şükela:  tümü | bugün
 • defans kurgusunda ortada oynayan tipler. (bkz: bulent korkmaz)
 • (bkz: stumpf)
 • dagcilikta* kullanilan yapay emniyet malzemesidir. telli ve ipli olmak uzere iki tipte bulunur. yukaridan asagi dogru daralan (yatayda ise icten disa dogru daralan) catlaklarda kullanilirlar. sert pirinc ve dayanikli celikten dokum youlyla yapilirlar. gunuzde degisik modeller uretilmekle birlikte, kullanilacagi yere gore duz veya kavislisi tercih edilebilir. ayrica takozun gevsemesi ihtimaline karsi, ekspresle beraber kullanilmasi onerilir.
 • her turlu durdurucudur. bu perdenin ardından kornejin sonuna takılan kilit de olabilir, cdliğin arkasındaki cdlerin geriye kaçmasını engelleyen tahta parça da olabilir, kapının arkasında/altında duvara vurmasını engelleyen tokmakımsı parça da olabilir.
 • ilk defa arsenal'in efsane hocası herbert chapman tarafından denenmiş bir mevkiidir. forvet oyuncularının gol bölgelerinde gezinmesini engellemek üzerine oturtulmuştur ve o dönemde çok popüler olmuştur. daha sonraki dönemlerde ise gizli forvet anlayışıyla birlikte açıkları meydana çıkmıştır.
 • futbolda savunma mevkii.savunma sisteminiz 4lü ise liberonun önünde ve denetiminde oynar yönlendirilir,sağ ve sol beklerin kademesini de alarak rakip hücumda genelde ilk toplara müdahele eder ve santrforu kontrolde tutar ,3 lü savunmada ise liberonun önünde 2 stoper vardır,rakip hücumcuları sürekli takipte tutar ,makbulu uzun boylu ve yapılı,hava toplarına hakim olanıdır.
 • tekstil sektorunde ip ya da lastik buzgulerini sabitlemek icin kullanilan, tek veya cift gozlu; dugmeli durdurgac. cok cesitli renk ve model secenekli bulunur..

  or: yagmurluk kapusonu, cep telefonu aksesuarlari, kimi pantolon tarzi kostumlerde* bilek veya bel kisminda bulundugu gozlenmistir.

  kullanilisi: bagli oldugu ipten cikmayacak sekilde tasarlanmis / dikilmisse; bu ipleri tutup cekmeden once dugmesine basmak ipleri daha kolay ve hizli cekmemizi saglar.. aksi halde dugmenin dislerine zarar verecegimiz gibi cekmemiz de guc olur. ipi yeterli miktarda -bize bagli- cektikten sonra stoperin dugmesi birakilir, ip sabitlenir; artik daralmis / buzulmustur. bunun tersi icin de stoperin dugmesine basmak yeterli olacaktir.. dogru calisan sistemlerde bu tikir tikir isler. sayet hatali dikilmisse sizi cildirtir ve biraz ugrasmanizi gerektirebilir. velhasil guzel olaydir, kimin bulusuysa takdir etmek gerekir..
 • 3-5-2'nin üçünün ikisi. 4-4-2'nin ilk dördünün ortadaki ikisi...
  3-5-2'de liberonun önünde oynar, libero'nun sözünden hayatta çıkmazlar. tam anlamıyla "emir eri" görevini icra ederler. beyin kullanmalarına gerek yoktur. güçlü, yapılı, uzun boylu olmaları şarttır; çirkin olmaları tercih sebebidir. libero ofsayt taktiğini uygulamakla da görevli olduğu için "çıkııın" diye hönkürdüğünde deli danalar gibi bilinçsizce ileri fırlarlar. alpay özalan, fatih akyel, ali eren başerler bu tiplere örnektir. türk futbolcusu en çok bu mevkiide başarılı olur, yurtdışına filan transfer olur.
  4-4-2'de libero yoktur; bu yüzden stoperleri kaleci çekip çevirir ama libero kadar efelenemez. asla "ben yalnız çalışırım" tribi yapamazlar; o beyaz (ya da duruma göre siyah) kıçlarını koruyacak bir ortağa ihtiyaç duyarlar ki biz buna tandem deriz.
  tandem oynayan stoperler, bir kalasın iki yarısı gibi olabilecekleri gibi (edu-lugano), bir çiçek bir böcek şeklinde de oynayabilirler (högh - uche).
  zeka gerektiren tandem anlayışına uygun türk futbolcusu pek bulunmaz. eldeki kumaşların kalitesi servet çetin kadar olur. bu yüzden de türk futbol tarihindeki çoğu tandemler ecnebilerden oluşur
  högh - uche
  tomas- luciano
  tomas - song
  lugano - edu gibi.
  bir de 3-4-3 sistemindeki stoperler vardır ki işletme mba'yi yapmış fizikçi yardımcı docentler arasından seçilirler. üçlünün hepsi stoperdir, sağdaki hem dc hem drlik yapar, soldaki hem dc hem dl olur. ortadaki boss'dur. becerilebilirse tadından yenmez. tabii ki türkiye'de pek olmaz.
 • futbol tarihindeki ilk örneği için:

  (bkz: john dennis butler)
 • bricte ax,rx veya dxx e verilen isim. bu demektir ki, o rengi ( kor, pik, karo, trefl ) durdurabiliyorsunuzdur.