şükela:  tümü | bugün
  • en sevdikleri pc oyununun sanal gerçeklik eklentisi sayesinde bir araya gelen eski iki üniversite arkadaşını anlatan black mirror beşinci sezon birinci bölümü
  • ing. çarpışan yılanlar. yani bildiğin kılıç tokuşturmak.

bölüm isminin kelime anlamı bu evet.
  • --- spoiler ---

orta yaşlarda içlerindeki homo’yu yeni yeni keşfeden eski iki arkadaşı anlatan, olmamış bir black mirror bölümü. çünkü virtual reality kavramının suyu çıktı artık. biraz daha orijinal senaryolarla gelmesi lazım artık black mirror'un. gelecekte her şey kafaya takılan bir çipten mi ibaret olacak yani? uss callister ve the entire history of you bölümlerinde de bu çip mevzusu işlenmişti; fakat senaryo çok daha orijinaldi.

--- spoiler ---

bir fifteen million merits değil, white christmas hiç değil.
  • black mirror bölümü. fakat sunulan teknolojinin etkileri atlanmış ve ortaya uyduruk bir bölüm çıkmış. sen eğer multiplayer oyuna girip chun-li'yi sikebiliyorsan ve bundan gerçekliği unutturacak kadar zevk alabiliyorsan kusura bakma ama o teknoloji dünyayı dondururdu. kimse de oyundan çıkmazdı. gidip skin satın al, god of war'un kulaklarını emükle. böyle bir şey olabilir mi ya? matrisden ne farkı kaldı? o sanal dünyayı birebir hissetmek tehlikeli teknoloji. hatta uyuşturucunun dik alası. oturma odanda bunu yaşayabiliyorsan gerçek dünyada kimse kalmazdı.

edit: madde bağımlılığını anlatan bölümdür.
  • beklentiye girmeden izlenildiğinde güzel fakat beklentiyle izlenildiğinde vasat olan black mirror bölümü. bir hated in the nation , bir white christmas kadar sarsmadı.
  • yanlış kurgulanmış müthiş bir konu diye özetleyebiliriz. yine yeniden bir grain ve artırılmış gerçeklik hikayesi. ancak çelişki şurada ki kahramanlarımız "gerçek" hayatlarında sanalı, "sanal" hayatlarında gerçek duygularını yaşıyorlar. hatta aslında hangisi sanal hangisi gerçek onu da çok farkedemeden yaşıyorlar. ben konunun değip geçtiği şeyi çok sevdim. ama ben olsam bin başka şekilde bitirir ama o şekilde bitirmezdim. zira sanal gerçeklik bile olsa beyinde dokunduğu yerler gerçek olduğu için hayatlarının aynı akışında sadece tadımlık kaçamaklar ile devam edebileceğini varsayamazdım, benim yazdığım son daha karanlık ya da en azından daha sert olurdu. ve mesela kesinlikle dany ve karl a seçtikleri oyunda rolleri değiştirtirdim. dany nin de bence karl'ın hissettiklerini hissetmesi lazımdı. *orada sanırım benim amerikan black mirror dediğim şey devreye girmiş. ingiliz black mirror kesinlikle daha güzel ve acımasız, onu bilir onu söylerim.
  • bir ebesinin .mı değil. puanım bilmem kaç.

bölüm vr teknolojisinin geleceğini hedef almış adeta. işleniş ve içerik bakımından uss callister'la benzerliği harikulade idi fakat burada zor kullanma yok herkes ekmeğinin peşinde.

türkiye gibi bir coğrafyada bırak türkiye'yi böyle bir oyun dünyayı kasıp kavurur, yuvalar yıkar.

micro transaction'u da dayadın mı senden iyisi yok. her hafta yeni event, yeni skinler, yeni haritalar. biraz daha rpg'ye çalan karakter ağacı.

-şimdi libidonuzu 10 kata kadar arttıracak powerpack mağazamızda.
    -hâla bilmemne pozisyonunu denemediniz mi ? %10 indirimle şimdi deneyin.
    -black friday'e özel kostüm pakedi %25 indirimle mağazamızda.

yapsa yapsa japonlar yapar bunu. haydi bakalım. çıplak gösteren gözlük efsanesi yerini buna bırakır bir 10-15 seneye.
  • öncelikle çok çok iyi bir bölümdür.

sanal gerçeklik lafını duyduğum anda "e ebesinin.." demiştim. oyun lafını duyduğumda da "hay oyun kadar.." demiştim. black mirror yine kendini tekrarlıyor diye düşünmüştüm... daha önce uss callister'da, bandersnatch'de ve başka bir bölümde daha bu oyun teması işlenmişti..

ama black mirror yine sanal gerçeklik teması üzerine bir sürü farklı motif işlemiş ve yine üzerine düşünebileceğiz, sorular sorabileceğiniz, seyirciyi ikiye bölebilecek şekilde aktarmış olayı.

şimdi hacılar... sorular şunlar;

--- spoiler ---

1- danny'nin yaptığı şey aldatmak sayılır mı?
    2- eşinin danny'ye bu sanal ilişki için müsade etmesi ile danny'nin eşine gerçekte bir başkası ile ilişkiye müsade etmesi arasında etik açıdan ne fark vardır?

sadakat teması yoğun olarak işlenmiş. ben o açıdan yaklaştım ya da öyle diyeyim. öncelikle kadının sadakatini hayranlıkla izledim. adamınki de farksız.

en sonunda ikisinin birbirine bu heyecanlarını yaşamalarına müsade etmeleri ise bu sadakatin bir sonucu mudur? yoksa bu sadakatin sonu mudur?

ibnelik, göt oğlanlığı, gavatlık, swingerlık üzerine müthiş bir bölüm.
    --- spoiler ---
  • restorantta kar tanesi kadar beyaz bir garsonun 2 siyahiye hizmet etmesi dikkatimi çekti ve o anda kendimi "netflix yaptın yine yapacağını" diye düşünmekten alamadım.

yani garsonu da siyahi birinin oynaması çok mu zordu gerçekten?

bunun dışında anlattığı konuyu beğendim fakat üstlerde bir yazarın yazdığı gibi bence de daha "karanlık" bir son olabilirdi. örneğin danny'nin karısı çocuğunu alıp gider, karl kafayı yiyerek intihar eder. danny bir başına kalınca mental çöküş yaşayarak hastaneye kapatılır vs.

t: black mirror'ın 5. sezon 1. bölümü
  • black mirror 5.sezon 1.bölümü. vr'ın boku çıktı artık sanki? bölüm genel olarak vasat. striking vipers x göndermesi güzeldi yalnız :d