şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kamu için düşünüldüğünde, kamu kurum ve kuruluşlarının orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını içeren planı ifade eder.
  • 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu uyarınca kamu idarelerinde ve nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerde, çok anormal bir durum olmadıkça 5 er yıllık süreler için oluşturulması zorunlu tutulmuştur.

stratejik planlar, bir kuruluşun amaçlarını, hedeflerini, misyon ve vizyon gibi bilgileri ile kuruluşun swot analizini içerir.

stratejik planlar genel bir hat çizer. kurumun 5 yıl sonunda nerede olmak istediği, neyi amaçladığı gibi temel soruları cevaplar.stratejik plandan yola çıkarak her yıla dair performans programı oluşturulur. performans programları ise daha spesifiktir.
  • 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu gereği kamu kuruluşları için zorunlu olan 5 yıllık plan.
  • mümkün olmayan ne kadar amaç, hedef varsa belirtilen; üstüne yapılamayacak ne kadar etkinlik varsa proje diye yutturulan plan.
    haftalardır çalıştığım müessesenin stratejik plan toplantılarına katılıyorum. yaptığımız iş için:
    (bkz: havanda su dövmek)
  • sanırım bunu hazırlaması dünyanın en sıkıcı işler listesine sıkı bir giriş yapmıştır.
  • askeri bir kavram olan strateji kurma eyleminin, geleceğe ilişkin yol haritası oluşturma gereği duyan tüm kurum ve kuruluşların, esnek olması ve alternatifler içermesi bakımından sıklıkla tercih ettikleri ve kendi alanlarına uyarladıkları planlama yöntemidir.
  • internet üzerinde yerli ve yabancı kaynaklar arasında uzun süredir yaptığım kaynak çalışmaları sonucu gerçekten de örnek gösterilebilecek, literatüre uygun, sadece kamu kuruluşları değil özel sektör şirketlerinin yararlanabileceği bir stratejik plan örneğini paylaşmamız gerekirse gösterebileceğim yegane adres bodrum belediyesine ait stratejik plandır. kim yaptıysa buradan tebrik etmek isterim.
    bodrum belediyesi stratejik planı
  • bu planı tek bir kişiye yıkmadan, gerçekten olması gerektiği gibi oluşturulan komisyonla enine boyuna düşünüp eldeki veri ve değerlendirmelerle hazırlayan bir kamu kurumı var mı merak ediyorum?

kurumların bel kemiği planı.
  • meb'in sikik, sokuk işlerinden yeni bir tanesi.

stratejik derinlik diye diye dış politikanın anası sikildi, bir kelime değiştirilip milli eğitime geçildi.

engelli dairesi başkanlığına teknik öğretmen, teknik eğitim genel müdürlüğüne çocuk doktoru atayan adamlar, strateji kelimesini ağzından düşürmüyor.

stratejik plan'ı okular yapmaz, bakanlık yapar, okullar uygular. zaten milli eğitim temel kanununu lütfedip okursanız, temelde bir stratejik plan olduğunu görürsünüz.

ayrıca bağımsız bütçesi olmayan kurumun stratejisi falan olmaz. sen ne için para gönderirsen okul onun için harcar.

sanki bütün çocuklar, öğretmenler, veliler bu adamların oyuncağı. ben böyle şımarıklık, böyle vıcık vıcıklık görmedim.