şükela:  tümü | bugün
 • 1996'da, teksas'ın austin kentinde kurulan özel bir istihbarat kurumu. gölge cia olarak dile getirilen, yayınladığı analiz ve verdiği haberlerle hep bir adım önde bulunan, abd savunma bakanlığına danışmanlık yapan, eski istihbaratçı yetmiş kişinin çalıştığı bir kurum. başında da meşhur siyaset bilimci george friedman bulunuyor.
 • sadece 70 kişinin çalıştığı ve bu kişilerin de soyadlarının bilinmediği gizemli istihbarat kuruluşu.

  şirketin internet sitesi, yayınladığı analiz ve verdiği haberlerle dikkat çekmişti. en çarpıcı örneği ise nato'nun eski yugoslavya'ya yönelik operasyonu sırasında yaşanmıştı. belgrad'taki çin büyükelçiliği'nin bombalanmasını ilk haber veren stratfor oldu. daha sonra büyükelçiliğin bombalanmasının bir hata olmadığını, söylendiği gibi pilotlara yanlış harita verildiği için değil, bombanın, çin'in sırplar'a verdiği desteğe bir karşılık olarak atıldığını da yine stratfor açıkladı. şirket, asya'da 1997'de bir krizin yaşanacağını da abd yönetimine çok önceden bildiren ilk kurum olmuştu.

  kaynak: reuters
 • web sitesi hacklenmiş olan kurumdur.
 • web sitesi anonymous tarafından hacklenmiş kurum.
 • hacklenmesinin ardından, kayıtlı kullanıcıların bilgileri yayınlanmıştır.

  --- spoiler ---

  it's time to dump the full 75,000 names, addresses, ccs and md5 hashed passwords to every customer that has ever paid stratfor.
  but that's not all: we're also dumping ~860,000 usernames, email addresses, and md5 hashed passwords for everyone who's ever registered on stratfor's site.

  --- spoiler ---

  risk almak isteyenler buradan devam edebilirler http://pastebin.com/f7jyf5wd
 • (bkz: #27570499)
 • wikileaks tarafından iç yazışmaları ifşa edilen amerikan özel istihbarat şirketi..

  patlamismisir bir üstümde hürriyet gazetesinin linkini vermiş. ben de sadece, hürriyet'in sayfayı kaldırması riskine karşılık ve tarihe not düşülmesi açısından aşağıdaki metni buraya aktarmak istiyorum.

  "islam dünyasının lideri olmak istiyor"
  stratfor e-postaları arasında, yazışmalardan birini ise bizzat şirketin ceo’su olan george friedman başlatmış. friedman, şirket içindeki “güvenli liste” adlı bir irtibat grubuna, “içeride kullanacağımız birşeydir. hiçbir yerde yayımlanmamalı ya da stratfor’un dışında kimseye bahsedilmemeli” diye özellikle belirttiği bir mesaj göndermiş. mesajında, amerikalı diplomat henry kissinger’la yaptığı bir görüşmeden ayrıntılar aktaran friedman, başbakan recep tayyip erdoğan’ın, kissinger’a, “israil’le bir aşamada köprüleri atma niyetinde” olduğunu söylediğini, “islam dünyasına yaklaşacağını” ve amacının da “islam dünyasının liderliği” olduğunu aktardığını belirtiyor.

  ele geçirilen belgeler bazılarına göre düzmece. derin senaryonun bir parçası.
  ele geçirilen belgeler bazılarına göre gerçek. gizli planların ifşası.

  %98 düzmece olduğunu varsayalım belgelerin;
  -her şey yolunda.
  -türkiye tam gaz dünyanın yeni lideri olma yolunda ilerliyor ve önümüze konan taşlardan biri bu durum.

  %1 gerçek olduğunu varsayalım belgelerin;
  -"islam dünyasına liderlik" hedefini kendine belirlemiş recep tayyip erdoğan; müslüman çoğunluğun şeytan, düşman gözüyle baktığı a.b.d.'nin, çoğu kişiye göre bir numaralı şahini, stratejik planlamacısı henry kissinger'a neden böyle bir açıklama yapma, bilgi verme gereği hissetmiş?
  -henry kissinger kimdir, amacı nedir?
  -recep tayyip erdoğan kimdir, amacı nedir?

  %1 sizi hiç ilgilendirmediğini varsayalım bunların;
  -aziz yıldırım kime araba aldı?
  -kenan beren'i gerçekten seviyor mu?
  -milli takım çok mu gençleşti?
  -sav mı döver kılıçdaroğlu mu?
  -survivor adasının son bombası kim oldu?
  -eurovision'da kaçıncı oluruz?
  -hürrem'i bekleyen büyük tehlike ne?
  -eğitim sisteminde yenilik: 3-5-2!
 • kendi içlerinde kullandıkları terimlerin listesi (glossary) de ifşa olmuş. son zamanlarda okuduğum en eğlenceli doküman. sözlükçü galiba bu abiler.

  http://wikileaks.org/…trange_intelligence_terms.pdf