şükela:  tümü | bugün
  • son yillarda ortaya cikan bir meslek dali. bu konuda ehil olabilmek icin ne tur bir egitim gerekiyor bilmiyorum ama genellikle konu politika ise eski diplomatlar ya da askerler televizyon programlarinda strateji uzmani olarak lanse ediliyorlar. (bkz: stratejist)
  • kütüphanede okunmayı bekleyen kitaplar gibi bunlar da ekranlarda görünmekçün memlekette bir vukuat çıkmasını bekliyorlar bir kenarda. vukuat çıkar çıkmaz medya leşkerleri vukuatın cinsine göre raftan indirip ekran karşısına oturtuyor bunları. bıdı bıdı bıdı sonra. azalarak bitsin.
  • hiçbir özelliği olmayan dünyanın en boş ünvanlarından biri.

diğeri ve daha da komiği için;
    (bkz: terör uzmanı)
  • bugünlerde yoğun mesai yapan ekşi sözlük strateji uzmanları için basit bir harekat merkezi kurulumu vermek istiyorum.

malzemeler;

- 1 adet bilgisayar.
    - 1 adet internet hattı. bilgiye ulaşmak için vpn server'ı.
    - havalı olması için 2 veya daha fazla monitör.
    - 1 veya daha fazla büyük ekran tv.

yapılışı;

bilgisayarımızı dünyanın en tontiş başbakanının sağladığı internet hattımıza bağlıyoruz. twitter'a girip tweetdeck'i kuruyoruz. twitter adımız stratejik çağrışımlar yapacak ve tabiki profil fotomuz osmanlı arması olmadı dünyanın en büyük en süper kişisinin fotosu olacak. ikisi bir arada olursa allah'ım ağlamak istiyorum.

bunları yaptık fakat o da ne? internet engelli. hemen gavurların vpn hizmetlerinden faydalanıp yeni osmanlı'nın yükselişini gavurlara duyurmaya devam ediyoruz.

şimdi tweetdeck'e anahtar kelimeleri girip bir monitöre atıyoruz. onu da hdmi ile büyük ekran tv'ye veriyoruz. bir tv'yi yerli bir kanala veya yabancı kanala tahsis ediyoruz. yerli ntv yabancı cnn. ama yerli kanallar penguen belgeseli vereceği için büyük resim gösterici a haber bence favori.

canlı çatışma durumu veren harita sitelerinden birini bir monitöre katheon vb. yabancı analiz sitelerinden birini diğer monitöre veriyoruz. google earth pro mutlaka olmalı.facebook'tan bütün çatışma bölgelerinde görev yapan yazıcı, kantinci tipleri arkadaş olarak eklerseniz ordu içinden kaynakları da elde etmiş olursunuz.

hayırlı olsun en az başbakan hatta belki de daha fazla bilgiye ulaşacak durumdasınız.
  • steam'de total war başta olmak üzere, tbs, rts ve bilumum ilgili indirimleri takip eder. oyunun başında hemen köylü basıp, düşmanın barracks'ına saldırır, toraksını deler, nefesini keser.
  • herkes kendi tarifini vermiş madem, bir tarif de ben vereyim. efendim, şöyle oluyor;

malzeme:

- bir adet twitter hesabı (profil fotoğrafı siyah-beyaz veya alengirli bir açıdan çekilmiş olacak; yüzünüz görünmese daha iyi olur, böylece ebleh suratınız yazdıklarınızın ciddiyetini zedelemez; mesela ayak, diz, ense, koltuk altı, cesursanız toto fotoğrafı falan çok makbul),

- dil bilgisi bilmeyen uzman mor ışıktaki beyaz tişört gibi sırıtıp dandik görüneceğinden, ciddiye alınmayacağından ve hatta yazdığınız en doğru değerlendirmelerin bile t.ş.k geçilebilitesini yükselteceğinden, soru eki ve bağlaçları doğru yazabilme becerisi (sıkı bir çalışma ile 1 - 2 haftada olur bu),

- kelime bilgisi (mümkünse eski türkçe'den kalan osmanlıca, bulamadıysan yeni türetilmiş öz türkçe kelimeleri öncelikle kullanıp, ara sıra parantez içinde yabancı dilde karşılığını da yazarsanız havalı ve stratejik duruyor; nasıl olsa anlık konuşmuyorsun, google'dan, tdk'dan falan bakarak da olur bu).

yapılışı:

- çok uyduruk olmadığı sürece totodan uydurduğun ya da o an aklına gelen güncel bir konuda istediğin gibi saçmalayabilirsin; yeter ki cümleleri ve paragrafları "keza, zira, ancak, nitekim, kaldı ki, şöyle ki, velhasıl, mamafih" gibi sihirli bağlaçlarla birbirine bağlamayı ihmal etme.

- sel, sal eki ile biten kelimeleri çok kullanmak sizi entelektüel bir strateji uzmanından daha çok çakma bir entel gibi gösterecektir, aman ha!.. ör: fiziksel değil fiziki, kimyasal değil kimyevi, bitkisel değil nebati vb...

- ne yazdığınızı düşünerek, anlamını bilerek yazın; geri iade, nüans farkı görünce totosu ile gülen insan kaynıyor ortalık.

- bir başka dikkat edilmesi gereken husus hem tekil hem çoğul kullanılan kelimeler; malzeme, doküman vb... masanın üzerinde sadece ahmet için hazırlanmış birbirinden farklı 12 adet satış raporu varsa eğer (rapor konusu tek; satış raporu), bu durumda "doküman masanın üzerinde" diyebilirsiniz; burada raporların veya sayfaların çokluğu, doküman kelimesine çoğul eki eklemenizi gerektirmez. ancak, aynı masanın üzerinde hem ahmet hem de mehmet için hazırlanmış sadece iki rapor varsa (veya konusu farklı iki rapor; mesela bir satış raporu ve bir de envanter raporu), o halde "dokümanlar masanın üzerinde" diyebilirsiniz; buradaki çoğul eki, sayfaların veya raporların çokluğunu değil kişilerin veya konuların çokluğunu gösterir.

- cümlelerin uzun olması havalı görünür ama anlam bütünlüğünü de korumak gerek. diyorsan ki, benim kurduğum cümlenin sonuna gelene kadar, insan zaten cümlenin başını unutuyor, anlam bozukluğu varsa bile farkına varamaz, o da olumlu...

evet, tebrikler!