şükela:  tümü | bugün
  • mevcut kalkınma bakanlığı ile maliye bakanlığı bütçe ve mali kontrol genel müdürlüğünün birleşmesi ile cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulması planlanan yeni kurum.
  • başına naci ağbal'ın geçeceği konuşuluyor.
  • eski adiyla devlet planlama teskilati yeni adiyla kalkinma bakanligi ile, maliye bakanliginin butce ve mali kontrol genel mudurlugunun (bumko) butce kisminin birlesmesiyle olusturulan cumhurbaskanligina bagli baskanlik. (bumko'nun mali kontrol kismi ise yeni durumda hazine ve maliye bakanligina bagli muhasebat genel mudurlugune transfer oldu).

    haliyle bu yapilanma kapsaminda pozisyonlarini kaybeden maliye bakani, maliye bakanligi mustesari, kalkinma bakani, ve kalkinma bakanligi mustesari bu birimin baskanligina en olasi adaylar. ancak gorunen o ki hem taninirlik hem de liyakat bakimlarindan naci agbal one cikiyor.

    en onemli isleri kalkinma planini, orta vadeli programi, yillik programi, yatirim programini ve butceyi hazirlamak olacak. bunun yaninda makro, sektorel ve bolgesel stratejiler olusturacak. ancak yonetmeligi henuz cikmadigi icin bunlar kesin bilgiler degil.