şükela:  tümü | bugün
  • hemen şunu söyleyeyim şu başlıktan haberdarım (bkz: telecaster vs stratocaster). lakin bu versusla hedeflediğim şey biraz daha farklı.

her ne kadar bu 3 gitar birbirinden farklı karakterlere sahipseler de les paul diğer ikisinden daha farklı sanki. hem tonu, hem makyajı, hem de kullanıldığı janrlar açısından. (en azından bendeki imajı buydu, uzman değilim. yamuluyorsam düzeltin.)

bu sebeple "acaba neymiş bu farkların arkasında yatan sebep? hangi gitar hangi işte daha iyi?" diye merak ettim. ve orijinalinde telecaster işin içinde yoktu. ben bir stratocaster - les paul karşılaştırması okumak/izlemek istiyordum. bununla ilgili yabancı pek çok kaynak varsa da türkçe çok az. hele sözlükte olmaması beni oldukça şaşırttı. o yüzden bu işten anlayan arkadaşlar yazıp aydınlatırlar belki diye ortaya atmak istedim bu karşılaştırmayı.

bu 3 gitarı çok detaylı ve objektif bir şekilde karşılaştıran şu videoyu da buraya bırakayım. ben aradığım cevapları çoğunlukla buldum.
  • çok uzun uzadıya üzerinde konuşulabilecek karşılaştırmalardan biri.
    les paul'ün strat ve tele'den ton, tarz vs açısından farklı olması çok olasıdır. zira (klasik versiyonları karşılaştırırsak) strat ve tele single manyetikli, lp humbucker manyetiklidir. ama tutup p90 manyetikli bir tele ve lp'yi karşılaştırırsak, farkını ancak olayı az çok bilen kişiler farkedebilir.

bana göre gitarda en önemli şey çalış hissiyatı. ondan "hangisi iyi" gibi bir varsayım çok yanlış. kimisi lp'nin kısa tel uzunluğu, kalın sapını daha kullanışlı bulur, kimi strat veya tele'nin uzun tel uzunluğu ve daha ince sapını. tele ve strat arasında sap açısından çözüm oldukça fazla. ikisini birbirinin aynısı bile yapabilirsiniz.

tele ve strat'ın ham ton farkını (bir sürü efekt olunca hiçbir gitarın tonu çok ayırt edilmiyor zaten) ayırt etmek sıradan dinleyiciye veya yeni yeni gitar çalan kişilere bir şey ifade etmez. ifade etmek gerekirse benim kulağıma göre strat daha kekremsi, soft, kırçılsız bir ton veriyor. (soft derken gain'den, drive'dan bahsetmiyorum. sesin yapısından bahsediyorum) tele ise daha keskin, daha ağaçsı, kırçıllı.

lp ile çok tecrübem olmadı. ama genel olarak çok daha temiz ses alabiliyorsunuz, dipses sorununuz yok, diğer gitarlarda boğuşmak zorunda olabileceğiniz yüksek drive'lı şeyleri daha rahat çalıyorsunuz evet. ama bana sesi ve hissiyatı çok hitap etmiyor mesela. humbucker'dan dolayı dokunuşunuza göre sesin hassasiyeti garipleşiyor. tabi iyi manyetiklerde olmuyor bu da ortalama altı humbucker'lı gitarlarda yumuşak dokunuşlar daha çok sesi boğuyor. ondan ben strat ve tele vs'yi tercih ediyorum.

kişiden kişiye değişir. hatta şarkıdan şarkıya bile değişebilir gitar seçimi. hele beste yapan bir müzisyenseniz farklı gitarlarda aynı şarkıyı farklı şekillerde bile çıkarabilirsiniz. önemli olan, cebinizi zorlamayacak, sadece marka/modele para veriyor olmayacağınız, elinize oturan, tonunu beğendiğiniz, görüntüsünü sevdiğiniz vs bir gitar seçmek.
  • aradaki farklar o kadar coktur ki, biri gitarsa öbürü ne, sayet öbürü gitarsa peki bu ne safhasina kadar surebilir bu tartisma. tele ile deneyimim pek olmadigindan bu isi fender vs les paul (veya sg’yi de dahil edeceksek fender vs gibson) eksenine cekersek deginilmesi gereken uc temel nokta:
    - scale length
    - humbucker vs single (fender’in köprü manyetigi humbucker olan modelleri de unutulmasin)
    - genis sap vs dar sap
    - tremolo olmasi vs olmamasi

bence bir gitaristin en az bir fender bir de les paul’u olmalidir. ufku acar, olanaklari arttirir, olabilecekleri cogaltir.

ha, burda biter mi bu is? tabii ki hayir. bi tane super strat, belki bi strandberg, hatta bir prs... *
  • en önemli farkları ağaçlarıdır.
    strat ve tele
    (kızılağaç ve dişbudak) - alder ve swamp ash

les paul
    (maun) - mahagony

strat ve tele ağaçları açık renkli ve hafiftir, ton karakterleri parlaktır.

les paul ağacı kahverengi benzeri ama kızıl da içeren, ağaç olarak ağır ve yoğun ve ton karakteri olarak mat ve karanlıktır

tabi bu ağaç özelliklerine göre yapılan gitarlarda başka etkenlerde tonu etkiler ama birincil etken ağaçtır.

sonra sap kısmının birleştirme mantığı farklıdır

*strat ve tele (bolt on) yani vida ile bağlanmıştır

*les paul (set neck) sap gövdenin içine doğru kısa bir mesafe olacak çekilde kızaklı bir mantıkla geçirilir ve son işlem yapılınca boyası atılınca sanki tek parça gibi vidasız görünür.

bu sap bağlantı durumu sesi çok etkiler ama tercih meselesidir.

funk çalan bir gitarcı, bolt on tercih eder çünkü genelde sesin tüm gövdede dolaşmasını tercih etmez . seste parlaklık, keskinlik ve el vuruşlarına göre perküsyon vari sesler, susturmalar arar.
    (strat ve tele)

jazz çalan bir adam sesin tüm rezonansı ile heryerde dolaşmasını, mid ve bass tonlara girip girip çıkarken istenilen tizlerin de kaybolmamasını düşler. bu durumda les paul veya benzeri bir gitar alır.

*les paul klavyesindeki oran/ölçü strat ve teleden farklıdır. les paul fretler arası biraz daha dardır. fenderler daha uzun. (24.75 vs 25.15)

*les paul jumbo dediğimiz daha yayvan ve alçak fretler ile genelde 22 perde üretilir

*strat ve tele daha dar ve yüksek fretler ile genelde 21 perde üretilir (uzun süredir bunlar da 22)

tüm bu farkları farklı gitar manyetikleri ile sıfırlamaya yakın hale getirebilirsiniz. ama tamamen silinemez farklardır.
  • "biri gitarsa diğeri ne" seviyesine indirmenin mantıksız olduğu versus. önemli soru ne çalacaksın. pop mu jazz mı rock mı. klasik çalmayı seviyorsan 3ü de çöptür. metal çalacaksan les paul senin yüzüne şaşkın gözlerle bakar.
  • dünyanın bütün hss stratları da gelse bin ton çeken maun mamülü humbucker les paul'un etli tonunu veremez. dünyanın hiçbir humbucker'ı tele twang'ini hissettiremez. tek bir eric clapton solosu, david gilmour'un bendini çiğneyip aşan bend'i strat'ın eşsizliğini yaşatmaya yeter.

yani mesele hangisini alacağınız değil, evvela hangisini alacağınızdır..

yine de;

(bkz: at avrat strat)
  • bu kıyaslama tutmaz. zira hepsi farklı karakterde gitarlar araba ile motorsiklet kıyaslamak gibi.

hepsinin çok farklı karakteristik özellikleri var her gitaristin evinde birer tane bulunmalı.
  • les paul metal çalınacaksa şaşkın gözlerle bakarmış. tamam.

(bkz: adam jones)
    (bkz: tool)
    (bkz: les paul)

kapağı sıkıyorum hava kaçmasın.

edit: basspor