şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sehir merkezleri disinda yol kenarinda birkac dukkan veya restaurantin yan yan bir araya gelmesi ile olusan alisveris alani. strip sozcugunun "serit" anlami kullanilmaktadir.
 • amerika diye bildigimiz, ama cogunlukla onu tanidigimiz holivud filmlerinde gormeye alisik oldugumuz buyuk kozmopolit sehir, buyuk kozmopolit sehirin suburb'u kozmopolit yerleskelerdeki hayat'in disinda kalan (ve kimi zaman onu da iceren) ezici cogunlugun hayatinin gectigi iki sosyal merkezden (digeri kilise) birisi. (of arkadan aglaya aglaya odulunu kazanan birisinin sesini duyuyorum.)

  amerikada yasiyorsan strip mall bagimliligini, hayatini, cirkinligini bilmiyor olamazsin. ama iste starbaks altinda 10 bin entry, nikedi, sikti soktu herseyi yaziyor, butun bunlarin satildigi, amerikalinin hayatina indigi pos olan strip mall denen gercegin ikinci entrysini ben yaziyorum. adaletin bu mu dunya?

  neye benziyor bu biliyon mu? istanbul hakkinda yaziyon ve vapur yazmiyon. cankaya yaziyorsun, cumhurbaskanindan bahsedilmiyor. at yaragi yaziyon kelebek yok. inan bana bunun gibi. 9 senedir ici disi amerikan hayatini yazmak olan ben dahil binlerce yazar strip mall yazmayi nasil unutmusuz? marion cottilard peri, odulu hak ediyor.
 • efendim bugune kadar sadece amerikada karsilasilmis bir olusumdur strip mall. hicligin ortasinda uzun ince tercihen l (le) seklinde beton bir yapidir. onunde hayvani buyuklukte bir otopark vardir ve o otoparkin dortte ucu cogunlukla bostur. strip mallda aklimiza gelebilecek kilik kiyafet, elektronik, kozmetik, ev esyasi, market vb dukkanlar yanyana siralanir. strip mallin otoparkinin bir kosesinde genellikle bagimsiz bir yapi olarak insa edilmis bir de restoran bulunur.
 • araban yoksa mümkün değil gidemeyeceğin dükkanlar bütünü. otobanın kenarında, allahın siktir ettiği yerlerde kurulmasına and içilmiştir. daha çok suburb'lara hizmet eder. bana hep soğuk ve kasvetli gelmiştir.

  (bkz: ben amerika'dayken)
 • tum cirkinligine ragmen turkiye ve dubai tarzi devasa kapali alisveris merkezlerinden daha sevimli olan pazar yeridir. en azindan acik havadir, ve ekseriyetle mutevazidir, ayrica zaman zaman kucuk esnaf da barindirir, ozellikle nispeten kucuk olanlari.
 • yürüyen merdiven, asansör, güvenlik, temizlik, yenileme, organizasyon, ortak alan giderleri, küçük ve açık otopark vb. avmlerde yönetim tarafından işletilip, kiracılara paylaştıran masrafları olmadığı veya avmlere göre çok daha düşük olduğu için; avmlere göre hem mal sahibi, hem de kiracılar için daha karlı bir konsepttir.

  türkiye'de de avm furyası başlamadan önce şehir merkezlerinde özellikle outlet veya fabrika satış mağazalarının bulunduğu strip mall benzeri yerler vardı. ayrıca son on senede yapılan konut+ticari imarlı projelerin ticari bölümleri, çok katlı konut bloklarının altında bulunan strip mall tarzı dükkanlardır.