şükela:  tümü | bugün
 • üretip stokta tuttuğu malları ne hızla sattığını gösterir; bu oran ne kadar hızlıysa o kadar iyidir.
 • stok devir hızı belli bir dönem içerisinde firmanın stoklarının satı$ yoluyla kaç defa kullanıldığını yani kaç kez satılıp tüketildiğini gösterir.. satı$ kaybına yol açabilen stoksuz kalmamak ko$uluyla, stok devir hızının yüksek olması stokların etkin kullanıldığının bir göstergesidir.. stok devir hızının hesaplanmasında dönemsel bir değer olan stok miktarının ilgili dönem itibariyle ortalamasının alınması, durumsal bir değer olan satı$ların maliyeti ile, daha anlamlı olarak, kar$ıla$tırılabilmesi için gereklidir.. ayrıca, esasen stok devir hızı stokların paraya çevrilme durumlarını belirlemek amacıyla hesaplandığından net satı$ hasılatı ile kar$ıla$tırılması gerektiği dü$ünülebilir..ancak net satı$ hasılatı satı$ fiyatı üzerinden, stoklar ise maliyet bedeli üzerinden değerlendiğinden stok devir hızının hesaplanmasında satı$ların maliyetinin kullanılması daha anlamlı olmaktadır.. bu oranın yüksekliği stoklarda hızlı bir sirkülasyon olduğunun göstergesidir. ancak oranın olumlu olarak yorumlanmasında; orandaki artı$ veya dü$ü$ün nedenleri ayrıntılı olarak incelenmeli ve hatalı bir $ekilde genel yargılara varılmamalıdır..
 • stok devir hızı sektör ortalamasından düşük ise, pazarlama ve satışta sorun olabilir.şirketin ya üretiminde ya satışında ya da fiyat ve vade politikalarında sorun vardır.malı satamayınca stoklama maliyeti yükselir.mal satılamadığı için depoda tutulacak ,depoda satılamadığı için de maliyet oluşacaktır
 • envanter donusum hizi olarak da adlandirildigi gorulmustur. eger bir sirket bulundugu endustri ortalamasinin ustunde ise envanter ile sati$lari arasinda guzel bir balans yakalamistir. dusukse bunun bir kac nedeni vardir:
  a-sirket envanterinin bir kismi normal-ustu derecede fazla satilamayan urunu var ise.
  b-sirket gerekenden fazla envanter alimi yapti ise.
  c-envanter degeri yanlis hesaplandi ise.

  ne kadar yuksek ise o kadar iyidir bu oran.
 • stok devir hizi = smm / ortalama stok(donem basi stok + donem sonu stok:2)
  stok devir hizi = satislarin maliyeti / donem basi stok + donem sonu stok
  stok devir hizi = net satislar / ortalama stok

  stok devir hizi yuksek olan bir isletmenin rekabet etme olanagi daha fazladir.
 • fr. la rotation des stocks.

  hesaplanışı: (stock moyen de marchandise * 360) / coût d'achat des marchandises vendues.
 • stoklama alışkanlığı olan bir şirkette çalışıyor ve bunu raporlamakla mükellefseniz, herkesle aranızın kötü olmasına neden olur. bu nedenle faydalı bir rapor olduğu aşikardır.