• keyifli zaman geçirmelik, güzel bir dizi. belki size bilgi anlamında çok bir şey katmaz fakat eğlendirir. gerilim yer yer yükseliyor, gizemli bir tarafı da var. sizi yormayacak şekilde bilim-kurgu ve korku üstüne kurulmuş örüntülerle dolu bir olay örgüsü var. kendi türünün çerezlik grubuna bile giriyor olabilir. 80'lerde geçmesi de cabası. arada o dönemin şarkılarını geçiyorlar dizide. harikalar. bayağı repertuvar geliştirilebilir üstünden *yeni sezonunu bekliyorum sabırsızlıkla.*

--- spoiler ---
    dizideki steve karakterinin geçişi üç sezon boyunca harika oldu. karakter olarak çok geliştirdiler kendisini. başta nancy ile sevgili olan ve sadece okul sahnelerinde geçecek olan klasik bir karakter olduğunu düşünsem de olaylara dahil oluşu, çocuklara yardım edişi tahmin edilmeyecek detaylardı. sıradan dursa da öyleydi benim için. karakter gelişimi açısından ilgimi çeken tek kişi oydu.
    --- spoiler ---

çocuk oyuncular yaşlarına göre çok iyi oynuyor. winona ryder çok çıldırıyor bazen, aşırı tepkileri oluyor, abartılı buluyorum. yine de yaşına göre çok güzel oluşuyla kurtarıyor. en azından görsellik açısından katkısı var diziye. * bir de finn wolfhard çok sevimli. ileride kendisini başka yapımlarda görmek dileğiyle.
  • bir adet izlemeden birisi olayları anlatsa "abi bana göre değil" diyerek burun kıvıracağım, izlemeye başlayıncada köpek gibi bağlandığım dizi daha.

ve yine spoiler vermeyi bilmeyen su sığırları yüzünden dizinin tamamını izlemeden burada yazılanları okuyamıyorum.
  • 3. sezonun kamera arkasını gösteren şöyle bir videosu yayınlanmış olan dizi.
  • 7 gun icinde ilk iki sezonu bitirdigimiz dizi.

bundan hemen once dark'i bastan baslayarak bitirdik ve izlerken iki dizi arasinda yapilan kıyaslamalar aklımıza geldi.

yani dark'in olumsuz tek yani asiri karisik olmasi (karakter ve zaman). bu dizi ise cocuk hikayeleri gibi ilerliyor olmasi.

okuduguma gore 3. sezon berbat olmus ama izleyeceğiz artik.

ayrica 2 konuya deginmeden olmaz;

1- boyle bir gerilim sunan dizi nasil olurda en basta ilk sezonda 12 yaş icin uygun yazdi.
    2- cocuklar ortada yok amerikan ebeveynleri ne arayip ne soruyor. hele mike'in babasi tam bir embesil ya hic agirligi yok evde. anca uyusun pezevenk.

neyse 3. sezon sonrasi editlerim.
  • 90'larda çocuk olanlar için enfes bir macera dizisi... her bölümünde bir king romanı okuyormuşum hissine kapılıyorum, ayrıca stand by me'yi hatırlatması da cabası. bu arada şerif rolündeki david harbour yerine dreamcatcher'ın beaver'ı jason lee oynasaydı neler olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

edit: şimdi aklıma geldi eleven, natalie portman'ın kızı olsa kendisine bu kadar benzemez. jonathan byers da mark wahlberg'in küçüklüğü sanki... ayrıca duvarlardaki evil dead ve the thing posterleri gülümsetiyor.
  • 28 yaşındaki şahsımın 4.sezonunu sabırla beklediği dizi. utanmasam baştan başlayacağım.
  • dün itibarıyla ilk sezonunu bitirdim. evler, arabalar, müzikler, soğuk savaş dönemi vs. derken 80'ler ortamını gayet başarılı yansıtan ve insanı içine çeken dizi.

edit: biraz spoiler içerebilir belirteyim. 2. ve 3. sezonlarda ilk sezondaki o güzel ortamı bozmuştur. bilim ve fantastik kurguyu abartmış, ayrıca klişenin dibine dibine vurmuştur.
  • izlemenizi hiç tavsiye etmediğim dizi.

ilk sezon fena değil ama iki ve üçüncü sezonları resmen çöp. sadece çekmiş olmak için çekmişler. senaryo çok kötü gerçekten.

müzikler, kostüm ve dekor, 80 ler ortamı güzel ama, işleyiş çok kötü. mantıksız bir çok şey var.

illa izlemek istiyorsanız ilk sezonu izleyip bırakın.
  • 3. sezonu sönük geçti.umarim 4.sezon toparlarlar.
  • başlasam mı başlamasam mı kararsız kaldığım dizi.
    dark ile kıyaslandığını biliyorum,dark’ın final sezonu şahsımda büyük hayal kırıklığı yarattığı için benzerini izlemek istemem.
hesabın var mı? giriş yap