şükela:  tümü | bugün soru sor
 • stolk şu videosunda erkeklerin ilk çağdan beri kadınları hakimiyeti altına almasının kas gücüyle başlamadığını iddia ediyor.
  kadının çoğu yönden erkekten üstün olduğu söyleniyor ve bu konuda söyledikleri çoğu şey tam bir saçmalık. mesela kadınların sıcağa daha dayanıklı olduğunu söylüyor ve bu niye övülmüyor diyor. şaka mısınız siz ya ? gerçekten bu saçmalıklara tahammül edemiyorum artık. feminizm ağzına ve saçma argümanlarına tahammül etmesi çok zor.

  kadınlar zikzaklı düşündüğü için felsefe, bilim ve sanata ilgi duyanların çoğu her zaman erkek zaten. "toplomsol boskoo yozondon o tomom moo." diye saçmalayanlar söylüyorum: günümüzde geri kalmış toplumlar hariç gelişmiş toplumlarda kadın pozitif ayrımcılıkla 1-0 önde çoğu konuda hatta.
  kadınların zikzaklı, erkeklerin aşağı yukarı şekilde düşündüğünü söyledikten sonra konuyu anlamayan erkek öğrenci videosu koyup hep aşağı yukarı düşünmekten bunlar denmesi büyük eziklik ve argüman ve beyin yoksunluğunuzu gösteriyor. kadınlar mı daha zeki erkekler mi diye sorup gösterdiği videoda da hallerini ortaya koyuyorlar.

  videonun başında erkeklerin ilk çağlarda kadınlar üzerinde hak ve güç sahibi olmasının kas gücüyle olmadığını ima etti kadının çoğu yönden üstün olduğunu söyleyerek ki yine saçmaladılar. o durum erkeğin daha güçlü ve baskın yaratılışlı olmasından dolayı olmuştur çok çok büyük bir ihtimalle. bundan daha mantıklı bi açıklamada henüz kimse bulunmadı.

  5. dakikalara doğru kadının bilim, felsefe gibi aktivitelerde erkeklerden çok daha az olmasının sebebini toplumsal baskıya bağladı. ya bi siktirin gidin allaseniz. toplumsal baskı yüzünden kadınların geri planda kalması eskilerde ve ilkel, geri kalmış toplumlarda kaldı. kadının özgür olduğu toplumlarda kadınlar hayata çok daha avantajlı başlıyor. mesela şu entryde(bkz: #74811600) çok iyi anlatılmış. evrim ağacı gibi bilim veya felsefe sayfalarının, youtube kanallarının takipçileri ezici çoğunlukla erkekler. peki bunun ne alakası var toplumsal baskıyla ? boş konuşuyorsunuz. erkekler bilime, felsefeye, dine, tanrı kavramına kadınlardan daha çok ilgi duyuyor. istatistikler de bu yönde.

  yapmayın, istemiyoruz dediğiniz benzetmeleri kadınlar da erkeklere yapıyor. siz şu tür benzetmeler, yakıştırmalar yapmayın istemiyoruz dedikten sonra bamya benzetmesi yapıyorsunuz.

  kimseden izin istemiyoruz diye saçmalıyorsunuz ama ya karı-koca arasında tatil, dışarı çıkma, arkadaşlarla takılma vs. için izin almak kadar doğal ne olabilir ? neden mal mal konuşuyorsunuz ? ha erkek izin almıyor ama kadın almak zorundaysa doğru orada bir haksızlık var ama siz öyle demiyorsunuz. kimseye hesap vermem, izin almam diyorsunuz.

  şu an buraya kadar ağzımı çok bozmadan anlattığım için mutluyum.

  bu arada senin de dünya kadınları erkeklerden üstün görme günün kutlu olsun ezgi mola.

  ---kamu spotu mod on---

  feminizm pişmanlıktır !

  ---kamu spotu mod off---
 • cinsiyetçilik konusunda yer yer katıldığım video. bazı yerlerinde çok öveyim derken abartmışlar durumun altını oymuşlar sonra üstünlük değil eşitlik diyerek toparlamaya çalışmışlar ama olmamış. üstteki (ilk) entry ile ilgiliyse;

  "erkekler bilime, felsefeye, dine, tanrı kavramına kadınlardan daha çok ilgi duyuyor. istatistikler de bu yönde."

  bunun "bu yönde" olmasının nedeni toplumdaki eril baskı ve bu baskıyı içselleştiren kadınlar. belli bir zamandan sonra erkeklerin kadınlara "sen düşünme" demesine gerek kalmadı kendileri düşünmemeye başladılar. o yüzden kadınlar şu anda sosyal medya, moda, dedikodu ve plaza hayatı dışında başka bir şey konuşmuyorlar/düşünmüyorlar demek bu durumun altında yatan erkek egemen söylemi atlamak demek olur.
 • amacımız kadının erkekten üstün olduğunu söylemek değil diyorsunuz ama demediğinizi de bırakmıyorsunuz. eşitliği intikam ile karıştırmayınız efendim. sizler 8 dakika 15 saniyelik videoların içinde, sadece 5 saniyeyi eşitliği(amacımız kadınların erkeklerden üstün olduğunu söylemek değil..) savunmaya ayırırsanız, sizleri önemseyen ve sizden etkilenecek pek çok insana yanlış fikirler nüksettirirsiniz. cinsiyetçiliğin ortaya çıkışından, kadın devrimine kadar geçen süredeki haksızlıkların haddi hesabı olamaz. hiçbir özür de bunun telafisi olamaz. yapılacak en doğru iş eşitliği savunmaktır. eşitlik yaftası altında, hınç almak değildir. her zaman ezilenin yanında olan bir insan olarak(feminizmin felsefesini de doğru bulurum), feminizmi kişisel istekleriniz doğrultusunda değiştirip, evirip çevirip kadıncılık olarak sunulmasına gönlüm razı değildir. dünya üzerinde erkeğe şiddet de en az kadına şiddet kadar fazla bulunan bir durum. amacınız kadına şiddeti önlemek değil, insana şiddeti önlemek olmalıdır. kadın hakları değil, insan hakları olmalıdır.

  psikoloji dünyasının, belki de sigmund freud'dan sonraki medarı iftiharı diyebileceğimiz, bireysel psikolojinin kurucusu, freud'la yollarının 1902'de kesişip 1911'de düşüncelerinin uymadığını gördükten sonra viyana halkasından ayrılan, ünlü üstat alfred adler "kadınlara da erkeklerin sahip oldukları haklar verilmediği sürece, şu andaki kültürel gerçek ve birlikte yaşama şeklimiz bakımından, yaşamda tam bir uzlaşma sağlanamayacaktır." der. haklıdır da. bunun sağlanması için hem hukuksal hem de düşünsel olarak her zerreye dikkat etmeliyiz. ancak bu işin düşünsel tarafı soyut tarafıdır. yani insanların farkında olmayacağı şekilde, ufak çapta eğilip bükülebilir. feminizm savunucularının ve hatta diğer tüm insanların savunması gereken şey ; bu eğilip bükülmeyi isteyenlere karşı çıkmaktır.
 • (bkz: #76082199)