şükela:  tümü | bugün
 • doğumu 64/63 i.ö bc , amaseia, pontus
  ölümü ad 23 , ?
  yunanlı coğrafyacı ve tarihçi. ilk dünya haritasının çizeri.
  augustus (27 i.ö– i.s 14) dönemine kadar yunanlı ve romalılarca bilinen ülkelerin ilk haritasını çizdi
 • ilkçağda yaşamış bilgin. 'coğrafya' adlı kitabı, ilkçağdaki anadolu hakkında var olan en eski rehber kaynaklardan biridir.
 • (bkz: geographika)
 • antik cagin evliya celebisi.
 • biz kendisini amasyali strabon diye de cagirirdik (bkz: hey gidi gunler hey)
 • (bkz: strap on)
 • 64 ya da 63 yılında doğmuş, ms 21 yılında ölmüş dünyanın ilk coğrafyacılarındandır. amasyalıdır, içindendir. dünyanın pek çok yerini dolaşıp, 57 yaşında benim memleketim dediği amasya'ya geri dönmüş ve ömrünün geri kalan yıllarında 47 kitaptan oluşan tarih ve 17 kitaptan oluşan coğrafya hakkında iki dev eser yazmıştır. bu eserlerden tarihle ilgili olanı tamamen kaybolmuş ancak coğrafyayla ilgili olanının hemen tamamı günümüze ulaşmıştır ve ilk çağ coğrafyası hakkında bugün bilinenlerin temelini oluşturmaktadır. amasya'lılar, şehirlerine kendisinin bir heykelini dikmişlerdir.
  celal şengör, 19 haziran 2004 tarihli cumhuriyet bilim teknik'teki yazısında, amasya'lıların bu heykeli dikerken aslında çok önemli bir şey yaptıklarını, amasya'da, bilim ruhunun, bilimselliğin, dünyaya ve doğaya ilginin canlanacağını, amasya'lı çocukların onun gibi olmaya özeneceğini, dünyayı öğrenmeyi, görmeyi, anlamayı arzulayacaklarını yazmaktadır.
 • $a$i kisi
  (bkz: strabizm)
 • millattan önce 1.yüzyılda bugünkü amasya'da yaşamış olan coğrafyacı.
  tarihteki en eski atlaslardan olan 17 ciltlik coğrafya(geographika) adlı eseriyle anılır. strabon aslında kendisine takılmış olan gözü kayan anlamında bir lakaptır.
  devrinin en önemli eğitim merkezlerinden biri olan nysa'da iyi bir eğitim almış olan strabon, çok seyahat etmiş, özellikle anadolu ve çevresinde yapmış olduğu geziler sırasında bölgeyi çok iyi tanımıştır. coğrafya adıyla tanınan on yedi bölümlük yapıtında ise yalnızca gezdiği ve gördüğü yerleri anlatmakla yetinmemiş, buralarda meydana gelen tarihi olaylar hakkında da ayrıntılı bilgiler vermiştir. strabon dünya'da sadece tek bir okyanus bulunduğunu ve sürekli batıya doğru gidildiğinde hindistana varılabileceğini belirtmiştir. bu yapıtında ispanya, ingiltere, italya, yunanistan, karadeniz,hazar denizi, anadolu,mezopotamya, suriye, arabistan, mısır, iran ve hindistan'a ilişkin bilgiler vermiştir. ancak bu bilgiler ansiklopedik düzendedir ve ayrıca her bölge için aynı seviyede değildir. matematiksel coğrafyaya gereken önemi vermemiştir; çünkü amacı, bilinendünyanın genel bir görünümünü sunmaktır. dağlar, ovalar, denizler, bitkiler, kentler, yollar, köprüler, önemli binalar ve hatta önemli kişilerden bahsetmiş ve dağların oluşumunu ise iç basınçla, yanardağların oluşumunu yerin içindeki rüzgarlarla, akdeniz adalarının oluşumunu ise yanardağlarla veya çökmelerle açıklamaya çalışmıştır. eskideden beri bilinen deniz ve karaların yer değiştirdiği kuramına inanmıştır. zaman zaman çöküntülerin sularla kaplanabileceğini veya deniz tabanlarının fışkırmalar sonucunda yükselebileceğini, bunun en iyi kanıtının dağlar tepelerinde bulunan deniz hayvanlarının kabukları olduğunu söylemiştir. strabon, suyun erozyon gücünden de haberdardır. ortaçağ islam dünyası'ndaki tasviri ve tarihi coğrafya araştırmalı, strabon'un bu yapıtından oldukça etkilenmiştir.
 • elimizde antik çağlara ait en eski ve bulunabilen ilk detaylı tasvirleri yapmış olan kişidir, amennah, allah razı olsun, gezmiş görmüş yazmış ancak bazı varsayımları kimi zaman o denli ileri çağlarda gelişen teknolojiyle bulunan gerçeklerden uzaktır ki kendisine "kolpacı strabon" da denilebilmektedir.