• ing. çarpışan yılanlar. yani bildiğin kılıç tokuşturmak.

bölüm isminin kelime anlamı bu evet.
  • --- spoiler ---

orta yaşlarda içlerindeki homo’yu yeni yeni keşfeden eski iki arkadaşı anlatan, olmamış bir black mirror bölümü. çünkü virtual reality kavramının suyu çıktı artık. biraz daha orijinal senaryolarla gelmesi lazım artık black mirror'un. gelecekte her şey kafaya takılan bir çipten mi ibaret olacak yani? uss callister ve the entire history of you bölümlerinde de bu çip mevzusu işlenmişti; fakat senaryo çok daha orijinaldi.

--- spoiler ---

bir fifteen million merits değil, white christmas hiç değil.
  • black mirror bölümü. fakat sunulan teknolojinin etkileri atlanmış ve ortaya uyduruk bir bölüm çıkmış. sen eğer multiplayer oyuna girip chun-li'yi sikebiliyorsan ve bundan gerçekliği unutturacak kadar zevk alabiliyorsan kusura bakma ama o teknoloji dünyayı dondururdu. kimse de oyundan çıkmazdı. gidip skin satın al, god of war'un kulaklarını emükle. böyle bir şey olabilir mi ya? matrisden ne farkı kaldı? o sanal dünyayı birebir hissetmek tehlikeli teknoloji. hatta uyuşturucunun dik alası. oturma odanda bunu yaşayabiliyorsan gerçek dünyada kimse kalmazdı.

edit: madde bağımlılığını anlatan bölümdür.
  • beklentiye girmeden izlenildiğinde güzel fakat beklentiyle izlenildiğinde vasat olan black mirror bölümü. bir hated in the nation , bir white christmas kadar sarsmadı.
  • yanlış kurgulanmış müthiş bir konu diye özetleyebiliriz. yine yeniden bir grain ve artırılmış gerçeklik hikayesi. ancak çelişki şurada ki kahramanlarımız "gerçek" hayatlarında sanalı, "sanal" hayatlarında gerçek duygularını yaşıyorlar. hatta aslında hangisi sanal hangisi gerçek onu da çok farkedemeden yaşıyorlar. ben konunun değip geçtiği şeyi çok sevdim. ama ben olsam bin başka şekilde bitirir ama o şekilde bitirmezdim. zira sanal gerçeklik bile olsa beyinde dokunduğu yerler gerçek olduğu için hayatlarının aynı akışında sadece tadımlık kaçamaklar ile devam edebileceğini varsayamazdım, benim yazdığım son daha karanlık ya da en azından daha sert olurdu. ve mesela kesinlikle dany ve karl a seçtikleri oyunda rolleri değiştirtirdim. dany nin de bence karl'ın hissettiklerini hissetmesi lazımdı. *orada sanırım benim amerikan black mirror dediğim şey devreye girmiş. ingiliz black mirror kesinlikle daha güzel ve acımasız, onu bilir onu söylerim.
  • bir ebesinin .mı değil. puanım bilmem kaç.

bölüm vr teknolojisinin geleceğini hedef almış adeta. işleniş ve içerik bakımından uss callister'la benzerliği harikulade idi fakat burada zor kullanma yok herkes ekmeğinin peşinde.

türkiye gibi bir coğrafyada bırak türkiye'yi böyle bir oyun dünyayı kasıp kavurur, yuvalar yıkar.

micro transaction'u da dayadın mı senden iyisi yok. her hafta yeni event, yeni skinler, yeni haritalar. biraz daha rpg'ye çalan karakter ağacı.

-şimdi libidonuzu 10 kata kadar arttıracak powerpack mağazamızda.
    -hâla bilmemne pozisyonunu denemediniz mi ? %10 indirimle şimdi deneyin.
    -black friday'e özel kostüm pakedi %25 indirimle mağazamızda.

yapsa yapsa japonlar yapar bunu. haydi bakalım. çıplak gösteren gözlük efsanesi yerini buna bırakır bir 10-15 seneye.
  • black mirror 5.sezon 1.bölümü. vr'ın boku çıktı artık sanki? bölüm genel olarak vasat. striking vipers x göndermesi güzeldi yalnız :d
  • klişelerle dolu vasat bölüm. netflix'in yine değerleri sömürdüğü bir bölüm olmuş öncelikle. double yapmışlar bu sefer. hem homoseksüellik hem ırk sömürülmüş aynı başlık altında.

--- spoiler ---

bunun gay veya sevgi meselesi olmadığının anlaşıldığı öpüşme sahnesinden sonra dany niye daha normal kaçacak kişilerle oyunda aynı karakterle sevişmiyor? buna devam etmek istiyorsa en azından denemiyor? karl deniyor, görüyor. asıl iş burada kopuyor zaten. eğer bir bok yoksa aralarında, neden başkalarıyla oyunda seviştiğinde tatmin olmuyor? aralarında bir bağ olduğu için mi çekici geliyor? ha siktir oradan.

danny aldatmaya meyilli bir adam olduğunu barbeküde göte kitlenince anladık. bu sahneyi de o yüzden gösterdiler zaten. fakat dany böyle bir karakter için çok pasif kalıyor. bölüm kendi gerçekçiliğinde beni maalesef inandıramadı.

--- spoiler ---
  • yanlışsam düzeltin, ilk kez amerikan hayatının anlatıldığı bölüm olmuş. barbekü partisi, amerikan style bir ev v.s
  • her black mirror bölümü gibi hakkında bir sürü entry yazılacak, envai kapsam ve uzunlukta sosyolojik tespit ve sanatsal değerlendirme entrysi girilecek olsa da her şeyden ve hepsinden öte hakkında dikkat çekmek istediğim bir şey var ki bulaşık makinesinin verdiği "tabakları makineye koymadan durulayın" şeklindeki sesli uyarı.

beynin yanına gelecek şekilde deri üstüne takılan magnet ile sanal gerçekliğin alternatif gerçekliğe dönüşebildiği bir gelecekte bulaşık makinesi sektörü hala daha insanları kandırarak günümüzdeki yattıkları yerden para kazanma eylemine devam ediyor yani. böyle bir şey, böyle bir sektör olabilir mi?

(bkz: bulaşık makinesi/@kirk karakterlik nick yazan yazar kisisi)
hesabın var mı? giriş yap