şükela:  tümü | bugün
 • özellikle yaprak epidermisinde bulunan ve gaz alışverişini sağlayan ayrıca bitkinin terleme gibi metabolik* olaylarını düzenleyen porlar
 • cukur taraflari birbirine bakan ve fasulyeye benzeyen iki hucreden olu$mu$ yapilardirlar. cali$ma mekanizmalari cok az ve ozdur: su miktari fazlaysa bedende su cekip $i$erler, ve dolayisiyle stoma kapanir, daa cok su alinmaz bunyeye ve vice versa
 • epiderme hücrelerinde dışa olan açıklıklar. iç dokularla dış ortam arasında ilişki ediperma hücreleri arasında yer alan stoma aracılığıyla olur. bu suretle bitkinin atmosfere olan gaz ve subuharı alış-verişi sağlanır, terleme ayarlanır. stomalar yalnızca yapraklarda ve gövdede bulunur.

  stoma hücreleri canlı hücrelerdir. epiderma hücrelerinin aksine klorofil içermemektedirler. çekirdekleri büyüktür. stoma hücreleri çift olarak bulunur ve bu hücrelerin birbirine bakan kısımlarında yani stoma aralığında çeperler çok kalındır. yanlarındaki hücrelere bakan kısımda ise ince ve selülozdur. dış yüz ve bazen de yan çeper kütin ile örtülüdür.

  stoma hücreleri arasında kalan ve daralıp genişleyen aralık stoma aralığı (ostiol), yanlarında bulunan ince çeperli epiderma hücreleri de komşu hücre adını alır.

  stoma hücreleri diğer epiderma hücrelerinden daha küçüktür. yüzen yapraklarda stomalar yaprağın üst kısmında bulunur.
 • last days of humanity grubuyla split ep calismasi yapmıs goregrind gruplarından..mortician-impetigo benzeri bir muzik yapilari var..
 • yunanca agız.
 • kendisini çizmeye kalktığınızda, klorofillerini nokta şeklinde resmedip, poruna da gerekli kıvrımı verdiğiniz an ilginin bitkiler aleminden hayvanlar aleminin dişi üreme sistemine kaymasına asla engel olamazsınız.
 • (bkz: ostomi)
 • bitkide yaprak ve genç gövdede bulunup epidermisin farklılaşmasıyla oluşan yapıdır.görevi,açılıp kapanarak bitkide gaz alışverişini ve terlemeyi düzenlemektir.epidermis hücrelerinden farklı olarak fotosentez yapabilirler.
 • yunancada ağız anlamına gelen biyolojik terim
 • tanım: yaprak epidermisinde bulunup amacı fotosentez için gerekli gaz alış verişini (karbondioksit) sağlamak ve transpirasyonla su salınmasını sağlamaktır. gözenekli (por), açılıp kapanabilen bir yapıdır.

  havanın neminin düşük olduğu zamanlarda, hava ile yaprak mezofili arasında oluşan osmotik potansiyel farkına göre açılıp kapanarak atmosfere su buharı geçmesini sağlar. rüzgarlı havalarda yaprak etrafında atmosferik su buharı, yaprakta bulunan su miktarından az olduğu için oluşan potansiyel fark ile stoma açılıp su buharı salar. ancak bu durum uzun sürerse bitki su kaybını önlemek için stomalarını kapatır.

  stomanın açılmasında en önemli uyartı karbondioksittir. yaprak hücre arası boşluklarında karbondioksitin azalması, stomanın açılarak atmosferden bitkiye karbondioksit alınmasını sağlar. stomanın açılması için bekçi hücrelerin su alması gerekir. bu da bekçi ve komşu hücreler arasındaki osmotik potansiyel fark ile meydana gelir. osmotik potansiyel farkın oluşması bekçi hücrelere potasyum (k) iyonunun girmesi ile sağlanır. gündüz ışık altında ve düşük karbondioksit konsantrasyonunda potasyum alımı gerçekleşir. bekçi hücrelere giren potasyum kadar dışarıya hidrojen (proton) iyonu verilir. bu da ph miktarını arttırarak enzimatik aktivasyona yol açar. (proton kaynağı, nişastanın 3 karbonlu bileşiklere kadar hidrolizi ile gerçekleşir)

  sonuçta bekçi hücrelerde artan potasyum iyonu ile osmotik potansiyel artar ve komşu hücrelerden bekçi hücrelere su geçerek porun açılması gerçekleşir.

  absisik asit (aba) burada stomanın kapanmasını sağlayan bir etmendir. bazik özelik gmsteren kloropalastlarda depolanan aba, su stresi altında ph'ı düşen kloropalasttan hücre duvarı bölgesine geçerek bekçi hücresi zarlarına ulaşır. burada iyon alışverişini (k-h) engelleyerek stomanın kapanmasını sağlar.

  görsel
hesabın var mı? giriş yap