*

şükela:  tümü | bugün
 • kaba tabirle tatava yapma bas geç olarak nitelendirilen tespitin bilimsel adı.

  her seçim bölgesinde akp faşizminin ve diktatoryasının karşısındaki muhalif seçmenin, görece en güçlü adayı destekleyerek oylarına ve sandığa sahip çıkması durumu.
 • rasyonel kararlar alan ve kendi geleceğini düşünen her bireyin yapması gereken eylem.
 • süper olay.
 • her seçim döneminde söylenen ama en fazla bu seçim döneminde çok kritik bir niteliği olacak irade. akp'ye karşı rasyonel düşünen, partizanlıktan ve öcüleştirici sloganlardan uzak bir şekilde oy verebilecek bu seçmen kitlesinin katılımıyla memleket kritik bir eşikteyken ya bir kurtulma umudu olacak, ya da bu seçmen kitlesi yeteri kadar sandığa yansımayacak ve hepten sıçacaz.

  mevcut diktanın artık bir yerden ciddi bir kırılma yaşayabilmesi için bunun ilk adımı ancak 4. bir siyasi partinin daha barajı geçerek meclis aritmetiğini değiştirmesiyle mümkün. ki yargıyı bile tamamen abluka altına almış böylesine bir kontrolsüz gücün dizginlenebilmesi için başka hiç bir olasılığın mevcut durumu asla değiştirmeyeceği çok net bir şekilde ortadayken gözünüzü seveyim kendi elimizle kendimizi bu diktatörlüğe teslim etmeyelim. dinci yığınların kuru kalabalıklarına yine göz göre göre boyun eğeceğimize, son 13 yıldır bir kez olsun lütfen sadece birazcık stratejik düşünerek oy verelim. (bkz: 10dan sonra/#51628558)
 • kritik eşiklerinin, şimdi sırası değillerinin, aman canım memleketin içinden geçtiği bu zor koşullarda olacak iş micilerinin bitmediği memleketimizde her seçim öncesi "oyları bölmeyelim", "tatava yapma" lümpenliklerinin, apolitikliğinin bu seçim öncesi bulduğu sloganı. şu seçime kadar bize kattıkları ortada olan, oylarını bölmediğimiz partiler meclis çatısı altında türlü kepazeliklere imza atar, her türlü beceriksizlikle iktidarla beraber bu halkın canına okurken artık yeter demek lazım. seçimden seçime siyaset yapanlara, bin bir stratejiyle durumu kurtaracağını sananlara karşı sıfırlamak lazım. ayrıntılı bilgi için:

  sıfırla