şükela:  tümü | bugün
  • bruges'deki huisbrouwerij de halve maanın ürettiği, son derece koyu ve yoğun bir tadı olan belçika birası. özellikle alkol oranından ötürü 11 olarak da bilinen straffe hendrik quadrupel, şu ana kadar tattığım en iyi bira. bu başlığın şu ana kadar doldurulmamış olması çok şaşırtıcı, yolunuz bigün bruges'e düşerse kesinlikle tadın.

ufak bi öneri, gidip pub'larda içeceğinize, alın carrefour'dan 75 cl'lik şişe, kanalın dibindeki banklarda patates kızartması eşliğinde yiyin. en temizi. afiyet olsun.
  • yolu brugge'e düşüp de hediye olarak getiren dostlar sayesinde kendisine ankara'da kavuştuysanız ve ankara'da içiyorsanız insanın dimağını güzelleştirip psikolojisine fena halde dokunandır. brugge demek dünya güzel bir yer demektir, herşeye rağmen umut edecek birşey vardır demektir. etrafınıza şöyle bir bakındığınızda dini, milleti, ırkı, herşeyi koyvererek insan olmak güzel şey kardeşim diyebilmektir. straffe hendrik ise bu modun pekiştiricisidir, yemekte baharat, kekte vanilin, tatlıda tarçın gibidir. güzellikler içinde yeni bir güzellik demektir, güzellikten sarhoş olup yenilerine yelken açmak demektir. en azından kendi öznel deneyimimde bu böyle idi.

gel gelelim ankara'da içtiğinde straffe hendrik adamı vurur, döner döner vurulursun, vuruldukça dönersin, döndükçe vurulursun. belediye başkanından kaldırımına, ikliminden bitki örtüsüne kadar gereksiz ve iğrenç bir şehrin içinde teneffüs olarak sarılırsın ama burnundan gelir. başka bir dünyanın mümkün olduğunu, aynı saat ve dakikada nice insan sadece yaşadığı yerin güzelliği nedeni ile pozitif bir ruh halinde olabildiğini bilmek, ama oralara varamamak sıkıntısını pekiştirir içinde.

muhtemelen avrupa'nın birkaç istisnası dışında heryeri için geçerlidir bu ama ben brugge ve ghent özelinde diyebilirim ki görmez olaydım, bilmez olaydım. en kötü bulutsuzluk özlemi tadında "bugün canın çok sıkkın, herşey sana zor geliyor olabilir" diye geçiştirirken buraları görünce gözler açıldı. buralarda yaşayınca dedim ki hayata bir kez geliyoruz, neydi günahımız da alnımıza ankara yazılmış, türkiye yazılmış, iç anadolu yazılmış, yobazlık yazılmış, ırkçılık yazılmış, güce taparlık yazılmış, düzeysizlik ilkesizlik yazılmış diye.

oysa ki birkaç ay önce straffe hendrik bunları sorgulatan değil de unutturan idi. asıl o zaman çok daha güzeldi.
  • güzel içimli, şekerli narenciye tadına sahip bir brugge birası. yemeklerle birlikte şarap yerine içilebilecek kaliteli bir gövdeye sahip. mümkün olduğunca soğuk içilmelidir. bana göre tek başına da içilebilecek nadir biralardan...
  • no:9 olanı %9'luk alkol oranıyla tam bir f/p birasıdır. azdan çok beklentisi olan dostarın yurtdışında denk gelirlerse denemelerini öneririm.