şükela:  tümü | bugün
  • almanya kokenli, noele yakin zamanlarda sunulan veya pazarlanan bir kek cesidi. icinde badem, marzipan, krokant, nugat, kuru uzum (rosine), portakal ve limon kabugu gibi malzemeler bulunur. ustu pudra sekeri kaplidir. tereyaglidir.

goruntusu ve tarif icin: http://www.ilsehruby.at/stollenrezept.html
    http://www.grundschule-pretzschendorf.de/…ezept.htm
  • noel zamanı lebkuchendan sonra yenilebilecek en mükkemmel kektir kendisi.halbuki olsa söyle dört mevsim satılsa heryerde fena mı olur der bazıları örflere adetlere hic mi hic saygı duymadan.
  • son zamanlarda beslenme düzenimi önemli ölcüde domine eden yiyecek.

icindeki marzipan yüzdesi dü$ük tutulsa daha bir ho$ olacakmi$. bir müddet sonra damakta burukluk ya$amak pekcoklari icin müthi$ bir duygu olabilir, ben onlardan degilim. marzipansiz olanlari da var. ancak marzipan ile stollen, boza ile tarcin gibidirler, ayiramazsiniz.

bir de, yerken di$inizde citirdayan bir $eyler hissedersiniz. paranoya ile "aha gitti di$" diye tüm di$lerinizi yoklarsiniz. iciniz rahatladiktan sonra citirtinin sebebi olabilecek $eyleri tahayyül edersiniz.
    ben incir cekirdegimsi bir bitkinin di$ler arasinda kirilmasi sonucu oldugunu kabul ettim, buna inandim.
  • o puf puf pudra sekerinin altinda, cesit cesit meyveli ve yemisli bir hamur barindiran, o hamurun leziz mi leziz bir marzipan katmanini sarip sarmaladigi solendir efendim kendisi. taze taze bulundugunda, tuketilebildigi kadar tuketilmelidir.
  • lezzeti takdire şayan yoğun kek. soğuk kış günlerinde enerji verir, tadı içinizi ısıtır.
  • kekten ziyade bir ekmek cesididir.
  • backhaus adlı ekmek dükkanlarında -sanırım sadece christmas zamanı- bulunabilen kek/ekmek çeşidi.
  • önümüzdeki hafta yapacağım kek. yılbaşına kadar dinlendirilecek tarafımdan. sonra yılbaşında sofradaki yerini alacak ve afiyetle yenilecek. çok severim. satın almaya gerek yok, gereksiz pahalı satılıyor.
  • almanya'da noel döneminde satılmaya başlanan kek/pasta.
    ıçinde badem ezmesinden, cevizine kadar birçok şey barındıran güzellik.
    an itibariyle dibine vurduğumdur.