şükela:  tümü | bugün
 • her sene ya da her mali yıl sonunda şirletlerin depolarında bulunan stokların fiziksel adetleri ile sistemlerinde görülen rakamların birbirleri ile aynı olup olmadıklarını görmek amacıyla yapılan işlemdir.. ayrıca audit firmalarının, dış denetim verdikleri bir müşterisine (ki bu da bir şirket oluyor), yıl sonu mali tablolar denetimine başlamadan önce bu müşterisinin stoklarını tuttuğu yerlere birer ikişer asistan denetçi göndererek yaptıkları işlemdir..

  stok sayımı genelde aralık ayının son günleri ya da ocak ayının ilk günlerinde yapılır.. çoğu zaman bu günler 31 aralık ile 1 ocak gibi hassas dönemlere de denk gelir ki, hem denetimi yapan denetçi hem de denetlenen şirketin görevlendirdiği şirket personelini ızdıraplardan ızdırap beğendirir..

  stok sayımlarında dikkat edilmesi gereken nokta, literatürde cut-off process diye adlandırılan, dönem sonu ve yeni dönem başı itibariyle kesilmiş olan son bir kaç irsaliye faturasına bakıp burada yazan bilgilerin stok kartlarındaki bilgilerle bire bir tutup tutmadığını kontrol etmek ve böylece dönem sonu kesilen son faturadan sonraki envanter tutarının sistemden çıkan son envanter listesi toplamı ile aynı olup olmadığına bakmaktır..

  bir çok firmadan binlerce sayılacak stok olabilir ve bunların tümünü saymak bazen günler bile alabileceğinden genelde denetim firmaları "full scope" yerine "sampling" 'e gider ve sadece tüm stokların önemli bir yüzdesini oluşturan en değerli kalemlerin sayılmasını kafi görürler.. burada da yapılması gereken müşteriden temin edilen son envanter listesinde görülen stoğun miktarı ile depoda o ürün içiçn yaptığınız fizilsel sayımın birbirini tutup tutmadığıdır.. mesela kutu şeklinde mallar sayılıyorsa, bu kutuların içinde gerçekten de kutu üstündeki etikette belirtilen adette mal olup olmadığı, ya da sıvı maddeler sayılıyorsa yine bidon, şişe üzerinde yazan litre rakamının mevcut olmadığıdır..

  bu sayımları yaparken bir de tabi müşterinin bu stokları tuttuğu deponun fiziksel koşullarının nasıl olduğu, mesela depoda bulunan stok malzemelerinin zarar görme ihtimalini doğurabilecek derecede bir sakat durumun (tavan akması, rutubet, sızıntı vs..) depo içinde olup olmadığını kontrol etmek gerekir..

  tüm bu işlemlerden sonra, boş bir kağıda o sayımda bulunan her bir görevlinin (depocu, teknisyen, denetçi vs..) adlarının, görevlerinin ve tabiki imzalarının yazılı olduğu bir tutanak alınmalıdır..
 • bu işte hatasız ve en uygun çözümün çavuşlardan geleceği inancım, her ay sonu stok sayımında beni haklı çıkarıyor. askerdeyken 115 kişilik kazan mevcudunu ilk sayışta 114, ikinci sayışta 113, üçüncü sayışta 116 ..... (n>10) n. sayışta 115 olarak çıkarabilen ve oradan end satırına dallanan yetenekli çavuşlarımız vardı. illaki her ictimada bu yaşanır ve nereden yarattıkları belli olmayan eksik askerleri tamamlarlardı. ha şimdi biri çıkıp 'olm envanter başlığında bile askerlik anısı anlatıyorsun aq' diyebilir diye lafı toparlıyorum.

  her firmaya envanter sayımı için askerlikte çavuşluk yapmış kişiler seçilmeli. mesela depo sorumlusu arayan firmalar, istenilen nitelikler listesine 'tercihen askerde çavuş olarak görev yapmış' şeklinde bir madde koymalılar. emin olun o envanter illa ki tutar.
 • patronun sayıp, benim bilgisayar karşısında götüm uyuşana kadar oturup oluşturduğum listenin sayımı.

  kendiside arada sıkılıyor olacak ki, aralarda kimi malzemeler muhtelif malzeme diye belirtilir *

  edit: hiçbir zaman yoktur ki; bir paket sigara bu kadar çabuk bitmemiştir*.
 • yılda bir kere stok eşitlemek için kesin olarak yapılan,bunun dışında şirket prosedürlerine göre farklı aralıklarda gerçekleştirilen sayımdır.eğer lojistik hizmeti veren 3. bir parti kullanılıyorsa sayımlar çapraz gelişir ; hizmet alan,hizmet veren ve sistem olmak üzere 3lü mutabakat gerçekleştirlir.teoride oldukça basit görünen bu işlemin pratikteki sonuçları ise nesilden nesile aktarılıp ibret alınması gereken hikayeler yaratır.yılbaşının hemen ertesi günü sabah 05:30 da uyanmış bünyeler daha yorganın sıcaklığını atamamışken depoya salınıverilir.sadece çay ile besin ihtiyaçlarını karşılayan(nitekim herkes her seferinde yemeği atlayalım da çabuk bitsin psikolojisindedir) bu mavi-beyaz yaka halayı 00:30 dan önce son bulmaz.söz konusu aktiviteye ilk kez katılacak kişi ve kişilere tavsiyeler ise;
  -yarım parmaklı eldiven kullanın(parmaklar tam da olsa donacaksınız zorlamayın,bari rahat rahat yazın yazacaklarınızı)
  -2 çorap giyin.benim ayaklarım üşümez diye artislik yapmayın.
  -kat kat giyinin.aynı kıyafetlerle deniz kenarında kalabıleceğiniz gibi katları tamamladığınızda buzullarda balık avlayabiliyor olun.
  -bere takın.ben kulaklarımı soguktan morarmıs sevıyorum dıyorsanız takmayın.
  -ayakkabı-botlarınız rahat olsun.
  -soguk hava deposunda burnunuzdan nefes almaya çalışın.

  ve son olarak--

  -o stok asla ilk seferinde tutmayacak.metin olun.
 • düzensiz bir stokta yapılıyorsa auditi bırakma veya hiç başlamama sebebidir.

  edit: imla
 • maliyetçilerin benden her ayın son günü yapmamı istediği benim de he he yaptım dediğim hadise. çünkü sayım yapmak takribi 2 haftayı alıyor. el insaf be birader.
 • %98.6 oranındaki auditçilerin aslında yapmadığı ve yaptım dediği hamallık.
  (bkz: küsürata dikkat biri fena saldı)
 • uzadıkça illallah dedirten, gözlemlediğim kadarıyla toptancılar açısından; kıyıda köşede kalmış, çalışanlarının önemsemediği, modası geçmiş, kenarlarda köşelerde çürümeye yüz tutmuş şeylerin, işverenler tarafından açığa çıkarılması neticesinde gelecek senelerde o ürünü eritmeye sebep olan şey. lakin o ürünler var ya işte o ürünler, hiç erimiyor anasını satayım arkadaş. bu kadar mı modası geçilir yani. bir de pişkin pişkin demezler mi "muhauha abi bunu 15.kez sayıyorum, bu beni gömer hee" diye. fitil olduk anasını satayım. hurdaya versen verilmez, böyle ters bir şey işte. hayırlısı...
 • (bkz: -18)