şükela:  tümü | bugün
 • amerikan ic savasi sirasinda bir konfederasyon generali.
 • amerikan iç savaşının ünlü generallerinden, thomas jonathan "stonewall" jackson. ününü ve lakabını birinci bull run (birinci manassas)'da henry house tepesinde etrafındaki acemi askerlerle yaptığı duvar gibi savunmayla kazanmıştır. birlik generallerine çeşitli savaş meydanlarında yaşattığı cehennemin ardından chancellorsville savaşı sırasında bir hata sonucu kendi askerlerince vurulmuş, savaştan kısa bir süre sonra, 10 mayıs 1863'te yaralarının verdiği zayıflığı takip eden zattürreden ölmüştür.
 • gods and generals filminde kendisinden bolca bahsedilir.
 • her ulusal kahraman gibi fiziksel özellikleri gülünç denecek kadar abartılmıştır. heybetli ve gösterişli bir adam değildir, üstelik de pasaklıdır. gerçeğe yakın bir canlandırma şuradan görülebilir.

  bineği little sorrel de kendisi gibi gösterişten uzak bir hayvandır. daha ziyade bir beygirdir.

  dahası kendisi de pek iyi bir binici sayılmaz atın üzerinde fazla yukarıda duran üzengiler yüzünden dizlerinı yukarı çekerek oturur. bu haliyle gönüllerin kahramanı olmaktan oldukça uzaktır. ama sevgili ulusu onu bu şekilde resmetmeyi reddeder şöyle ya da şöyle hatta şöyle gösterir.

  bizi ise işin insanı yanı ilgilendirir. öldüğünde sadece 39 yaşındadır ve son sözleri, "bırakın nehri geçelim, ağaçların gölgesinde dinlenelim" olmuştur.
 • shenandoah vadisinde 1862 nin mart-haziran ayları arasında gerçekleştirdiği sefer strateji biliminin en muhteşem örnekleri arasında gösterilmektedir;

  - 17000 asker ile 48 günde 1000 km nin üzerinde mesafe katetmiştir.
  - irili ufaklı onlarca kuzeyli birliğini savaş dışı bırakmıştır.
  - toplam 52000 askerden oluşan 3 kuzeyli ordusunu ayrı ayrı çatışmalarda yenilgiye uğratmıştır.
  - kuzeylilerin güney başkenti richmond üzerine yapacakları seferi aylarca geciktirmiştir.
  - ufak kayıplar dışında ordusunu vadiden bir bütün olarak çıkarmıştır.

  harekat bugün bile en prestijli askeri okullarda okutulmaktadır.

  şahsen bu harekata şahit olsa sun-tzu nun sevinçten ağlayacağını düşünüyorum.
 • iyi bir güney askeri.davasına bağlıdır.
 • amerikan iç savaşı'nda köleliği isteyen güneylilerin tarafında yer alan kuzey virginia ordularının komutanı. tarihin gördüğü en önemli askerlerden biri olduğu söylenir.

  komutan, ilginç bir şekilde bir kolunun diğerinden uzun olduğuna inanırmış ve kan dolaşımını sürdürebilmek için sürekli uzun olan kolunu havaya kaldırırmış. ironik olan şudur ki chancellorsville muharebesi sırasında uzun olduğunu düşündüğü kolundan vurularak kolunu kaybetmiş akabinde de 8 gün sonra zatürreeden ölmüştür.
 • napolyon hayranı başarılı bir general.
  savaşları hakkında bilgi için
  https://youtu.be/wcgi9bnjj6c