şükela:  tümü | bugün
 • 28. uluslararası istanbul film festivalinde mayınlı bölge bölümünde gösterilen, yunan trajedilerinden ilham alan oldukça cesur ve kışkırtıcı yapım.
 • dün akşam emek'te yönetmenin katılımıyla izlediğim, bir açıdan oldboy'daki hikayeyle bağdaştırdığım (film öncesinde yönetmen bizlere dağıtılan pembe kağıtlarla söylememizi rica ettiğinden burada söylemeyeceğim - kırmasam iyi olur şimdi) sevimli, şaşırtıcı, sert (bi nebze, daha sertlerini görmüştük), ve ayrıksı bir hikaye. özellikle sonuyla salondaki bütün yüzleri güldürdüğünü düşünüyorum.

  --- spoiler ---

  yuri, hiçbir yere gitmiyor !! :)

  --- spoiler ---
 • a woman' s way / strella , türkçe olarak ise kadının fendi adıyla izleyicilerle buluşan film olmuştur.

  --- spoiler ---

  filme girmeden önce dağıtılan kağıtlarla filmden bahsederken dikkatli olmamız rica edildi - ki filme girmek için sinemada değildim, o kağıtlar dolayısıyla merak edip girdim, o yüzden çok bahsetmeyeceğim. beğenmeyenler de oldu, bence değişikti ve güzel sayılırdı ayrıca invisible monsters adlı kitabı anımsattı bana (bu kısım kitabı okumuş olanlar için kötü bi spoiler oldu sanırım, ama uyardık dimi spoiler ibaresi koyarak)

  --- spoiler ---
 • karakterlerinin, hayatlarına francois ozon karakterleri olarak başladığı, pedro almodovar karakterleri olarak devam ettiği ve filmi ferzan özpetek karakterleri olarak bitirdiği hoş film.
 • --- spoiler ---
  yunanistan tragedyasıdır. karakterlerde aslında hiç bir şekilde duygu sömürüsü yapılmadığı, algılayışların ne kadar farklı olabileceği tuhaf bir şekilde anlatan tuhaf bir şekilde güzel film.

  transeksüellerin hayatına fazlasıyla yakından bakan ve anlayamadığım bir şekilde en trajik durumlarda da kendilerini gülümseyecek bir şey bulabilmelerini taktir ettiren ve bazı şeylerin hangi ülke söz konusu olursa olsun değişmediğini gözümüze sokan film olmuştur. iki insan arasındaki ilişkinden hem mizahi çıkarımlar yapılan, sadece bize sunulanla yetinmek zorunda kalışımızdan bizi biraz kopararak bir ufak pencere açmıştır.

  invisible monsters veya oldboy ile ortaklığı, ayrılığından çok daha azdır.
  --- spoiler ---

  http://www.imdb.com/title/tt1332125/
 • (bkz: stellar)
 • çoğu izleyici ve de eleştirmen tarafından "modern tragedya" diye nitelendirilse de, yönetmen "panos koutras"a göre hiç alakası olmayan bir film. hatta koutras'ın en çok yakındığı konulardan biri -kendi deyimi ile- yunan olduğu için, herkesin filmlerinde mitolijiden beslenmesini, gönderme yapmasını beklemesidir. ancak her halükarda tabuları, ahlak anlayışı bizimkiyle neredeyse birebir aynı olan komşudan çıkma ve de seyirlik bir filmdir.
 • kadının fendi çevirisini bu film için hiç yakıştıramadım. çünkü film bir intikam ya da azmin gücü hikayesi gibi kestirip atılabilecek bir film değil. ingilizce'ye de a woman's way olarak geçmiş ki bu kısmen daha iyi denebilir. spoiler vermeden yorum yapmakta çok zorlanıyorum, çünkü tek bir konu üzerinde durmaktan çok farklı farklı durumlara verilen tepkilerin birikmesiyle ilerleyen bir film.

  ama filmi genel olarak beğendim, hatta izleyecek olanlara rahatlıkla tavsiye edebilirim. hem komşu ülkemiz yunanistan'dan olması hem de çok sık rastlamadığımız bir konuyu anlatması yüzünden ilgi çekici bir film.

  daha iyi karşılaştırmak ve anlamak için transseksüelleri ele alan bizden güncel bir film düşünelim, zenne'yi mesela. zenne'de verilen etkileyici bir mesaj, hissettirilen bir duygu vardı. çok da başarılıydı bence. bu film ise mesaj vermek, bize empati yaptırmak gibi bir kaygılar taşımıyor. hatta dramın üstüne bazen gülümsetiyor da. bu yüzden ağır, boğucu bir film değil strella. gönül rahatlıkla izlenebilir.
 • ilk başlarken transeksülellerin gündelik hayatını ve aşk hayatını anlattığını anlatacağını düşündüğüm ama izlerken ohaaaa, yuhhhh, hadiiii beee, diye iç geçirdiğim ilginç ve izlenilesi film. insanlar hayatı çok farklı yerden yaşıyor ve bunu film bize çok güzel gösteriyor.
 • izlerken old boy'u anımsatmış, çarpıcı film. kesinlikle izlenmeli.