şükela:  tümü | bugün soru sor
 • müzik grubu. hisset ve duy beni leziz olmuş...

  (bkz: hot prospect for the future)
 • bildiğiniz kemik suyudur.
  ama bilmediğiniz en ideali 24 saat boyunca kısık ateşte pişirilen kemiklerden çıkan minerallerin ve aromaların suyudur.

  ingilizcesi de stock'dur.

  köpekler boşuna deli olmuyor kemik yemek için. kemik aslen bol mineralli ve aromalı yani tadı oldukça bol bir besindir. ancak köpekler gibi tad organlarımız ve sindirim sistemimiz olmadığı için, kemiği soframıza fırınlayıp bodoslama koyamayacağımız için pişirilmesi gerekir. ama öyle böyle değil.

  kasaptan alacağınız tercihen dana kemiklerini (kasaplar beleşe de verebilir, istediğiniz miktara göre 3-5 tl de isteyebilir) geniş bir soğuk su dolu tencerede kısık ateşte en az 6 saat, işin piriyseniz 12-24 saat arası pişirmeniz gerekmektedir.

  pişirmede en can alıcı nokta soğuk suya azcık sirke katmak ve arada tencere kapağını açıp ortamı yoklamak ve üstte biriken köpüğü arada sırada bir kevgirle almanızdır.

  bu uzun pişirme süresince tencerede neler olur?
  kemiğin içindeki kalsiyum, fosfor ve magnezyum eriyip suya karışır ve suyu mineral açısından zenginleştirir. ama bu erime öyle düdüklü tencerede 1 saat pişirmeyle olacak bir iş değildir. sabit bir sıcaklığa göre kemikteki kalsiyum fosfor ve magnezyumun erime eğrisine sadık kalacak usulde olmalıdır. kemikteki kalsiyum, suyun sıcaklığı 300 dereceye de çıksa (düdüklü tencerede çıkar) 1 saatte kemikten kurtulmaz. bu nedenle sabır isteyen bir iştir.

  kemikteki diğer bilimum mineraller ki kemik suyuna asıl tadı verenlerdir, geniş bir zaman içine yayılan pişirme sürecinde suya bol miktarda aroma katar.

  tercihen 12 ya da 24 saat boyunca pişen kemikler, böyle çatalla dokununca ya da parmaklarınızla sıkınca yumuşamış bir hal alırlar. o saatten sonra daha da pişirmeye gerek yoktur.

  kemik suyu yani stok, buz dolabında 4-5 gün kalabilir. sonrası için garanti veremem. -18'lik derin dondurucuda 3 - 6 ay da saklayabilirsiniz.

  içine su takviyesi yapılan her türlü yemeğinize damak tadınıza göre ister tamamen, ister az biraz katkı maddesi olarak kullanabilirsiniz. tuzu baharatı sonradan da koysanız olur ama pişirme öncesinde içine havuç mavuç gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz. zaten 24 saat pişirdiyseniz bu arkadaşlar suda kaybolacaklardır.

  arada köpüğünü almayı ihmal etmezseniz, misafirleriniz yemeklerinizi yerken "buna ne koydun lam", tadı niye bu kadar güzel" serzenişleriyle sofranızı şenlendirecektir.

  öyle 1-2 saat haşlanmış kemikli etin suyu ile anca anne tarafından hala kızı torunu ile akraba olacak şekilde aromatik benzerliği vardır. kelle paçalarıyla meşhur işkembecilerin sırrı işte bu kemik suyudur. kelleleri kısık ateşte bir gün önceden pişirmeye başlarlar.

  son bir not: bu kemik her nasıl bir meretse içinde yok yok. sindirim sistemini düzenlemekten vücuda kalsiyum ve magnezyum takviyesine kadar deli dolu bir liste hazırlatıyor sağlık bilimcilere.
 • sesli ile başlayan ek aldığında stoğu diye yumuşama olmaz.

  "türkçeyi kurallarına uygun bir biçimde yazma ve okuma yolunda savaş veren sayın cem moretti, dikkatimi stok ve blok gibi kelimelerin stoğu, bloğu biçiminde söylenmesine ve yazılmasına çekiyor.

  stok ingilizceden (stock), blok ise fransızcadan (bloc) türkçeye geçmiştir. tek heceli oldukları için ünlü (sesli) ile başlayan ek alınca son sesleri değişmez. türkçenin bu kuralı tok, tokuz, yok, yokum örneklerinde olduğu gibi asıl türkçe kelimelerde geçerlidir. stokumuz, blokunda örnekleri de bu kurala uyar; söz konusu kelimelerin son sesleri ünlü ile başlayan ek aldıklarında değişmez."

  (bkz: ofiste yaşanan olaylar)
 • ürün veya yarı mamülün üretilmesi için, ham made gerekir, bu sözü geçenlerin hepsi , sevk veya satış işlemine girmeyecekse o an, bir yerde toplu halde istifli veya istifsiz tutulur. bu haldeki her şey stoktur.
 • bir işletmede; prosesler daha ferah biçimde ilerliyor, kısıtlar ortadan yok oluyor ve yürüdüğünüz yollarda cisimler birikiyorsa, olması gerekenden daha fazla (fiziki veya mali) sahip olabileceğiniz mamul, yarımamul veya malzemedir.
 • (bkz: yığılım)
 • (bkz: buffer/#56283749)

  üretilen ürüne, üretim tipine ve müşteri portföyüne göre stok tutma miktarı veya politikası belirlenebilir. illa minimum düzeyde tutulacak diye genellenmiş bir mantık yanlıştır. stokta bekletilen hammadde eğer döviz ile alınmış ve nihai ürün yurtiçine pazarlanıyorsa, dövizin yükselmesi ile yurtiçine pazarlanan nihai ürün fiyatı değişmiyorsa giderek kar marjı düşecektir. çünkü maliyetler artarken satış rakamı aynı kalmaktadır. bu durumda belli dönemlerde stok miktarının yüksek olması (diğer koşullar sabitken) istenir.
 • bir satis yerinde satisa hazir bulundurulan mallarin tumu.
 • (bkz: istif)
 • stockholm ile bir alakası yoktur.