908 entry daha
  • dizinin logosu ve açılış sekansının yaratıcılarından, logonun yapım hikayesi.

logo için düşünülen referansların tamamı stephen king romanlarının kapak çalışmaları. tabii kitapların içeriğindeki referanslar da kaçınılmaz olmuş.
  • bu dizinin klişelerle ya da başka filmlerden arak sahnelerle dolu olduğunu düşünenler olabilir. aslında bu dizide bu bir kusur değil, zaten yapılmaya çalışılan bu. hani cinayet filmlerinde bazen polise bir mektup gelir, mektup el yazısıyla değil de gazete küpürlerinden kesilmiş harflerle yazılmıştır. bu dizinin olayı da aynı. burada amaç, en başta bir gerilim dizisi çekmek de, bu arada da yaratıcılık eksikliklerinden ötürü başka filmlerde gördükleri sahneleri kopyalıyor değiller. burada amaç 80’ler kültürüne bir saygı duruşu ve bunun için de buram buram 80’ler kokan, o döneme ve biraz da 90’lara ait simgesel niteliği olan gerçek imgelerden ya da simgeleşmiş filmlerden hareketle kendi dizilerini oluşturmaları. buradaki amaç ve başardıkları olay da bir yandan o dönemi yaşamış o dönemin popüler kültür ürünlerini bilip algılayan insanlara sürekli yapılan göndermelerle nostalji yaşatmak, bir yandan da tamamen ayrı bir düzlemde bunlardan hiç haberi olmayan bir insanın hiç bir göndermeyi anlamasa da seyredebileceği, gönderme olan unsurların gönderme olduklarından bile şüphelenmelerine imkan vermeyecek bir doğallıkla hikayenin/görüntülerin içine entegre edebildikleri bir dizi çekmek. yani kapı açılıp da dışarıda görünen günbatımı alevler kızıl görüntü aslında başka bir filmdenmiş filan, bunu göze sokmadan hissettirmeden film çekmek.

yani bir “a scary movie”’yi seyrettiğinizde scream’i bilmeseniz de bu bir filmle taşak geçiyor dersiniz. ama bir de son senelerde basılmaya başlanan, conan doyle’un yazmadığı, başka yazarlarca yazılan, ama sanki conan doyle yazmışçasına başarılı ve doğal sherlock holmes romanları var. sherlock için kurulan vakıf/enstitü’nün onayıyla filan yayınlanıyor bunlar. deseniz ki “conan doyle’un arşivinde bulunan hiç yayınlanmamış eseri”, en sadık sherlockçular bile inanır. olayın sanatsal kısmı zaten bu.

işte stranger things bu anlamda stephen king’in yazmadığı bir stephen king romanı uyarlaması denemesi. içine başka şeyler de serpiştirerek. işte bu böyle olduğu için yönetmenler kendileri açık açık her gün etkilendikleri kaynakları, filmleri yazarları ve stephen king hayranlıklarını bas bas anlatıyorlar. hatta 2. sezonu kendi yazsın diye stephen king’e teklif bile gitmiş.

konu intihal, klişe, araklama değil başka bir bağlamda bir yeniden üretim/yorumlama başarısı. yoksa adam salak mı, kendi arak sahnelerini esin kaynaklarını kendi anlatacak. bunun için de beyond stranger things diye ayrı bir dizi çeksin.
  • sean astin'i görünce "aaa lotr'deki sam" diyenlerden ziyade, lotr'de sean astin'i görünce "aaa goonies'deki eleman amma büyümüş " diyenlerin daha çok seveceği dizidir efendim..
  • müzikleri, görsel efektleri, ve dönemi yansıtma şekilleri harika olan dizi.
    ben 2. sezonu, 1. sezona göre bır tık daha iyi buldum çünkü 2. sezonda daha çok gerilim, daha çok görsel şov var.

cast seçimi, çocuk oyunculara ve kamera çekimlerine laf yok zaten.
    ben ki bilim kurguya, özel güçlü dizilere, filmlere bayılan insan (bücür cadı zamanından beri izlerim) bu harika ötesi diziyi de kaçıramazdım. 2 günde 2 sezonu bitirdim ve şuan kendimi çok boşta hissediyorum. dizide öyle klişe, mantık hataları da çok yok. herşey gayet yerli yerinde gidiyor. tek istediğim 'bozmadan' diziyi devam ettirmeleri ki ettireceklerine de inanıyorum çünkü dizi baya tuttu. netflix'in yaptığın en iyi işlerden biri diyebilirim. severek takipteyiz.

eleven is my favourite!
  • steve'in seksenlerde muazzam popüler olan members only ceketlerden giydiği dizi

(bkz: hafızada yer işgal eden gereksiz bilgiler)
  • izlemeye başlayınca, insanın kendini durduramayıp, 2 günde tüm bölümlerini izlediği dizi.

en güzel dönemler, 80'ler, daha ne olsun.

2 sezon bitince, boşlukta kalıyorsunuz, keşke devam etse diye.

ha bu arada, dustin denen karakter, bence gelmiş geçmiş en eğlenceli dizi karakteri.
2329 entry daha
hesabın var mı? giriş yap