şükela:  tümü | bugün
 • spor yapmadan once yapilan esneme hareketleri. hafife alinmamalidir. yoksa sakatliklara yol acabilir.
 • 2004'un yaz mevsimine dek cihangir'de konuslanan kuzeyyildizi spor salonunun en revacta olan dersi. muge ve ayse hanim'in verdigi bu ders hem vucudunuzu sekle sokardi hem de dizinizi burnunuza degdirebilme yetenegi kazandirirdi. ne yazik ki cukurcuma'ya tasindi kuzeyyildizi ve muge ile ayse hanim da ayrildilar muesseseden
 • moleküler düzlemde, atomların biribirine yaklaşıp uzaklaşması yoluyla gerçekleşen titreşim hareketi.
 • kısaca işkence de denebilen ve buna kondisyon da eklenince çekilmesi daha bir güç olan uzun bir süre yapılmadığında 1 hafta zor yürümeye sebep olan ekders..
 • esneme egzersizlerinin ecnebicesi. artık dilimize yavaş yavaş bu haliyle giriyor gibi. esnemek yine fiil haliyle kullanılıyor ama "esniyor musun?" yerine "stretching yapıyor musun?" tarzı cümlelerde daha işlevsel. gönül, türkçe'nin kirlenmemesinden ama bir aktivite olarak stretchingin yaygınlaşmasından yana.

  stretching ya da esneme egzersizlerinin kabaca tanımı da şu şekilde: spor sonrası ısınan, parçalanan ve yırtılan kasları çekerek uzatmak. özellikle fitness yapanların pek de üzerinde durmadığı ama çok önemli bir egzersiz türü stretching. aktivite sonrası kaslarda biriken laktik asit bu yolla vücuttan atılır, kasılmış ve kısalmış kaslar uzayarak rahatlar, vücudun hareket kabiliyeti ve esnekliği artar; böylece egzersizler sırasında vücudun daha rahat olması ve daha hızlı kalori yakması sağlanır. ve yine ertesi gün vücutta biriken yorgunluk ve et kesiği hissi asgari seviyeye inecektir.
 • herhangi bir harekete baslamadan once, sakatlanma riskini en aza indirmek adina yapilan esneme olarak tabir ettigimiz hareket(ler).
 • sadece spordan önce veya sonra değil, her gün yatmadan önce yapıldığında ertesi güne daha dinç başlamayı sağlayan egzersiz çeşidi.
 • sabahları bomba gibi olmak için, akşamları güzel bir uyku çekebilmek için, sandalyede otur otur boynunuz omuzlarınız kaskatı kesildiğinde, spordan önce, spordan sonra, kısacası canınız ne zaman isterse ya da ne zaman ihtiyaç hissederseniz yapabileceğiniz, hatta yapmanız gereken hareketlerin genelidir stretching ya da türkçesi ile "esneme - germe"...

  insan vücudunda hareketin neredeyse tamanını sağlayan çizgili kaslar aynı yay gibidirler, ancak bu kasların tekrar orijinal boyutlarına kadar uzamasına izin vermeden sürekli kasılıp kalmasına (bu esnada kısa aralıklarla gevşeyeceklerdir elbet ama bu yeterli olmayacaktır) neden olursak bir süre sonra ağrılar hissetmeye başlarız ve bu da türlü rahatsızlıklara sebebiyet verebilir (boyun fıtığı gibi)...

  bu yüzden her ne kadar yurdum insanları tarafından önemsenmese de aslında egzersiz disiplininde çok çok çok çok çok ama çok önemlidir stretching. kobe abimiz bile önemine vurgu yapmıştır. ahanda burada: (6:25 ve sonrası)

  http://www.youtube.com/watch?v=asqewuuqslm
 • öncesinde ya da sonrasinda yapmadigim icin (tahmini olan yesillendirsin lutfen) deneme asamasinda oldugum ve cok sevdigim tirmanis sporuna veda etmeme sebep olan egzersiz. iki hafta sag kolum 90 derecede kilitli kaldi, tendonlarim koptu bir daha hic duzelmeyecek sandim. neyse ki gecti. aman hafife almayin!
 • özellikle pilates dersinin sonunda, insanın içinde yerinden kalkıp, hocaya gözyaşları içerisinde sarılıp, teşekkür etme isteği uyandıran hareketler. iyi hissettirir. fena mayıştırır ve spor sonrası ödül niteliğini taşır.