şükela:  tümü | bugün
  • cocuklardaki, ergenlik donemindeki genclerdeki ve yetiskinlerdeki hiperaktivite* hastaligini tedavi amaciyla uretilen bir ilactir. bu amaca hizmet veren, fda onayli tek ilactir. receteyle satilmakta olup, agizdan alinan tabletler seklindedir. bu ilaci ureten firma icin (bkz: lilly)
  • yeni model bir snridir. icinde hiperaktivite olmayan ve yetiskinlerde gorulen (adhd'nin devami olarak) dikkat daginikligi versiyonunun (bkz: add) tedavisi icin de kullanilir, hatta direkt olarak ad(h)d tedavisi icin gelistirilmis tek ilac entrynin tarihi itibariyla budur.
  • cok pahali bir ilac, amerikanya'da 1 aylik masrafi 180 dolar. bunun icin derim ki internet eczanelerine basvurun, 100 dolara kadar bulunabilir
  • (bkz: adderall)
  • 18 yaş altı hstalarda sadece cocuk psikiyatrı uzmanı tarafından rapor ile recetelenebilen hiperaktivite dikkat bozuklugu tedavisinde kullanılar bir ilaç. tum formlarının aynı para oldugu "benim adım para etken maddem bedava" tadında bir ilaç. içinde 18 mg olanı ile 60 mg olanı aynı fiyat olurmu? ya bu nasıl bir anlayiş.
  • aslında bir anti depresan geliştirilmeye çalışılırken, bu ilacın anti depresan olarak bir işe yaramadığı fakat ad(h)d'lilerde iyi gelişmeler gösterdiği ortaya çıkmıştır.

ad(h)d için özel olarak fda tarafından onaylanmış ilk ilaç olmasının yanında, add ve adhd tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar olan adderall, ritalin ve concerta gibi uyarıcı bir aktif maddesi yoktur. uyarıcı olmamasının anlamı, kişi için ideal doz bulunduktan sonra (bkz: titrasyon) daha çok aldıkça ne etkisinin artması, ne de kafa yapmasıdır. böylece kafa yapma amaçlı kötüye kullanım şansı yoktur.

bazı kişilerde işe yarar ama ad(h)d ile yaşamayı öğrenmek kadar işe yaramaz.
  • etken maddesi atomoksetin hidroklorürdür.
  • almayı unutunca beyniniz kısa devre yapar. cidden bak böyle bi elektriklenme oluyo
  • iq'm yüksekmiş. dikkat testi yapıldı, amına koydum testin. ama uzun süreli -ki bu bende 5 dakikadan sonra falan oluyor- sabır, dikkat bende yok. aklım kayıyor başka bir şeye. karşımdakini dinlemiyorum, laf anlatırken 100 şeyden bahsediyorum mesela. bir ondayım bir bunda. sikerler deyip gittiğim psikiyatrist bu ilacı verdi ve olaylar gelişti. fazla dozda kullanıldığında sürekli uyku hali, mide bulantısı, sese ve ışığa aşırı duyarlılık, ve aşırı sinir hali oluyor. kısaca hayatınız bok gibi bir hal alıyor. 60'lığını alıp yarısını kullanıyordum. daha doğrusu yarısını döküyorum diye düşünürken meğer çok çok az bir kısmını döküyormuşum. doz fazla gelince de kurt köpeği gibi bir şey oldum amına koyim. ses geliyor dışardan, hemen odaklanıyorum o sese. kulağımı dönderebilsem o tarafa çevircem o derece. ışıkta sinirleniyorum. otobüste göze gelen güneşe ne kadar sinirlenilebilirin cevabı ben oluyorum bir anda. dışarıya çok belli etmesem de o an otobüsün camını falan kırıp gidesim geliyor. üst komşunuz tam bir orospu çocuğuysa ses çok büyük sorun. ayaklarını siktiklerim zıplayarak yürüdüklerinden ve bağırmadan anlaşamadıklarından tüm ses benim evimde. normalde bile çıldırmamak elde değil ama dayanıyordum. fazla doz ilaçta ise yukarı çıkıp ev sahibine ve tüm misafire siktir çekip eve dönüyorsunuz. yine de sinirleriniz yatışmıyor. 25 yaşıma kadar her şey güzelken bu ilaç girdi hayatıma ve hayatım bok gibi şu an. normal dozu yakalayabildim ama cidden uzak durulması gereken bir yaşam türü oldum. küçük çocuklara falan içiriyorlar bu ilacı bir de. uzak durun. yüz yıllardır ilaçla gelmedi insanlık buralara. sikerim ilacını.

28 kapsül bulunan 60 mg'lık kutusunun fiyatı 195tl şu günlerde.
  • dün bana reçete edilen ilaç. eskiden concerta ve ritalin kullanıyordum. ulan en az 3-4 muayenede midenin sikildiğini anksiyete yaptığını söyledim. son muayenede "araştırdım strattera diye bi ilaç varmış" demesem vermeyecek doktor. amk diplomanı da ver bari, kendim yazayım kendi ilacımı.