şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akıl kazanan primatların, bu aklı saykedelik bitki ve mantarları tüketerek kazandığını iddia eden terence mckenna teorisi.

  bir anlamda mantıklı da, çünkü bu tip kimyasallar beyinde "algı" sistemlerinde etkin olarak kullanılıyorlar ve algımızın genişlemesi diyetimizde bu kimyasalların yoğun olarak bulunması ile gerçekleşmiş olabilir.

  bu teori bir açıdan da tehlikeli bir sonuç vermektedir, çünkü bu kimyasalları kullanmayı bırakmış olmamız bizim algısal evrimimizde duraklamaya girmemize neden olmuş olabilir.
 • insanoğlunun evrimsel sürecindeki belki de en büyük ayrım olan "bilinç sahibi olma" ya da "bilinç sahibi olduğunun bilincinde olma" noktasına nasıl geldiğine dair bir hipotez.

  homo erectus bireylerinin, doğada çeşitli bitki ve mantarlarda sentezlenen ,psilocybin maddeseinin beyinlerinde yarattığı kimyasal tepkimeler sonucunda kendilerine ve doğaya karşı bir sezgisellik kazandıklarını,bir nevi aydınlanma yaşadıklarını ve algı düzeylerinin arttığını ve yeniden şekillenen algı ve düşünce yapılarını nesilden nesile aktardıklarını,böylece psycholibin maddesinin homo sapiens e evrilene kadar olan evrim sürecimizde çok önemli bir rol oynadığını savunur.

  inverse science

  ben tatmin oldum
 • atalarımızın 2 milyon yıllık süreçte beyin büyüklüğü iki katına çıkmıştır, bunun da insanların diyetine psilosibin mantarların* girmesini bağlıyor. bu madde yani psliosibinin de zihin geliştirici bir özelliğinin olduğuna inanılıyor. yani atalarımız kafalar yaşayarak beynini geliştirdi diyor bu hipotez (tez kesinlikle değil, bu fikir test edilip doğrulanmamıştır).

  2 milyon yıl öncesinden 300.000 yıl öncesine yani ilk homo sapiens fosillerinin ait olduğu tarihe büyük bir boşluk var ve bu hipotez bu boşluğu dolduracak mantıklı bir açıklama getiriyor.

  terence mckenna, bu fikri* ortaya atan kişi. terence manyak bir insandı, bunu da en yakınındaki insanlar da bilirlerdi. mesela kardeşi dennis mckenna terence için "terence'ın dediği her şeyi ciddiye alamazsınz, hoş dediklerinin%10 u bile doğruysa, bu bile inanılmaz bir şey" der.