu botun müşterisi iseniz binance hesabınızda aktif ettirebiliyorsunuz ki bu çok onemli bir olay zira eger stoic'in bağlı olduğu binance hesabınızda kendiniz manuel al-sat yaparsanız bot bozuluyor ve calismayi durduruyor. bu nedenle stoic'i sub-account'a bağlamak daha mantıklı. ana hesabinizla normal islemlerinize devam edebilirsiniz.

peki bu kadar anlattin, senin durumun nasıl? diyenler icin; ben de senenin başlarında stoic'e 5000 dolar yatırdım ve 1 ay sonra 9000 dolar, 2. ayda da yaklaşık 12bin dolar oldu. sonraki ay 8bin dolara kadar geri dustu. ben de 8bin dolari çekip botu kullanmayı bıraktım. zaten o ara piyasada bi durgunluğa girdi. düşüşünde sebebi oymuş demek ki. o donem stoic'e girenler daha yeni yeni toparlamaya başladı.

son olarak; bot binance hesabinizdan para v.s çekemiyor. istesede yapamaz çünkü api keyi oluştururken çekme iznini iptal ediyorsunuz. zaten bu nedenle botun aldigi %5 ücreti manuel göndermeniz gerekiyor. yani güven problemi yok botla ilgili. teknik olarak imkansız.

bot macerama ise kucoin'in kendi icine entegre ettigi botlarla devam ediyorum. şimdilik yukarıda bahsettigim gibi manuel ayar yaptiginiz botlardan oluşuyor fakat kucoin'in ileride stoic benzeri full otomatik bir bot yapacağı söyleniyor.

ben gelecegin bu botlarda olduguna inanıyorum ama bir yandan da korkutucu geliyor zira herkes bot kullanmaya baslarsa borsalarda islemler nasıl donecek. :d bir noktadan sonra bot savaşlari gibi bir şey olur heralde.

gerci bot savaşları su anda da var ama manuel botlarla. benim bahsettigim full otomatik, ai/yapay zeka botlarının savaşı ki bu botlar ileride kripto trading dunyasinin rengini çok değiştirebilir.

edit: entrynin başlarında bahsettigim long short botu bu ay yayinlanmis. ilgilenenler buradan goz atabilir; https://stoic.ai/longshort
  • ing. aciya dayanikliliktan cok , duygusal olan her hangi bir seye tepki vermeyen -hatta vermekten aciz- kimse. aslen zenon/zeno isimli yunan filozof kardesimizin felsefesi olarak okutulmustur.
    bunlar kaderci taraflari ile takdirimi kazanmis rahat kimseler olsalar da, ingilizcede bu kelime cogunlukla acima -sympathy olan acimadan ziyade pity olan acima- duygusuyla birlikte kullanilir. insanliktan nasibini almamis , deri israfi , epsilon minus semi moronluk klasmaninda elevator boyluk falan yapasi kisilerdir bunlar.
  • acı tatlı herşeyin doğadan geldiğini bunların hepsinin doğanın işleyişinin bir parçası olduğu düstürundan yola çıkarak, hiç bir şeye tepki göstermeyen tepki göstermesi gerektiğine inanmayan kişilere verilen ad. m.ö. 300 antik yunanında türemiş bir ekol.
  • normal ingilizce'de de (yani felsefik anlamı dışında) yeri vardır. acıya ve zorluğa katlanan ama bunu dışarıya belli etmeden ve söylenmeden yapan kişilere denir.

derdini içine atanlar; hepinizi seviyorum.
  • gerçek olaylardan esinlenerek çekilmiş -maalesef!- 2009 yapımı bir ilginç uwe boll filmi.

http://www.imdb.com/title/tt1236484/
  • şöyle bir app'i olan https://benhowdle.im/everyday-stoic/ düşünce yapısı biçimi.
  • başka dillerde tam karşılığı olan kelime bulunmayan tek dil türkçe değil, işte örneği: stoic.
  • yukardaki güzel anlatıma ilave olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarını yazayım.

binance hesabınızdaki tüm varlık ile oynuyor. mesela 3.000 usdt var ama ben bunun 1.000 ile oynayayım olmuyor hesabınızıdaki toplam bakiye için komisyon ödüyorsunuz.

komisyon ödemesi için ether aktarımı yaparken transfer fee de ödenmesi gerekiyor 24 usd idi yaptığım vakit.

app de robotun işleme geçmesi 24 saat buluyor diyor ama benim ekranı görmem 1 haftayı buldu bazı teknik aksaklıklar varmış.

son olarak referans programıda varmış. referans ile üye olup işleme geçen arkadaşlar sizin komisyonunuzu düşürüyor diyor ama ne kadar düşüyor kaç kişi düşürüyor bahsetmiyor. kullanmayı düşünen arkadaşlar olursa bu referans ile kayıt olursa ne kadar düştüğünü yazarım.
    edit
    her kullanıcıda %0.5 düşüyormuş en son %2.5 oluyor.
  • yeni bir ekşi sözlük yazarı. hoşgelmiş.
  • stoya’yı ve onun tarzını destekleyen kişilere stoic denir.
hesabın var mı? giriş yap