şükela:  tümü | bugün
 • street workout; bilakis amerika birleşik devletleri ile rusya,ukrayna gibi slav memleketlerde yaygın olarak yapılan,sadece kendi vucut ağırlığınızla yaptığınız vucut geliştirme çalışmalarının genel adı..sokaklarda-caddelerde mevcut paralel barlara yada barfiks çekme aletlerinde yapılan tüm hareketler street workout olarak tanımlanıyor.adamlarda öyle bir spor kültürü var ki zaman zaman kendi aralarında yarışmalar düzenleyip gırgır şamata muhabbet eşliğinde eğlenerek çalışıyorlar.

  kendi vucut ağırlığınızla çalıştığınız için tek rakibiniz kendinizsiniz.ilk başta barfiks aparatına asılı kalıyorsunuz mesela.zamanla ilk barfiksinizi çekersiniz.yavaş yavaş artırırsınız sayınızı.dips içinde öyle.uzmanlaştıkça human flag gibi fantastik hareketlere yönelebilirsiniz.

  egzersizler epey zorlayıcı.çünkü kuvvetin yanı sıra dayanıklığınızda test ediliyor.spor salonuna gitmeden vucudunuzda ki her kası rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.gram fazlalığınız olmayacağı gibi gayet estetik ve güçlü bir vucuda sahip olursunuz.

  ankara da keşfedebildiğim kadarıyla 3 yerde bu aletlerden var.birisi odtü kampüsü içinde spor salonun karşısında bulunan paralel bar ve barfiks aleti.barfiks aleti güzel ama paralel bar asimetrik olduğu için iyi değil.cumartesi aksamları bir kaç kez 3-4 yabancıyla çalışmıştım burda.bir seferinde türk bir hatun geldi.sadece paralel barda gerdirme hareketleri yaptı ve gitti.olsun, seviyoruz biz onu.

  bir tane ahlatlıbelde ki çankaya belediyesinin dinlenme tesislerinde var.burdaki paralel bar epey alçak.benim gibi uzun boylu elemanlar için dips yapmak zor oluyor ama bacaklarınızı kıçınızın altında toplarsanız gayet yapılabiliyor.barfiks aparatının üstünde paralel barlar var.böylece avuç içleri biribirine bakar vaziyette barfiks çekme şansınızda oluyor.bu anlamda iyi.şınav çekmek içinde yatay iki tane düzlem yapmışlar.güzel.kullanışlı.

  sonuncu yer dikmen vadisinde.vadide paralel bar yada barfiks çekme aparatı yok.ama milletin dairesel bir yerde sabit durup belini döndürdüğü bir zımbırtı var.hatta 3 kişi aynı anda çalışabiliyor bu hareketi.hah işte o alette çok güzel dips çalışılıyor.bara asılıyken ayaklarınızı öne uzatıp havada aslı kalarak bacak ve karın kaslarınızı zorlayabiliyorsunuz.birde şınav çekmek için bir alet var.çok kullanışlı değil ama iş görür vaziyette.şınav aletinin sonuna ayaklarınızı takıp mekikte çekmeniz için bir eklenti yapmışlar. benim ayak bileğimi incittiği için pek sevmedim.dedelerin -ninelerin götünü döndürdüğü yerde dips calışan bir arıza görürseniz bilin ki o benim.çekinmeden koşa koşa gelin.

  ankarada bu tarz aletlerde çalışan dostlar varsa tanışalım koklaşalım.içiniz geçti bilgisayarın başında oturmaktan.bekliyorum mesajlarınızı.konu ile alakalı önceden yazdığım bir iki satır şey var burda.

  (bkz: vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler/@orlofff)
  (bkz: barfiks/@orlofff)

  vucut ağırlığı ile kas yapılamayacağını sanan kaz yarrakları için bir kaç link koyayımda tam olsun.zihin açmak için iyi gelir.

  http://www.youtube.com/watch?v=pfstkfut-rq
  https://www.youtube.com/watch?v=tdr26paujge
  http://www.youtube.com/…ndscreen&v=u7t9xhdt86u&nr=1
 • sokak çalışması.

  sabır ve disiplin ile her şeyin olabileceğini kanıtlayan hareketler bütünü.
  vücudunuzdaki tüm kasları hedef alan hareketlere odaklanıldığı için komple ''fit'' olmayı sağlar.
  yağ oranını aşağılara çekmeden hiçbir hareketi layığı ile yapamazsınız.

  çok estetik bir video için http://www.youtube.com/watch?v=pzbz1xtez2w
 • uğraştığım daha doğrusu uğraşmaya çalıştığım spordur kendileri aslinda benim icin spor degil bi yasam tarzi haline gelmeye baslamistir son zamanlarda
 • spor salonlarının protein tozlu, leş gibi, insanların bir birini kesip göt büyüttüğü yerler olduğunu keşfeden ve artık gymlerden tiksinmeye başlamış, açık havada spor yapmanın daha tatlı olduğunu düşünen, yada çeşitli sakatlıklardan dolayı artık belli ağırlıkların altına yatamayan, her bünyeye tavsiye edilmesi gereken harika spor.

  gencolar yalnız sanırım sporun ülke politikalarıyla da çok alakası var. ikibinlerin başına kadar, türkiyede gittiğim her ilde street workout parkları görüyordum. o zamanlar on tane şınav çekemeyen bir çocuğum ama hatırladıklarımı ve parkların dönüşümünü anlatayım.

  üstünde maymun gibi yürüdüğümüz barlardan vardı, normal barfiks çekilecek yerler vardı ve bunlar üç farklı boy için olurdu. alçak ve yüksek olmak üzere iki tane paralel bar olurdu. karın çalışmak için; eğimli düzenekler olurdu. abartı gelecek ama çok gergin olmayan yere paralel halatların olduğu bir düzenek ve yukardan aşağı doğru inen bir halat olurdu. ve son olarak yere yerleştirilmiş küçük lastikler vardı, ayak hızlandırma, koşu çalışmaları vs için sanırım. lan bildiğin nimet varmış ama biz çocuktuk o zamanlar.

  şuan parklarda ise bir tane düz bar ve bir paralel bar bulamıyoruz. parklar salak saçma aletlerle dolmuş durumda. o teyzelerin kullandığı aletler, elbette eklemlerindeki sıvı dengesini falan ayarlıyordur da; onları yapmak yerine şu street workout parklarından tekrardan yapılsa ve bunları kullanarak büyüyen bir nesil yetişse harika olur diyecem de, çok gerçekçi bir insanım.

  şuan bulunduğum ilde barfiks ve dips düzeneğini içinde barındıran, fena olmayan bir park vardı, geçen yıl köprü çalışması sırasında yıktılar. bir tane çocuk parkının içinde, bir sürü saçma sapan aletin yanında bir adet bar var. çoluk, çocuk, hacı teyzeler, molla amcaların arasında barfiks çekmek pek hoş olmuyor. uzaylıya bakar gibi bakıyorlar. dips yapılacak yer de olmadığı için teyzeler alt karın çalışsın diye, konulmuş ama kimsenin çalışmadığı bir başka parkta bulunan alette, dips yapıyorum, siz de bulamıyorsanız o aleti tavsiye ederim.

  ha bu bahsettiğim aletlerden yapılsa kaç kişi çalışır orası ayrı mesele. yalnız barfiks çektiğim yere gelen giden var. taş çatlasa ısınmalarla birlikte 15 dakka durduğum yerde her gece, en az bir iki kişiyle karşılaşıyorum. çocuklardan biri doğu avrupalı biri de uzak doğulu olsa da bizden çalışan da çok ve ordaki o tek barı keşfetmek bile çok zor, dikkatli bakmazsanız göremezsiniz. kaykayın falan arasında insan pek beklemiyor. yani insanlar çalışmak istiyorlar.

  insanların çirkin, aptal ve sağlıksız olmasının istendiği bir dönemdeyiz, üç tane demiri birleştirip bir parka koymak çok zor değildir elbet de bu dönem de çok zor. o sebepten bulduğumuz salıncak, futbol direklerinde idare etmeye çalışıp, rusya, ukrayna parklarına özeneceğiz.
 • bir benzeri kastamonu belediyesi tarafından vatandaşların hizmetine açılmış parkurdur. şöyle ki
  umarım diğer belediyelere de örnek olur. bu sayede ne idüğü belirsiz spor aletleri(?) dolu parklar, gerçek spor yapmak isteyenlere hitap etmeye başlar.
  ayrıca

  edit: link değiştirildi
 • uzun süre fitness ile uğraşmış biri olarak street workout'un kesinlikle daha zor olduğunu ve özveri gerektirdiğini söyleyebilirim. lazar novovic, hannibal, frank medrano vs. izleyenler ne demek istediğimi anlayacaklardır.

  çoğunluğu calisthenics'den oluşan bu sporu yaklaşık 1 senedir düzensiz olarak yapıyorum ve benim gibi bu spor ile ilgilenip çalışma arkadaşı arayan yazarlar var ise sözlük üzerinden istanbul'da bar brothers veya o tarz motivasyonal bir grup oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

  ilgili bar sevdalıları yeşillendirebilir.
 • 3 sene fitness yapıp diz, dirsek ve omuz eklemlerimi geri dönüşü olmayacak şekilde sakatladıktan sonra bu sporu keşfettim.

  son 6 aydır yarı düzenli şekilde yapıyorum bu sporu. tabi ki parklardaki yetersiz aletler sebebiyle evimde yapıyorum. demirciye 1 adet paralel bar yaptırdım ve duvarıma sabit barfiks demiri çaktırdım. (mat dışında başka da bir şeye ihtiyaç duymuyorum.)

  herkese tavsiye ederim. keşke saçma sapan ağırlıkların altına girip kendimi sakatlamadan önce keşfetseymişim street workout olayını.
 • insan vücuduna ve genetiğine en uygun antrenman türlerinden biri.insan vücudu belli bir rutin programa dayalı fitness antrenmanlarına uygun değildir.rutin tekrarlar ve üstü kapalı bir salon hem kasları yeteri kadar şaşırtmayacak ve geliştiremeyecek hem de açık havayla kıyaslandığında cardiolar verimsiz geçecek,oksijen tüketimi açık havanın yarısı olacaktır.yurtdışında miami vb şehirlerdeki versiyonlarına bakıp bakıp iç geçirdiğim çoktur. ne yazık ki ülkemizde koşup oynamak için bile spor salonuna, halı sahaya, yüzme havuzuna para vermek zorunda kalıyoruz.vahşi doğada yaşadığını farz ettiğimiz bir insanın karşısına çıkan engeller, kaçması gereken yabani hayvanlar, dayanması gereken ortam şartları değişkenlik gösterdiğinden vücudun tepkisi ve hazırlığı buna göre oluyor, bu yüzden kapalı fitness salonları belirli bir seviyeden sonra gelişimi sağlayamıyor.fitness dediğimiz şey değişkelik ve karmaşıklık ihtiva etmeli bu yüzden , tabi beslenme de öyle.ülkemizde de bu antrenman türü için güzel yerlerin yapılması dileğiyle efendim, yoksa saçma sapan yerlere para bayılmaya devam.
 • her kasabaya en az bir tane kurulması gerektiğini düşündüğüm açık hava spor parkuru/alanı.

  kapalı alanlarda spor yapmaya çalışmaktan daha etkili ve eğlencelidir street workout aracılığıyla spor yapmak.
 • bir spor cesidi.

  hareketlerin cogu barfiks ve sinav varyosyonlari olsa da hareketler fitness aletlerine gore daha cesitlidir.

  statik ve dinamik olmak uzere ikiye ayrilan bu hareketlerin temeli jimnastiktir. ozellikle amut,l-sit, planche gibi statik hareketlerde ustalasmak ve pozisyonu uzun sure koruyabilmek vucut gelistirme aletlerinde agirlik arttirmaktan cok daha zordur.

  tendonlarin guclenmesi ve esneklik, kas gelisiminden daha onemlidir. cunku tendon yeterince guclenmeden hareketlerin bir sonraki asamasina gecilirse mutlaka sakatlanilir*. ayni sey esneklik icin de gecerlidir(planche antremanlari gibi).

  salona para vermezsiniz. her yerde yapabilirsiniz. ozellikle bileklerin cok daha fazla guclendigini gozlemledim salona kiyasla. bu dediklerim bilekleriniz icin ozel bir calisma yapmadiginiz durumlarda gecerli. nedenini bilmiyorum acikcasi bilen varsa mesaj atabilir.

  baslamayi dusunenlerin endisesi agirliklar lineer olarak artmadigi icin salondaki gibi kaslanamayacaklari yonunde. bu kisim tamamen tercih meselesine kalmis durumda. kimi insanlar hacimli olmaya oncelik veriyor. ama tek ayakla squat yapmanin getirdigi hareket ozgurlugunun de tadi bir baska.

  edit: revize
hesabın var mı? giriş yap